SağlıkGenel SağlıkHastalıklarDuygu Durum Duygulanım Bozuklugu

Duygu Durum Duygulanım Bozuklugu

Sponsorlu Bağlantılar

Duygu Durum Duygulanım Bozuklugu ve Duygudurum Bozuklukları Pdf ile ilgili bu yazıda Duygulanım Bozukluğu hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Duygu Durum Duygulanım Bozuklugu

Duygulanım Bozukluğu

DUYGULANIM BOZUKLUĞU

Duygulanım (affect) bireyin uyaranlara, olaylara, anılara, düşüncelere, duygusal tepki ile katılabilme yetisidir. Neşe, öfke, üzüntü, nefret, kin, sıkıntı gibi.

Duygudurum (mood, mizaç) ise bireyin bir süre, değişik derecelerde rahat, neşeli, üzüntülü, tedirgin, öfkeli, taşkın ya da çökkün bir duygulanım içinde bulunuşudur.
Bir düş kırıklığı nedeniyle en azından bir yarım günümüzü alan bir üzüntüye girsek ve yanımızdakiler neyin var, Karadeniz’de gemilerin mi battı, diye sorsalar; öfkelendiğimiz bir olaydan sonra uzunca süre öfkeli, ters, asık suratlı davransak ve yanımızdakiler bize bugün sen ters taraftan kalkmışsın deseler üzüntülü, çökkün ya da öfkeli bir duygudurum içinde olduğumuz anlaşılır.

Bunlar günlük yaşamın içinde sık görülen duygudurum dalgalanmalarıdır. Normalde günlük duygudurum belli sınırlar içinde bu örneklere benzer biçimde kısa süreli değişmeler gösterir ve bir anormallik düşünülemez.
Neşe , üzüntü , öfke , kin , nefret , sıkıntı , korku doğal duygulunımlardır.Ancak , bunlar uzun süre aşırılaştığında ya da yersizleştiğinde duygudurumda üzüntü , öfke ya da neşe türünden artmadan söz edilir ve duygudurum bozukluğu düşünebilir.
Ortada belirgin bir neden yokken ya da bilinç dışı nedenlerle ağır ve uzun süreli üzüntülere , öfkelere kapılmak ya da çoşku içinde olmak anormal sayılmaz.
Ama yalnızca aşırılığa ve süreye dayanarak duygudurumun anormal olup olmadığını değerlendiremeyiz.

Kimi ortamlarda insanlar saatlerce hatta günlerce aşırı derecede neşeli ya da durgun , üzüntülü olabilirler.
Böyle aşırılıklar bireyin anormal bir duygudurum içerisinde olduğunu göstermez.Aşırılığın yanısıra içinde bulunduğumuz durumu uygunluğun da önemi vardır.
Arkadaşları ile gittiği piknikte coşan bir genç , aynı coşkuyu örneğin bir dershanede ,sokakta ,lokantada gösterse ilk akla gelen bir hipomani ya da mani türünden bozukluk olur.

Bazen gerçekten üzülecek , öfkelenecek ,sevinilecek bir durumda , kişi bu durumla bağdaşmayacak derecede aşırı , dengesiz kimi zamanda uygun olmayan duygusal tepkiler gösterebilir ya da tümden tepkisiz olabilir. Bunlar da duygulanımda bozukluk belirtisidir.Her türlü ruhsal rahatsızlıkta az ya da çok duygulanım bozukluğu belirtileri bulunur. Ancak kimi ruhsal bozuklukta ana belirti duygulanım ve duygudurumla ilgilidir.İşte bunlar duygulanım ya da duygudurum bozuklukları olarak tanımlanır.

İnsanda duygudurum 4 ana başlık altında toplanır:

1- Normal duygudurum
2- Taşkın duygudurum
3- Çökkün duygudurum ( Depresyon )
4- Sıkıntılı , tedirgin duygudurum

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 04 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
duygudurum bozuklukları pdf duygu durum bozuklugu duygular pdf duygudurum pdf duygu bozuklugu duygulanim pdf duygulanım bozukluğu duygudurum bozuklukları filmi duygudurum bozukluğu nedir pdf duygudurum bozukluğu hastalıkları
 
 

Notlar ›

 
Duygu Asena: Duygu Asena (19 Nisan 1946 - 30 Temmuz 2006) Türk gazeteci ve yazar.
Duygusal zekâ: Duygusal zeka veya yaygın İngilizce ifade edilişiyle EQ (Emotional Quotient), bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır.
Duygu Sağıroğlu: Duygu Sağıroğlu,   (d. 1932, Trabzon),   Senarist, film yönetmeni.
Duygudurum bozukluğu: Duygudurum bozuklukları başlığı Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kullanılan bir başlıktır.
Sitcom: Sitkom, (İngilizce: Situation Comedy) yani "durum komedisi" olarak anılan kısaca sitcom veya sitkom olarak Türkçede kullanılan, radyo çıkışlı ve günümüzde televizyonda yaygınca gördüğümüz program türüdür.
Dürümlü, Keban: Dürümlü, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür.
Durum tabanlı çıkarsama: Durum tabanlı çıkarsama (case-based reasoning), geçmişte karşılaşılan benzer problemlerin çözümlerinden yararlanılarak problem çözme yöntemidir.
Durum cayrosu: Durum cayrosu (AI), pilota uçağın Dünya'ya göre oryantasyonu konusunda bilgi veren uçuş göstergesi. Sunî ufuk olarak da bilinir.
Durumu belirsiz türler: * Seyrek kıllı armadillo (Chlamyphorus truncatus)
 

0 Yorum ›

 

Duygu Durum Duygulanım Bozuklugu Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Duygu Durum Duygulanım Bozuklugu ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.