Soru & CevapEge Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri

Ege Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ege Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri ve Ege Bolgesi Ekonomisi ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Ege Bölgesi’ndeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Ege Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri

Ege Bölgesi’ndeki Ekonomik Faaliyetler Nelerdir?

Soru

Ege bölgesindeki ekonomik faaliyetler

Cevap

Sanayi bakımından Marmara Bölgesi’nden sonra ikinci sırada gelir. Bölümler arasında gelişmişlik ve sanayi oranı bakımından büyük farklılık vardır. Asıl Ege Bölümü sanayi bakımından daha gelişmiştir. Zaten bölgenin en büyük ve gelişmiş kenti İzmir de bu bölümde yer alır. İzmir sanayisi, fuarı, ve ihracat limanı ile önemli bir kentimizdir. İzmir’ de Aliağa Petrol Rafinerisi de bulunmaktadır. İzmir’de otomotiv, madeni eşya, kimya, seramik, dokuma, çimento, sigara ve zeytinyağı, Edremit ve Ayvalık’ta zeytinyağı, Aydın, Denizli ve Manisa’da dokuma, Uşak’ta şeker, dokuma ve deri, Afyonkarahisar’da şeker, çimento, kâğıt ve mermer, Uşak, Gördes, Kula, Demirci ve Simav’da halıcılık sektörleri vardır.
Bölge ekonomisine ayrıca hidroelektrik, termik santraller ve jeotermal enerji santralleri de katkı sağlar.
Yatağan-Muğla, Tunçbilek-Kütahya, Soma-Manisa’da termik santraller vardır. Türkiye’nin tek jeotermal santrali Sarayköy, Denizli’de bulunmaktadır. Bölgedeki hidroelektrik santralleri arasında Demirköprü (Demirci, Körübaşı, Salihli-Manisa), Adıgüzel (Güney-Denizli) ve Kemer (Bozdoğan-Aydın) sayılabilir. Büyük kentlerin çevresinde (İzmir-Manisa-Denizli) kümes hayvancılığı, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa çevresinde arıcılık, kıyılarda balıkçılık (Bodrum-Marmaris kıyıları), Menteşe yöresinde kıl keçisi yetiştiriciliği gelişmiştir. Ayrıca şeker fabrikaları ile büyük kentler çevresinde büyük baş hayvancılık, iç kesimlerde de koyun yetiştiriciligi gelişmiştir.
Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi’nden sonra turizm geliri en fazla ikinci bölgedir. Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyılar deniz turizmi açısından zengindir. Bunlardan Çeşme, Kuşadası, Didim, Bodrum en ünlüleridir. Bölgede İlkçağ uygarlıklarından ve Türk Devletleri’nden kalan tarihi eserlerde turistlerin ilgisini çeken yerlerdir. Bu tarihi yerler İzmir’deki Efes ve Bergama, Milet, Muğla’da Bodrum Kalesi ve Halikarnas Müzesi, Kütahya’da ki Frig Vadisidir. Seferihisar’ daki Teos Antik Kenti, Karagöl ve Sığacık Kalesi’dir. Ulubey-Eşme (Uşak) civarlarında derin vadilerle çevrili dünyanın 2. büyük kanyonları bulunmaktadır. Aydın-Kuşadası her yıl turist vardır. Ve en çok sevilen Aydın Kuşadasındadır.
Bölge turizminde Pamukkale önemli yer tutar.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ege bölgesi ege bölgesinin ekonomik faaliyetleri ege bölgesi ekonomik faaliyetleri marmara bölgesi ekonomik faaliyetleri ege bölgesinin sanayi faaliyetleri ege bölgesinin ekonomisi ege bolgesi haritasi ege bölgesi ekonomik faaliyetleri haritası marmara bölgesinin ekonomik faaliyetler nelerdir marmara bölgesı tarım harıtası
 
 

Notlar ›

 
Ekonomi: Ekonomi, üretim, ticaret, dağıtım ve tüketimden oluşan insan aktivitesidir. Ekonomi belli bir bölge içindeki ekonomik sistemden oluşur.
Ekonomik İşbirliği Örgütü: |-
Ekonomik liberalizm: Ekonomik liberalizm, liberalizmin temellerini atan ilk düşünürlerin, bireylerin mülkiyet hakkı ve devletten bağımsız ekonomik özgürlük kavramlarına dikkat çekmesi üzerine oluşmuş siyasi ideloji.
OECD: Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bazen de İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (İngilizce: Organisation for Economic Co-operation and Development -OECD, Fransızca: Organisation de coopération et de développement économiques), uluslararası bir ekonomi örgütüdür.
Ekonomik büyüme: Ekonomik büyüme, bir ekonomide zaman içinde mal ve hizmet üretimi miktarında artış olmasıdır ve para yaratımında artış olmasına bağlıdır.
 

1 Yorum ›

 
  1. gözde Aralık 27th, 2012 - Saat: 16:24:47

    Ege Bölgesi turizm bakımından zengin değildir.Sakın unutmayın bu bölgede bol miktarda haşhaş bulunur.

Ege Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ege Bolgesi Ekonomik Faaliyetleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.