Soru & CevapEge Bolgesi Tarim Urunleri

Ege Bolgesi Tarim Urunleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ege Bolgesi Tarim Urunleri ve Ege Bolgesinde Yetisen Urunler ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Ege Bölgesi’nde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Ege Bolgesi Tarim Urunleri

Ege Bölgesi’nde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Soru

EGE BÖLGESİNDE TARIM ÜRÜNLERİNİN KAZANÇLARI

Cevap

Tarım Ürünleri

Asıl Ege Bölümü’ nün Başlıca Tarım Ürünleri

Tütün: Türkiye tütün üretiminin % 50’ sini bu bölge karşılar. Tüm kıyı ovalarında ekimi yapılan ve yurt dışına ihraç edilen tütün en çok Bakırçay Ovası’ nda yetiştirilir.

Zeytin: Akdeniz ikliminin tanıtıcı kültür bitkisi olan zeytin en çok Ege Bölgesi’ nde yetiştirilir. Türkiye üretiminin % 48’ ini Ege Bölgesi sağlar. Edremit – Ayvalık Yöresi başta olmak üzere tüm kıyı kesiminde ve yer yer 100 km içerilere kadar zeytin yetiştirilir.

Üzüm: Türkiye’ de üzüm üretiminin % 40’ ını sağlayan bölge 1. sırada yer alır. Kurutularak ihraç edilen çekirdeksiz üzümün tamamını Ege Bölgesi üretir. Başta Gediz Ovası olmak üzere Büyük ve Küçük Menderes ovalarında yetiştirilir.

İncir: Kış ılıklığı isteyen ve Akdeniz iklimine uyumlu olan incirin %82’ si bu bölgede yetiştirilir. Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Gediz ovalarında incir üretimi yoğunlaşır. Kurutularak yurt dışına ihraç edilen incirin en çok yetiştirildiği yer ise Aydın’ dır.

Pamuk: Akdeniz iklimine uyumlu olduğundan kıyı ovalarında ekimi yapılır. Büyük Menderes ve Gediz ovalarında üretimi yoğunlaşır. Türkiye üretiminin % 42’ sini sağlayan Ege Bölgesi üretimde ilk sırayı alır.

Turunçgiller: Akdeniz iklimine uyumlu olan ve kış ılıklığı isteyen turunçgil üretimi, İzmir’ in güneyindeki kıyı ovalarında yapılrı. Türkiye üretiminin %10’ unu sağlayan bölge, Akdeniz Bölgesi’ nden sonra 2. sırayı alır.

Pirinç: Çöküntü ovalarında ekimi yoğunlaşır.

Sebze: Bölgenin sebze üretiminde önemli bir yeri vardır. Domates, biber, patlıcan, patates, salata, kereviz, pırasa, başlıcalarıdır.

Meyve: Bölge kendine özgü meyve üretimi ile diğer bölgelerden ayrılır. İncir, turunçgil ve üzümün yanı sıra elma ve kiraz üretimi de önem taşır.

İç Batı Anadolu Bölümü’ nün Başlıca Tarım Ürünleri

Haşhaş: Tohumundan yağ ve kozasından morfin yapımında kullanılan afyon sakızının elde edildiği bir bitkidir. Bu nedenle ekimi devlet kontrolünde yapılır. Türkiye üretiminin %90’ ını Ege Bölgesi karşılar. Afyonkarahisar çevresinde ekimi yoğunlaşır.

Tahıllar: Bölgede üretilen tahıl ülke üretiminin % 10’ a yakın bölümünü karşılar. Tahıllardan buğday ve arpa, Afyon, Kütahya, Denizli ve Uşak’ ta üretilir.

Şekerpancarı: Önemli bir endüstri bitkisi olan şekerpancarı Afyon, Kütahya ve Denizli’ de üretilir.

Ayçiçeği: Denizel etkilerin sokulmadığı İç Batı Anadolu’ da sulanabilen alanlarda yetişir.

Baklagiller: Uşak, bölgede nohut ürünleri yetişir… KONU: CEMRE FARKIYLA

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 15 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
türkiyede yetişen tarım ürünleri haritası tarım haritası marmara bölgesinde yetişen tarım ürünleri hangi bölgede ne yetişir haritası akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri haritası akdeniz bölgesinde yetişen tarım ürünleri karadeniz bölgesinde yetişen ürünler marmara bölgesinde yetişen ürünler haritası ege bölgesinde hangi tarım yetişir türkiyede yetiştirilen tarım ürünleri
 
 

0 Yorum ›

 

Ege Bolgesi Tarim Urunleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ege Bolgesi Tarim Urunleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.