SağlıkGenel SağlıkHastalıklarEl Şişmesinin Nedenleri

El Şişmesinin Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

El Şişmesinin Nedenleri ve Ellerin Ve Parmakların Şişmesinin Nedenleri ile ilgili bu yazıda Ellerin Ve Parmakların Şışmesinin Nedenleri hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

El Şişmesinin Nedenleri

Ellerin Ve Parmakların Şışmesinin Nedenleri

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Nedenleri

Sabahları Parmakların Şişmesinin Nedenleri

El Şişmesinin NedenleriÖzellikle el bilek ve ayak bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişlik , ağrı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak bilinen iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıcalaşması yapan bir çok hastalık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etken olabilecek Hastalıklardna bazıları şöyle sıralanabilir..

Boyun Fıtığı
Her iki boyun omuru arasında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere doğru taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında kuvvet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşma ve beceriksizlik görülebilir.

Hipotiroidi
Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür.

Boyun Düzleşmesi
Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

Ulnar Oluk Sendromu
El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan küçük karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Tutulması Kas Spazmı
Genellikle boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, yanlış masa başı çalışması kas spazmına neden olabilir.

Diyabet
Sürekli yüksek değerlerde seyreden şeker hastalığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Diğer Nedenleri

-Romatizmal hastalıklar,
-Kas hastalıkları,
-Multipl skleroz,
-Beyin tümörleri,
-Beyin damar tıkanmaları,
-Kol damarlarındaki tıkanıklıklar

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 09 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ellerin şişmesi ve ağrıması el kaslarında ağrı ve şişme parmak şişmesi koldaki agrı veşişmenin uyuşmanınnedenleri kol ve ellerin şişmesi elparmaklarının şişmesi ve parmakların tutulması ellerin şişmesi ve uyuşması ellerin sisip agrimasi ellerde şişme elin şişmesi nedenleri
 
 

3 Yorum ›

 
 1. Ebru Eylül 13th, 2013 - Saat: 19:54:46

  Sabahları özellikle ellerim parmaklarım şişiyor kemiklerim müthişacıyor sanki kırık gibi hareket ettirmiyorum gün içerisinde düzelir gibi oluyor fakat tamamen geçmiyor kavanoz kapağı açamıyorum demliği tek eliyle kaldıramıyorum çok dikkatli hareket etmek zorundayım ani bir harekette felaket bir ağrı hissediyorum romantizmea tahlil yaptırdım fiziğe gittim bise çıkmadı emg çektirdim sınır sıkışmasına yok dediler fizikçi kaslar zedelenmiş dedi fakat şikayetlerim hala devam ediyor ne yapmalıy im hangi bölüme gitmeliyim artık sıkıldım 9 10 aydır böyle çekiyorum

 2. Ilgaz Mayıs 20th, 2015 - Saat: 21:40:14

  kan almadan sonra kolum şişti sizce neden oldu?
  bir de kolum ağrıyor.

 3. misafir Mayıs 20th, 2015 - Saat: 21:41:56

  kol ağrısı nasıl diner

El Şişmesinin Nedenleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken El Şişmesinin Nedenleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.