Soru & CevapEn Son İnen Ayet

En Son İnen Ayet

Sponsorlu Bağlantılar

En Son İnen Ayet ve En Son İnen Sure ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu En Son İnen Ayetler Hangileridir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

bulundugu sure nedir, kuranin ilk ayeti, kuranda inen ikinci ayet, kurandaki ilk ayet, kurana ilk inen ayet, kuranda ilk inen ayet nedir, en son inen ayet hangisidir, Kuranı kerımdekı enson ayet hangısıdır.

En Son İnen Ayet

En Son İnen Ayetler Hangileridir?

Soru

En son inen ayetler hangileri dir??????

Cevap

Leş, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adı anılarak kesilen; boğulmuş, vurulmuş, yukardan düşmüş, boynuzlanmış, canavar yırtmış olup da canlı iken kesmedikleriniz; dikili taşlar (putlar) üzerine boğazlanan hayvanlar ve fal oklarıyla kısmet (şans) aramanız size haram kılındı. Bunların hepsi doğru yoldan çıkmaktır. Bugün kâfirler, dininize karşı ümitsizliğe düşmüşlerdir. Onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım. Size din olarak İslâmı beğendim. Kim açlıktan daralır, günaha istekle yönelmeden bunlardan yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Çünkü Allah bağışlayan, merhamet edendir. (maide 3)

bu ayet yüce kuranın indirilen son ayetidir çünkü risaletin olgunlaştığı ve nimetin tammalndığını ilan etmektedir. Allahın şeriati bir bütündür asla parçalanmaz bu ilahi şeriatin ister düşünce ve inanca ister ibadetlere helal ve harama yada toplum ve devletler arası hukuka ilişkin olsun tamamı mükemmeldir. Işet tüm bunlar yüce Allahın bu ayette mükemmel kıldığını bilidirdiği dindir. Ve iman edenlere tmamaldığını bilidirdiği nimetidir. Bu dinde düşünce ve inanca ilişkin olanlar ile ibadete helal ve haramlara ilişkin olanlar yada toplum devletler arası hukuka ait hükümler arasında hiç bir ayrım yapılmamaktadır. Bunların tamamı Allahın müslümanlara seçtiği ilahi sistemi oluşturmaktadır. Bu sistemin bir kısmından sapma tamamını terk anlamına gelir. Bu dine karşı gelme dolayıyla bu dinden çıkma anlamını taşır. Kuranın indirildiği dönemdeki bu şeriat her zaman için geçerli olan dindir. Çünkü o Allahında şehadeti ile insana her zaman ve mekan için gelmiş olan dinin şeriatidir. Daha önceki peygamberler gibi sadece belirli bir topluma belirli bir nesle yada mekana özel değildir.

bugün yani bu ayetin indiği veda haccı günü Allah bu dini noksansız kılmıştır ona birşey eklemek isteyen artık ne ilave edebilirki? Müminlere olan en büyük nimeti bu mükemmel ve kapsamlı sistemle yerine gelmiş ve onlara din olarak islamı seçmiştir. Dünya görüşü olarak bu sistemi benimsemeyen ise Allahın müminlere seçtiği şeyi tepmiş olur.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 04 Kasım 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

0 Yorum ›

 

En Son İnen Ayet Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken En Son İnen Ayet ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.