EğitimİlköğretimEpik Şiir Nedir?

Epik Şiir Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Epik şiir nedir, şiir türleri ve örnekleri konusunda kısaca açıklamıştık. Ayrıntılı bilgi isteyenler için bu sayfayı hazırlıyorum. Umarım ihtiyacınızı karşılar.

epik şiir, epik şiir nedir, epik şiir ne demektir, epik şiir anlamı, epik şiir tanımı, epik şiir hakkında vs..

Epik Şiir Nedir?

Epik Şiir Nedir?

Bir ulusun başından geçen tarih olaylarını, toplum ile ilgili sorunları, doğal afetleri ve bu olaylarda kahramanlık gösterenleri anlatan tarihsel olmakla birlikte olağanüstülüklerle efsaneleşmiş, masallaşmış bir şiir türüdür. Eski Yunan’da bu tür şiire epos, Batı’da epope, Türk Edebiyatında destan denir. Epik şiirin üç yönü vardır: konusunun kahramanlığa dayanması, olağanüstülük, kompozisyon.

Epik şiirde konu kahramanlıktır.
Epik şiirin anlatımı öykülemedir. Doğa, eşya ve kişi betimlemeleri kısaca, olay anı ise daha ayrıntılı verilir. Karşılıklı konuşma ya da söylev türü konuşmalar vardır. Kimi epik şiirlerin, dilden dile dolaşırken yazıya geçirilinceye kadar, şiir biçimi bozularak, düz anlatıma dönüşmüştür.

Epik Şiir Tanımı?

Epik şiir, kahramanlık, yurt sevgisi gibi liriklik bildiren şiirdir. Epik şiirler “doğal epik” ve “yapay epik” olarak ikiye ayrılır. Aynı anlamda hamasi şiir, kahramanlık şiiri, destani şiir adında da kullanılır.

Doğal Epik Şiir Türü

Bir halkın hayatını etkileyip, derin izler bırakan tarihi olayları, kahramanlık yönü ile işleyen manzum hikâyelerdir.

 

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
epik şiir tanımı doğal afetlerle ilgili şiir epik şiir nedir kahramanlıkla ilgili epik şiir epik şiirin tanımı ve örnekleri epik şiirin tanımı epik şiir nedir? epik şiir epik şiir nedir ? epik türler
 
 

Notlar ›

 
Siirt: Siirt , Siirt ili'nin merkezi ilçesi ve şehirdir.
Siirt (anlam ayrımı): * Siirt (il)
Siirtspor: Siirtspor, (Siirt Yol Su Elektrik Spor 1983-1989, Siirt Köy Hizmetleri Spor 1989-1999, Siirt Jet-PA Spor 1999-2002) Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Jet-PA ile sponsorluk anlaşması yaparak Siirt Jet-PA Spor adıyla 1999-2000 sezonunda 1. Lig'e yükselmiştir.
Siirt (il): Siirt, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir.
 

0 Yorum ›

 

Epik Şiir Nedir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Epik Şiir Nedir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.