Soru & CevapEski Oyunlar Nelerdir

Eski Oyunlar Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Eski Oyunlar İle Günümüz Oyunları Arasındaki Fark Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Eski Oyunlar Nelerdir ve Eskiden Oynanan Oyunlar hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Eski Oyunlar Nelerdir

Eski Oyunlar İle Günümüz Oyunları Arasındaki Fark Nedir?

Soru

Büyüklerimizin oynadığı oyunlar ve şimdiki çocuklarımızın oynadığı oyunların arasındaki farklar nelerdir?

Cevap

Uzun eşek, körebe, misket, yakan top, ip atlama, çivi, tüf tüf, birdirbir, gazoz, seksek, çelik çomak, çember çevirme, istop, saklambaç, mendil kapmaca hemen şu an aklıma gelen eski çocuk oyunlarından…

Peki şimdiki çocuklar bu oyunların hangilerini oynuyor? Hatta oynamayı bırakın, hangilerini biliyor?

Takvimlerimizin ilerleyen sayfaları, bugünümüzü mazi yaparken, başka değerlerimizide götürdü. Telli plastik arabalarını koşarak yarıştıran çocukların yerini, RC 1 Hp Porsche otomobilleri uzaktan kontrol eden tombişler aldı.

Mahalle, sokak oyunlarının yerini, bugün modern ev oyuncakları ( Made in China) veya PlayStation aldı.

Kaldırım taşlarından kaleler yapılarak oynanan, gurur vesilesi mahalle maçları artık tarih oldu.

Yakalamaç oynamaktan kan-ter içinde kalan ve mahalle çeşmesinin başında gülüşerek kanakana su içen çocukların seslerini duymak neredeyse imkansız.

Japon kale maç ederken, alınan keyfi PS FİFA bilmem kaç verebilir mi? El kumandasıyla oynanan ayaktopu, ne mantık???

Futbol oynamak için toplanmış çocuklardan takım kuranın “ aldım verdim ben seni yendim” tekerlemesiyle yürürken, kalbindeki heyecanı, titreşimi hangi bilgisayar verebilir?

Körebe oyununda, yakalanan çocuğun, adı söylenmeden önceki nefesini tutması ve tatlı heyecanı yaşatabilen bir bilgisayar var mı?

Zihinsel, bedensel gelişimi sağlayan; iletişimi öğreten; paylaşımı geliştiren eski oyunlarımız artık unutuldu, ya da çok azaldı.

Artık odadan odaya sanal arkadaşlık yapılıyor, telefon telleri üzerinde tüm oyunlar oynanıyor.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 27 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
eski oyunlar nelerdir körebe birdirbir oyunu eski zamanda oynanılan oyunlar körebe oyunu nasıl oynanır eskiden oynanan oyunlar nelerdir ve nasıl oynanır büyüklerimizin oynadığı oyunlar büyüklerimizin oynadığı oyunlar nelerdir eskiden oynanan oyunlar hakkında bilgi ip atlama oyunu
 
 

Notlar ›

 
Oyun: Oyun, genellikle boş vakitleri değerlendirmek için yapılan eğlendirici ve bazen de öğretici faaliyet. Oyun sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:
Oyunlarla Yaşayanlar: Oyunlarla Yaşayanlar, Oğuz Atay'ın yazdığı tek tiyatro oyunu. (2009 yılında Tehlikeli Oyunlar romanı Seyyar Sahne tarafından tiyatro olarak uyarlanmıştır.)
Oyun kuramı: Oyun kuramı, İstatistik biliminin, sosyal bilimlerde (en fazla ekonomide olmak üzere), biyoloji, mühendislik, politik bilimler, bilgisayar bilimleri (temel olarak yapay zekâ çalışmaları üzerinde) ve felsefede kullanılan bir dalıdır.
 

0 Yorum ›

 

Eski Oyunlar Nelerdir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Eski Oyunlar Nelerdir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.