Soru & CevapEskiden Sivilari Nasil Olcerlerdi

Eskiden Sivilari Nasil Olcerlerdi

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Uluslararası Birim Sistemi Kurulmadan Önce İnsanlar Uzunlukları Nasıl Ölçmüşlerdir? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Eskiden Sivilari Nasil Olcerlerdi ve Sl Birim Sisteminden Once ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.


Uluslararası Birim Sistemi Kurulmadan Önce İnsanlar Uzunlukları Nasıl Ölçmüşlerdir?

Soru

Uluslararası birim sistemi (Sl) kurulmadan önce insanlar uzunlukları ölçmek için neleri kullanmıslardır?

Cevap

Uluslararası Birimler Sistemi – SI Birim Sistemi

Birimleri gözlemlenebilen doğal olaylara veya fiziksel sabitlere bağlama gereksinimi ve ondalık bir sistem oluşturma çalışmaları düşünsel anlamda kökleri Fransız Devrimi öncesine kadar giden uzun bir serüvendir. Önceleri uzunluk birimi metre için Paristen geçen boylamın kırk milyonda biri standard olarak düşünülmüş, bu amaçla Dünya çevresini ölçmek için yıllar süren, yorucu çalışmalar yapılmıştır. Platinden imal edilen metre ve kilogram standardları, 1799 yılında çıkarılan bir yasayla resmileştirilmiştir. Bu tarihe kadar bir çok bilimsel çalışma yapılmasına ve resmi kararlar alınmasına rağmen Metrik sistemin zorunlu olarak tüm Fransada kullanılması ancak 1 Ocak 1840’a gelindiğide mümkün olmuştur. Fransa hükemetinin 19. yüzyıl ortalarında yaptığı bir dizi tanıtım çalışması ve diplomatik girişimi takiben yapılan bilimsel çalışmaları onaylamak için Metre üzerine diplomatik bir koferans toplanmıştır. Nihayatinde Metre Antlaşması (Metre Convention), 17 ülkeden delegelerin katılımı ile 20 Mayıs 1875’de Paris’te imzalanmıştır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
eskiden sıvıları nasıl ölçerlerdi insanlar eskiden sıvıları ne ile ölçerdi insanlar eskiden sıvıları nasıl ölçerlerdi ESKİDEN İNSANLAR SIVILARI NASIL ÖLÇERDİ insanlar eskiden sıvıları nasıl ölçerdi insanlar eskiden sıvıları ne ile ölçerlerdi insanlar eskiden sıvıları neyle ölçerlerdi insanlar eskiden sıvıları nasıl ölçer İNSANLAR ESKİDEN SIVILARI NASIL ÖLÇERLER insanlar eskiden sıvıları nasıl ölçerlermiş
 
 

Notlar ›

 
Manavlar: Manavlar, özellikle Batı Anadolu'da yoğunlaşan halk. Türkologlar'a göre Manavlık, Anadolu'da ilk yerleşik hayata geçen Türkleri tanımlamada kullanılan bir sıfattır.
Eskidendi O: Eskidendi O, sözleri Cemal Işıkhan'a ve müziği Ali İhsan Kısaç'a ait hicaz makamındaki şarkıdır. Şarkı Kamuran Akkor, Muazzez Ersoy gibi sanatçılar tarafından albümleri içerisinde yer verilerek söylenmiştir.
 

1 Yorum ›

 
  1. burak Haziran 5th, 2013 - Saat: 12:04:02

    hangisi anlayamadım hangisi

Eskiden Sivilari Nasil Olcerlerdi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Eskiden Sivilari Nasil Olcerlerdi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.