TeknolojiEthernet Nedir?

Ethernet Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Kısaca bilgisayarlar arasında veri alşverişi yapmak için ağ oluşturma yöntemidir diyebiliriz. Bilgisayarlar arasında veri alışverişi için ağ oluşturabilmek için bilgisayarların ethernet kartına ihtiyacı vardır.

Ethernet Nedir?

 

Genel Tanım

1990’larda kullanılan bir ağ bağdaştırıcı kartı. Bu kart hem BNC konnektörü ile eşeksenli kabloyu (sol) hem de RJ45 konnektörü ile bükülü tel çiftini desteklemektedir.

Ethernet ilk olarak ortak bir eşeksenli kablo üzerinden birbirine bağlanan bilgisayarların yayın iletimi yöntemiyle haberleşmesi fikrine dayalıydı. Kullanılan yöntemler kısmen radyo sistemlerine benzemekteydi, ancak, kablolu bir yayın iletimi sistemindeki çakışmaları saptamanın radyo yayınına kıyasla çok daha kolay olması gibi temel farklılıklar da mevcuttu. “Ethernet” adı iletişim kanalını oluşturan ortak kablonun ether ‘e benzetilmesinden gelmekteydi.
Ethernet bu öncel ve göreceli olarak basit kavramdan, günümüzdeki pek çok LAN altyapısını oluşturan karmaşık ağ teknolojisi yapısına evrimleşmiştir. Eşmerkezli kablolamanın yerini düşük kurulum masrafı, yüksek güvenilirlik, noktadan-noktaya ağ yönetimi ve arıza bulma kolaylıkları gibi avantajlar sebebiyle Ethernet hub ‘lar ile birleştirilmiş noktadan-noktaya bağlantılar ve/veya ağ anahtarları almıştır.
StarLAN Ethernet’in eşmerkezli kablolama yapısından hub ile yönlendirilen bükülü tel çifti ağ yapısına evrimleşmesindeki ilk adımdır. Bükülü tel çifti kablolamanın gelişi kurulum masraflarını eski Ethernet teknolojileri de dahil olmak üzere benzer teknolojilere kıyasla dramatik olarak düşürmüştür.
Ethernet istasyonları birbirlerine donanım katmanı üzerinden veri bloklarından oluşan ve ayrı ayrı gönderilip alınan veri paketleri göndererek haberleşir. Diğer IEEE 802 LAN’larda olduğu gibi her Ethernet istasyonunun paket gönderme ve alma adreslerini belirleyen 48-bitlik kendine özgü MAC adresleri vardır. Ağ bağdaştırıcı kartları (İngilizce: Network Interface Card (NIC)) ya da çipleri normalde diğer Ethernet istasyonlarına gönderilen paketleri kabul etmezler. Bağdaştırıcılar genellikle kendine özgü tek bir global adrese sahip olarak gelir ancak kart değiştirildiğinde adres çakışması olmaması ya da yerel yönetim ağları içinde kullanıldıklarında bu adres değiştirilebilir.
10 Mbit/s hızındaki eşmerkezli kablodan 1 Gbit/s hızındaki noktadan-noktaya bağlantıya kadar tüm Ethernet türevleri aynı veri çerçevesi formatını (dolayısıyla üst katmanlarda aynı arayüzü) kullandıklarından kolaylıkla birbirlerine bağlanabilirler.
Ethernetin çok yaygın olması, donanım maliyetinin giderek düşmesi ve bükülü tel çifti Ethernet arayüzünün fazla yer kaplamaması nedeniyle pek çok üretici PC anakartlarına Ethernet arayüzü koymakta, böylelikle ayrı bir ağ bağdaştırıcı kartına gerek kalmamaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 07 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ethernet nedir ethernet kartı nedir kısaca ethernet nedir kısaca ağ kartı nedir kısaca mobil ethernet nedir ethernet kartı özellikleri kısaca ethernet kartı nedir not kurdu ethernet kartı nedir kısaca bilgi eternet kartı nedir kısaca tdm ethernet nedir
 
 

Notlar ›

 
Ethernet 2 Çerçeveleme: Ethernet 2 Çerçeveleme(Ethernet II Frame- DEC,Intel,Xenox gibi başlıca büyük firmalarında yer almasıyla DİX Ethernet olarak da bilinmeye başlanmıştır) bir ethernet çerçevesinde Hedef MAC ve Kaynak MAC adreslerinin yer aldığı ve daha sonra 2 Octedlik EtherType alanını tanımlayan içindeki veride daha üst katmanın bilgilerinin kapsüllendiği ve çerçeve bilgisinin bulunduğu yapıdır.
 

0 Yorum ›

 

Ethernet Nedir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ethernet Nedir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.