TeknolojiDerslerExcel de Temel İşlevler

Excel de Temel İşlevler

Sponsorlu Bağlantılar

Excel en temel tanım olarak tablolama yada tablo yapma programıdır.

Excel de Temel İşlevler

Excel, en kaba hatlarıyla ve en temel tanımıyla bir defter tutma programıdır. Gözünüzün önüne ortaokulda ticaret bilgisi derslerinde gördüğünüz türden bir gelir-gider defteri getirin; dikine sütunlar ve yatay satırlar olan bir defter. İşte böyle bir defteri Excel ile tutabilirsiniz. Örneğin benim banka defterim olan Excel dosyasında birinci sütunda “İşlemin tarihi”, ikinci sütunda “İşlemin türü”, dördüncü sütunda “yatan para miktarı”, beşinci sütunda “çekilen para miktarı” yer alıyor. Excel otomatik olarak, sayfanın en altında o anda elimde kaç para kaldığını söylüyor.

Excel, bu yüzden, yeni bir dosya açtığı zaman, buna Defter (Workbook) adını veriyor. Her yeni defter gibi Excel’in ekrandaki defteri de boş sayfalar (Sheet) içeriyor. Excel size sadece üç adet boş sayfa veriyor. Siz, eğer hesap defterinizde daha çok sayfa olsun istiyorsanız, istediğiniz kadar sayfa ekleyebilirsiniz.

Bütün bilgisayar uygulama programları gibi, Excel de ilk günden beri her yeni sürümle birlikte daha çok iş yapar hale geliyor. Dolayısıyla bugün artık Excel’in birincil işlevi kayıt tutmaktır dersek, programın kullanım yerinin sadece ticari defter ve bilanço olmadığını belirtmiş oluruz. Excel, kayıt defterinize rakamları girmekte, bu rakamları kullanarak yandaki sütunların içinde yer alması gereken değerleri belirlemekte ve sütun sonunda, o sütunda yer alan değerleri belirlemekte ve sütun sonunda, o sütunda yer alan değerleri kullanarak arzu ettiğiniz bir işlemi yapmakta (toplama gibi) size sayısız kolaylık sağlayacaktır.

Excel’in zamanla kazandığı bir diğer en önemli işlev, rakam türündeki kayıtlarınızı, istatistik grafikleri olarak size sunmasıdır. Excel, kayıt defterinizdeki rakamları ve bu rakamların bulunduğu sütunlara ve sıralara ve sıralara verdiğiniz başlıkları alarak, bunları, (eldeki rakamlara uygun olarak) sizin seçeceğiniz bir istatistik grafiği olarak biçimlendirir. İşte yandaki tablonun grafik olarak sunuluşu:

Excel, değme grafik programlarına taş çıkartırcasına, istatistik grafiklerinizi farklı görsel etkilerle sunmanıza da imkan sağlar. Bu arada Excel’in çizme, boyama, şekil oluşturma, yazılara şekil verme fonksiyonlarını bir araya getiren resim bölümü, küçük işler için grafik programlarına başvurmayı gereksiz kılan becerilere sahip bulunuyor. Eğer bu grafikteki çubuklar gözünüze güzel görünmedi ise, grafiği tümüyle yenileyebilirsiniz, zemin renklerini, çubukların ebadını ve grafiğin tümüyle konumunu değiştirebilir, üç boyutlu (3D) etkiler verebilirsiniz:

Excel’in marifetleri bununla kalsa bile yeterli sayılabilecek olduğu halde, Excel, veri yönetimi bakımından da kullanıcıya çok yararlı hizmetler sunar. Diyelim ki, öğretmensiniz ve sınıfta yaptığınız sınavlar sürekli ortalamanın altında kalan öğrencilerinizin bir listesini görmek istiyorsunuz. Excel’e, bütün öğrencilerin notlarının ortalamasını almasını ve bunun altında kalan öğrencileri bir liste haline getirmesini söyleyebilirsiniz. Ya da satışa sunduğunuz malların belirli bir tarihten önce alınmış olanlarını seçmek isteyebilirsiniz. Excel, tablonuzdaki “Alım tarihi” değerlerini vereceğiniz değerle karşılaştırıp, altında veya üstünde olanları seçecektir.

 

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 05 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
gelir gider defteri excel excel gelir gider tablosu excel indir gelir gider alacak verecek excell gelir defteri exelde kiloyu boya çevirmek EXCELL TEMEL PARÇAcıklar excell gelir gider tablosu excell de boy kilo boy kılo verı tablosu ogrencı
 
 

Notlar ›

 
Microsoft Excel: Microsoft Excel, Microsoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programıdır (spreadsheet).
SBV Excelsior: SBV Excelsior(Ekselsiyor) Hollanda Rotterdam'da kurulan futbol kulübü.
RE Mouscron: Excelsior Mouscron , Belçika 'da bulunan bir futbol kulübüdür.
Temel parçacık: Temel parçacıklar bilinen hiçbir alt yapısı olmayan parçacıklardır. Bu parçacıklar evreni oluşturan maddelerin temel yapıtaşıdır.
Temel Reis: Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir.
Temel İçgüdü: Temel İçgüdü; (İngilizce orijinal adı: Basic Instinct) 1992 yılı ABD yapımı filmdir. Yönetmenliğini Paul Verhoeven yapmıştır.
Temel bilimler: Matematik, fizik, kimya ve biyolojiyi kapsayan bilimler topluluğuna temel bilimler denir. Diğer bilim dallarına 'temel' oluşturdukları için bu adla anılırlar.
 

0 Yorum ›

 

Excel de Temel İşlevler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Excel de Temel İşlevler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.