Soru & CevapGalata Kalesi Efsanesi

Galata Kalesi Efsanesi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Galata Kulesi’nin Efsanesi Var Mıdır? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Galata Kalesi Efsanesi ve Galata Kulesi Efsaneleri hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Mesela, İstanbul’un iki mucize simgesi Kız Kulesi ile Galata Kulesi’nin yüzyıllardır süren aşklarına inanmaz mısın yoksa? … Hakkında anlatılan efsanelerin sonu hep hüzünle bitmektedir.Eylül 2011

Galata Kalesi Efsanesi

Galata Kulesi’nin Efsanesi Var Mıdır?

Soru

Galata kulesinin efsanesi var mı ço… k lazım ödevim için lütfennn

Cevap

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı
benimde ödevimvarua araştırom bulursa yaz
GALATA KULESİ
Tarihi

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. [1] 1204 yılındaki 4. Haçlı Seferi’nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında " İsa Kulesi" adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır.
Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen her yüzyılda tamir ettirilmiş, 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Osmanlı hükümdarı II. Murat ile yakın ilişkiler kuran Cenevizliler padişahın yardımıyla kulenin yanına ikinci bir kule inşa etmişler ve kuleye de II. Murat’ın adını vermişlerdir. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hıristiyan harp esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat’ın müsaadesiyle burada müneccim Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş, ancak bu rasathane 1579’da kapatılmıştır.
17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi’nden Üsküdar-Doğancılar’a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa’da ilgi ile karşılanmış, İngiltere’de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır.
1717’den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın, ahalinin duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilmekteydi.III.Selim döneminde çıkan bir yangında kulenin büyük bölümü yanmıştır. Onarılan kule 1831 yılında başka bir yangında yine hasar görmüş ve onarılmıştır. 2010 yılında bir fırtınada külahı devrilmiştir. 1965’te başlanıp 1967’de bitirilen son onarımla da kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.
Özellikleri

Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metredir. Duvar kalınlığı 3,75 m, iç çapı 8,95 m, dış çapı da 16,45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.
Derinliğinde bulunan çukurların altındaki kanalda birçok kafatası ve kemik bulunmuştur. Orta boşluğun bodrumu zindan olarak kullanılmıştır. Kulenin tarihinde bazı intihar olayları kayıtlara geçmiştir. 1876 tarihinde, bir Avusturyalı, nöbetçilerin dalgınlığından faydalanıp kendini kuleden aşağı atmıştır. 6 Haziran 1973 günü ise ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan’ın 15 yaşındaki oğlu Vedat kuleden atlayarak intihar etmiştir. Oğuzcan bunun üzerine Galata Kulesi adlı şiiri yazmıştır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 14 Kasım 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Galatasaray SK: Galatasaray Spor Kulubü merkezi İstanbul'da olan, özellikle Profesyonel Futbol Takımı ile tanınan spor kulübü.
Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı: Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı, Galatasaray Spor Kulübü'nün Süper Lig'de mücadele eden futbol takımıdır.
Galatasaray (anlam ayrımı): Galatasaray aşağıdaki anlamlara gelebilir;
Galatasaray Lisesi: Galatasaray Lisesi (Osmanlı Türkçesi: مکتب سلطانی, Mekteb-i Sultânî; Fransızca: Lycée de Galatasaray), İstanbul'un Galatasaray semtinde bulunan bir lisedir.
Galatasaray Erkek Basketbol Takımı: Galatasaray Erkek Basketbol Takımı, (şimdiki adı: Galatasaray Liv Hospital Erkek Basketbol Takımı) Galatasaray Spor Kulübü'nün Beko Basketbol Ligi'nde mücadele eden erkek basketbol takımıdır.
 

0 Yorum ›

 

Galata Kalesi Efsanesi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Galata Kalesi Efsanesi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.