Soru & CevapGazlarin Basinci İletmesi

Gazlarin Basinci İletmesi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Sıvı Ve Gazların Teknolojide Kullanım Alanları Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Gazlarin Basinci İletmesi ve Gazlarin Kullanim Alanlari hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Gazlarin Basinci İletmesi

Sıvı Ve Gazların Teknolojide Kullanım Alanları Nedir?

Soru

SIVILARIN VE GAZLARIN KALDIRMA KUVVETİNİN TEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI

Cevap

Sıvıların ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları.

14/12/2008 • Kategori:
DENEY RAPORU DERS: Fen Bilgisi
SINIF: 7/A SÜRE: 40’
KONU: Sıvıların basıncı iletmesi
1.ARAÇ VE GEREÇ: Enjektör, su.
2.ARAÇ VE GEREÇ: Naylon torba; 3-4 L hacimli, su, toplu iğne ve ip, büyük boy leğen ve ya kova.
YÖNTEM: Deney
1.DENEYİN YAPILIŞI: Enjektöre, dolmayacak şekilde biraz sıvı çekeriz. Ucunu yukarıya çevirerek iğneyi çıkarırız. İğne takılan ucu parmağımızla kapatırız. – Pistonu diğer elimizle itmeye çalışırız. Sıvının hacmi azalıyor mu bakarız.
2. DENEYİN YAPILIŞI: Naylon torbaya yaklaşık 3 litre su doldurarak ağzını sıkıca bağlayıp leğenin üzerinde tutarız. İğne ile torbanın tabanında ve yanlarında delikler açarız. Sular akarken, torbaya herhangi bir yönde elimizle bir basınç uygularız. Delikten su akış hızına dikkat ederiz. Suyun fışkırma hızına bütün yönlerde artıp artmadığına bakarız. Basınç yönünü değiştirerek deneyi tekrarlarız. Basıncın, her yöne eşit şekilde iletilip iletilmediğine bakarız.
1. SONUÇ: Sıvıları oluşturan moleküller arasında fazla boşluk bulunmadığından, hacmin basınçla değişimi yok denecek kadar azdır. Çok yüksek basınçlar altında bile hacim değişimi çok azdır. Kapalı kap içindeki bir sıvı, yer çekiminin etkisi ile, yan yüzeylere ve alt tabana bir basınç uygular. Ancak yer çekimi düşey olduğu için üst yüzeyine yer çekiminin etkisi ile bir basınç uygulanmaz. Sıvıların basınç altında önemli bir hacim azalmasına uğramayışı ve akışkan oluşu, onlarda çok önemli bir davranışa yol açar. Kapalı kaplar içindeki sıvılara her hangi bir yönde basınç uygulanırsa, bu basınç, her yönde ve eşit büyüklükte iletilir.
2.SONUÇ: Su dolu torbaya hangi yönde basınç uygulanırsa uygulansın su, uygulanan basıncı her yöne ve eşit olarak iletir.
PASKAL KANUNU: “ Kapalı kaptaki bir sıvının herhangi bir noktasında birim yüzeye uygulanan bir kuvvet, kabın şekli nasıl olursa olsun, kap iç yüzeyinin her noktasına, aynı büyüklükte ulaşır. ” Bu önemli kuralın günlük hayatımızda bir çok uygulaması vardır. Mesala; artezyen kuyularında, dik yamaçta yığılan suyun basıncı, her doğrultuda iletildiği için, vadideki suyun her yüzüne fışkırmasını sağlar.
DENEY RAPORU
DERS: Fen Bilgisi
SINIF: 7/A
SÜRE: 40’
KONU: Gazların Basıncı
ARAÇ VE GEREÇ: Bardak, kağıt, su.
AMAÇ: 3 Gazların basıncını kavrayabilme.
DAVRANIŞLAR: D3: Hava basıncını deneylerle gösterme.
DENEYİN YAPILIŞI: Bardağa taşıncaya kadar su doldurduk. Kağıdı yandan kaydırarak bardağın ağzını, arada hava kalmayacak şekilde kapattık. Elimizle tutarak bardağı ters çevirdik. Elimizi çektik. Su dökülmeden durdu. Kağıdın altında hava kalacak şekilde deneyi tekrarladığımızda su döküldü.
ŞEKİL: Bardak Su Kağıt Açık Hava Basıncının Şekille Gösterimi
SONUÇ: Kağıt tabakasının bir tarafındaki havanın tamamı uzaklaştırılabilirse, diğer yüzeye etkiyen hava basıncı suyun dökülmesini engeller. Yani kağıda etkiyen hava basın, suyun kağıda yaptığı basınçtan büyüktür. Günlük hayatta hava basıncını gösteren örnek çoktur. Mesela, ıslak ve cilalı bir masa yüzeyine jilet, naylon gibi maddeler yapışık gibi durur. Islak çay tabakalarına oturtulan bardaklar, arada hava kalmamışsa, tabağı da beraberinde kaldırır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları nelerdir gazların basıncı iletmesi Sıvıların kendilerine uygulanan basıncı eşit büyüklükte her yöne iletmesine gazlarin kullanim alanlari gaz basıncının günlük hayatta kullanım alanları sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları gazlar basıncı her yöne eşit mi iletir gazların basıncı iletme özelliklerini teknolojide kullanım alanları hakkında araştırma sıvıların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları açik hava basincinin teknolojide kullanim alanlari
 
 

0 Yorum ›

 

Gazlarin Basinci İletmesi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Gazlarin Basinci İletmesi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.