SağlıkGebelikte Adet Ağrısı Gibi Ağrı Ne Anlama Gelir

Gebelikte Adet Ağrısı Gibi Ağrı Ne Anlama Gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gebeyken bazen ağrılarınız ilginç bir hal alabilir. Sanki adet ağrısı gibi bir ağrı çekebilirsiniz. Bu konuda endişe etmenize gerek yok iken kesinlikle doktorunuza başvurmanızı öneriyorum. Gebelikte adet ağrısı gibi bir ağrı ne demek doktorunuz sizin için araştıracaktır.

Gebelikte adet ağrısı ne anlama gelir, gebelikte ağrı, gebelikte adet ağrısı gibi bir ağrı, gebelikte adet ağrısı belirtileri, gebelikte adet ağrısı girmesi…

Gebelikte Adet Ağrısı

Gebelikte Adet Ağrısı Gibi Ağrı Ne Anlama Gelir

Karın ağrısı hamilelik süresince hemen her dönemde karşılaşılabilecek bir yakınmadır. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde pekçok kadın karın ağrısından yakınır.

Erken dönemlerde ortaya çıkan karın ağrısı adet gecikmesini takip eden ilk birkaç gün içinde bile ortaya çıkabilir. Çoğu kadın bunu adet olacakmışım ancak olamıyormuşum şeklinde tarif eder.

Gebelikte görülen karın ağrısı ve rahatsızlığın en önemli nedenlerinden birisi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Rahim büyüdükçe onu yerinde tutan ve çevreleyen zarlarda gerilmeye neden olur. Bu gerilme kişi tarafından ağrı şeklinde algılanır. Bu tür ağrılar bıçak saplanır tarzda şeklinde tanımlanır. Gerilme ağrıları her dönemde görülebileceği gibi en sık 12-20. haftakar arasında saptanır. Tek tarafta ya da her iki yanda görülebilir. Ani bir hareket ya da gerinme ile ortaya çıkabilir. Bu ağrıların herhangi bir klinik önemi yoktur.

Öte yandan kabızlık ve mide yanması da zaman zaman karın ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahimin yarattığı bası nedeni ile kaburgaların alt kısımlarınd ada ağrılar hatta acı hissedilebilir. Yine ileri dönemlerde braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilir. Bebeğin sürekli bir noktaya vurması da o bölgede hassasiyete yol açabilir.

Büyümüş olan uterus zaman zaman çevre dokulara ve sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde his değişiklikleri fark edilebilir.

Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilir.

Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yine çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken ayrılması, ya da preeklampsi belirtisi olabilir.

Bunlar dışında gebelik ile ilgisi olmayan nedenler de karın ağrısına yol açabilir. Apandisit, böbrek taşı, idra yolu enfeksiyonu, dejenere olan miyomlar, hatta mide delinmesi bile karın ağrısı şikayeti ile kendini belli eder. Bu nedenle her ne tür olursa olsun karın ağrısı şikayetiniz ortaya çıktığında mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeli ve onun görüşünü almalısınız.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 13 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
hamileyken adet agrısı olurmu hamilelikte adet ağrısı olurmu hamile iken kasık ağrısı olurmu hamilelikte adet döneminde ağrı olurmu hamile iken karin agrisi hamilelikte adet zamanı ağrı olurmu gebelıkte adet agrısı olurmu hamile iken adet belirtileri olurmu hamile iken adet ağrısı olurmu hamilelikte adet sancısı gibi ağrı olur mu
 
 

Notlar ›

 
Gebelik: Gebelik veya hamilelik, erkekten gelen sperm ile kadının yumurtalıklarından atılmış olan yumurtanın döllenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık (280 gün) döneme verilen isimdir.
Gebelikte maternal fizyolojik değişiklikler: Gebelikte maternal fizyolojik değişiklikler, gebe bir kadının hamileliği esnasında vücudunda ve metabolizmasında meydana gelen embriyonun veya fetüsün gelişimi için gerekli olan normal adaptasyon mekanizmalarıdır.
Ağrı (il): Ağrı, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ildir. Adını içinde bulunan Ağrı Dağı'ndan almıştır.
Ağrı Dağı: Ağrı Dağı (Ermenice: Արարատ, Ararat ya da Մասիս, Masis, Selçuklular döneminde: Eğri Dağ), Türkiye'nin en yüksek dağıdır.
Ağrıdağı Efsanesi: Ağrıdağı Efsanesi Yaşar Kemal'in destansı romanlarındandır. İlk basımı 1970'de Cem Yayınevi tarafından yapılmıştır.
Ağrı ayaklanmaları: Ağrı Ayaklanmaları, 1926-1930 yılları arasında Ağrı Dağı ve civarı ile İran topraklarının da dahil olduğu bir coğrafyada meydana gelen Kürt ayaklanmaları.
Vergi: Vergi, ekonomik birimlerden siyasi cebir altında ve karşılıksız olarak devlete kaynak aktarılmasıdır. Kamu hizmeti yapmak durumunda olan devlet, bunu yaparken mal ve hizmet üretiminde bulunur.
Gelir dağılımı: Gelir dağılımı, bir ekonomide ortaya çıkan gelirin, oyunculara nasıl paylaştırıldığını gösteren ekonomik göstergedir.
Gelir vergisi: Gelir vergisi, gelir üzerinden verilen bir vergidir. Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbidir.
Gelir dağılımına göre ülkeler listesi:
 

2 Yorum ›

 
  1. Gülşen Şubat 16th, 2016 - Saat: 17:24:52

    Adet sancısından bahsederken hep karın ağrısı ibaresi kullanılmış, fakat çoğu kadında regl döneminde karın değil bel ağrısı görülür.32 haftalık gebeyim regl sancısı gibi bel ağrısı yaşıyorum , normal mi ?

  2. Ceylan Mayıs 22nd, 2016 - Saat: 11:26:38

    Merhaba ya adetime 5gün var hamile olma ihtimalim olabilir ama adet sancısı gibi ağrılar oluyor neden olabilir acaba özellikle göbek altı ve sırt bölümünde çok ağrı var test yapsam mı acaba bana net bişi söyleyin lutfen

Gebelikte Adet Ağrısı Gibi Ağrı Ne Anlama Gelir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Gebelikte Adet Ağrısı Gibi Ağrı Ne Anlama Gelir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.