Soru & CevapGorsel Sanatlarin Sanat Dallari

Gorsel Sanatlarin Sanat Dallari

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Güzel Sanatlar İçinde Hangi Sanat Dalları Yer Alır? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Gorsel Sanatlarin Sanat Dallari ve Guzel Sanat Dallarindan Bir Eser ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

13. Atatürk sanatı tanımlarken hangi sanat dallarının adını kullanmıştır? … Yukarıdaki özdeyiş ortaya koymuştur ki sanatçı olmak ayrıcalıktır. Edebiyat da güzel sanatlar içinde yer aldığı için edebiyat hakkındaki görüşlerinde de…

Gorsel Sanatlarin Sanat Dallari

Güzel Sanatlar İçinde Hangi Sanat Dalları Yer Alır?

Soru

GÜZEL SANATLARIN TANIMI İÇERİSİNDE YER ALAN SANAT DALLARIADLARINI SÖYLE

Cevap

Güzel sanatlar deyince, eski alimler/ bilginler tarafından 10 sanat anlaşılmıştır. Bunlar; sarf (dilbilgisi), nahiv (sözdizimi), ilmi beyan (güzel konuşma bilimi), belagat (güzel konuşma bilimi), hesap felsefe, musiki, hendese geometri), ilmi heyet (astronomi)dir. Ancak bazılar bilimler arasına girmiş ve güzel sanat olmaktan çıkmıştır.
Güzel sanatların çeşitleri:
1 – Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.
2 – Resim: Yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adı verilir.
3 – Heykel: Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları, taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adı verilir.
4 – Mimarlık: insanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapınaklar, camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adı verilir.
5 – Musiki: Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Musiki, pek çok bölümlere, ayrılır. Musiki bestecilerine mu*****inas denir.
6 – Tiyatro: Bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafından canlandırılarak, temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adı verilir.
7 – Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.
Bunların dışında olarak, bugün, sinema ve fotoğrafçılığı da güzel sanatlar arasında sayanlar vardır.
Bazı uzmanlarca, güzel sanatları geleneksel ve çağdaş olmak üzere iki şekilde sınıflamak, bize bazı kolaylıklar getirebilir. Geleneksel sınıflama, güzel sanatları, hitap ettiği duyu organlarına göre sınıflar. Sözgelimi ‘görsel sanatlar’ (plâstik sanatlar), göze ve görmeye dayanan sanatları, resim, heykel, mimari gibi dalları bir grupta topluyor. Fonetik sanatlar, müzik ve türleri ile edebiyatı; ritmik sanatlar ise, hem görme ve hem de hareketle ilgili olan sinema, opera gibi sanatları kapsamaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 28 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
görsel sanat dalları nelerdir ve tanımları görsel sanatlar dalları kımler yapmıs ısımlerını goster görsel sanatların bilim dalları görsel sanatların dalları görsel sanatların dalları soyutun tanımı görsel sanatlarını isimleri guzelsanatlar içersinde yer alanbir eser hangi dallar görsel sanatlara girer hangi sanat dalları güzel sanatların içinde bulunur
 
 

Notlar ›

 
Görsel sanatlar: Görsel sanatlar göze hitap eden ürünler çıkaran sanatlardır. Seramik, resim, heykel, tasarım, fotoğrafçılık ve mimarlık bu sanatlara örnek olarak verilebilir.
Çift yıldız: Çift yıldız, birbirinin merkezi kütlelerinin yörüngesinde dönen iki yıldızdan oluşan bir yıldız sistemidir.
İkili yıldız: #REDIRECT Çift yıldız
Vizüel sistem: Vizüel sistem (Görme sistemi) organizmaların görmesini sağlayan merkezi sinir sistemi parçasıdır. Vücudu çevreleyen dünyanın bir temsilini oluşturmak için görünür ışıktan gelen bilgileri yorumlamaktadır.
Görsel sanat akımları listesi: Görsel sanat akımlar ve dönemler
Sanat tarihi: Sanat tarihi, görsel sanatların tarihsel evrimini inceleyen bilim dalıdır. Sanatın tanımına dair fikirler tarih boyunca sürekli değişmesine rağmen, sanat tarihi, sanattaki değişimlere bir sistem çerçevesinde bakarak bunları sınıflandırmayı, yaratıcılık yoluyla şekillendirilmelerini anlamayı ve yorumlamayı amaç edinir.
Sanat yönetmeni: Sanat yönetmeni ana kompozisyonda konuya esas olan ana karakter oyuncu ve diğer oyuncularla ilgili tüm çevresel faktörlerin seçimi, yönetilmesi işiyle sorumlu kişidir.
Sanat müzesi: Sanat müzesi veya sanat galerisi, başta görsel sanatlar olmak üzere, her türlü sanat sergisinin gerçekleştirildiği binaya veya mekana verilen isimdir.
Sanatoryum: Sanatoryum, uzun dönemli tedavi gerektiren hastalıklara sahip -özellikle verem- hastaların iyileştirilmesi için kurulmuş sağlık kuruluşları.
 

0 Yorum ›

 

Gorsel Sanatlarin Sanat Dallari Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Gorsel Sanatlarin Sanat Dallari ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.