Soru & CevapGoruntu Kirliligi Nedenleri

Goruntu Kirliligi Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Goruntu Kirliligi Nedenleri ve Goruntu Kirliligi Nedir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Görüntü Kirliliği Ve Sebepleri Nedir? sorusunu soran ziyaretçimize cevap vermiş olmak umuduyla…

Gürültü kirliliğinin sebepleri nelerdir? Günümüzde sanayileşmenin, nüfusun ve çarpık kentleşmenin hızla artması insanları etkileyen görüntü kirliliklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sanayileşme beraberinde görüntü kirliliği…

Goruntu Kirliligi Nedenleri

Görüntü Kirliliği Ve Sebepleri Nedir?

Soru

Slm yaaa bulamıyorum görüntü kirliliğinin sebeplerşni

Cevap

İnsanın görme alanına girdiğinde insan tabiatına hoş gelen, onu rahatsız etmeyen görüntülere güzel; insanı rahatsız eden, bir şekilde olumsuz etkileyen görüntülere de çirkin denilebilir. Bu tanıma uygun olarak insanların doğal çevrede yapmış olduğu olumsuz değişikliklerle sağlıklı insanların görüntü alanlarının kişileri rahatsız edici hale getirilmesine " görüntü kirliliği" denilmektedir.

Günümüzde sanayileşmenin, nüfusun ve çarpık kentleşmenin hızla artması insanları etkileyen görüntü kirliliklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sanayileşme beraberinde görüntü kirliliği ve çevre kirliliğini getirmektedir. Gelişi güzel kurulmuş ve çevresel olarak hiç bir önlem almamış sanayiler aynı zamanda çevrede yaşayan ve o çevrede zorunlu olarak bulunmak zorunda kalan insanların yaşamlarında kötü görüntülerin oluşmasına neden olmaktadır. Nüfusun hızla artması ile birlikte plansız kentleşme sıklığı da artmaktadır. Düzensiz imar alanları, göze ve görüntüye hitab etmeyen binalar, çevre düzenlenmesi yeterli olmayan kentler olumsuz görüntülerin oluşmasına neden olmaktadır. Hızlı kentleşme sürecinin yarattığı sorunların çözümlenemediği, kır ve kent ilişkilerinin nesnel boyutlarının belirlenmesinde ilkelerin konulamadığı ülkemizde, kent yerleşmelerinin kontrolsüz bir gelişim ve değişime terk edildiği malumdur. Bu bağlamda kentlerimiz nüfus yığılmalarının oluştuğu birimler konumundadır.

1950’ den sonra hızlanmaya başlayan kentleşme olgusu, büyük kentlerde yığılmalara neden olmuş, dengeli bir kentsel dağılım oluşamamıştır. Bu durum, önemli sosyal ve ekonomik yapı değişikliği sorunlarına ve hızla artan kentsel yatırım ihtiyaçlarına yol açmıştır.

Kentleşmede yeşil alanların insan sağlığı açısından büyük önem taşıyan ekolojik alanlardır. Öncelikle bu alanların işlevlerini yerine getirebilmeleri ve kendi yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli olan temiz havanın sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan makro ya da mikro düzeyde gerçekleştirilecek kent içi ve çevresi planlama ve uygulama çalışmalarında, söz konusu hususların önemle göz önüne alınması gerekmektedir. Kentlerde yeşil alan oluşturulmasında başarıya ulaşmak için temel koşul bitki ve ortam koşulları arasındaki ekolojik ilişkileri ortaya koyacak bir değerlendirmenin yapılabilmesidir. Bu yönde yapılacak sağlıklı bir ekolojik değerlendirme, mevcut ortam koşullarına, uyum sağlayabilecek bitki türlerinin doğru olarak seçimini sağlar. Bunu gerçekleştirmek ise bitki türlerini yetiştirme ortamı isteklerinin bilinmesi ile sağlanır. Bu bakımdan mevcut kentlerde yapılacak yeni düzenlemelerde ve yeni kurulacak kentlerde sağlıklı bir yaşam ortamının oluşturulması, kent plancılarının, mimarların ve peyzaj mimarlarının yanında ekolog ve meteorologların da katkılarına yer veren kombine bir planın yapılıp uygulanması ile mümkündür.

Diğer yandan özellikle büyük kentlerde gelişi güzel tasarlanmış ve düzensiz olarak binaların dış yüzeylerine, iş yeri önlerine, cadde ve sokaklara asılmış ilan ve reklam tabelaları da görüntü kirliliği oluşturmaktadır. Bu tabelaların belirli düzen çercevesinde ve metrekareye uygun düşecek şekilde yerleştirilmesinin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu konuda yetkili olan kurum ve kuruluşlar denetimlerini sıklaştırarak bu durumun daha uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

Bu tür çirkin görüntülü alanlarda yaşamak zorunda bırakılan insanlar, sıklıkla aşağıdaki görüntü kirliliklerine maruz kalırlar.

– Geniş çevrede istenmeyen görüntüler;

Yanmış orman alanları

Yeşilliğe sahip olmayan boş alanlar

Erozyone sahalar

Kirletilmiş kıyı ve sular

– Kentlerdeki kirli görüntüler;

Hava kirliliği

Yeşil alan yokluğu

Monoton ve içice yapılaşma

Görüş alanı darlığı

Dış cephe görüntüsündeki karmaşa

Enkazlar (afet, savaş)

Düzensiz trafik

Plansız köprü ve altgeçitler

Gelişi güzel atılan atıklar

Levha ve tabelalardaki oransızlık ve gelişigüzellik

– İç mekanlarda;

Darlık-basıklık

Yetersiz aydınlatma

Yapıların aşırı köşeliliği

Yapılarda fazla sayıda gereksiz kolonların bulunması

Renk uyumsuzluğu

İhtiyaca uymayan düzenlemeler

Kullanıcının kültür, ekonomi ve zevkiyle bağdaşmayan eşya düzeni

TV yayınlarına ait görüntü kirlilikleri

Sigara içimine bağlı görüntü

Topluma açık yerlerde kirli malzeme kullanılması

– İnsan ve insanla ilgili görüntüler;

Kirli ve bakımsız bir bedene ait görüntüler (yüz, saç, diş, tırnak)

Kirli ve bakımsız giyim eşyaları

Kendine yabancılaşma tezahürü giyim ve tutumlar

Kötü davranış ve uygunsuz hareketler

Yoksulluğun istismarı (dilencilik)

Cinselliğin istismarı

Kaynak:

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Kasım 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
Görüntü yönetmeni: Görüntü yönetmeni, genellikle görsel ögelerin önemli olduğu fotograf ve video çekimlerinde senaryoya uygun olarak kameranın kullanılması, ışığın ayarlanması ve istenilen etkinin yaratılması için yönetmene yardımcı olan teknik ve sanatsal set görevlisidir.
Görüntü: Görüntü; gerçekte var olmadığı hâlde varmış gibi görünendir. Başka bir deyişle görüntü, insan gözünün görebilmesi için bir araç sayesinde oluşturulan görünümdür.
Ekran kartı: Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimidir. Ekran kartları harici ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express veriyollarını kullanan PC kartları olarak veya anakart üzerinde chipset içerisinde yerleşik olarak bulunmaktadır.
Görüntü Sinyali: Görüntü sinyali her hangi bir görüntünün iletilmek veya saklanmak için elektromanyetik enerjiye çevrilmiş halidir.
Görüntü işleme: Görüntü İşleme isim (Alm. Bildbearbeitung) ölçülmüş veya kaydedilmiş olan elektronik (dijital) görüntü verilerini, elektronik ortamda (bilgisayar ve yazılımlar yardımı ile) amaca uygun şekilde değiştirmeye yönelik yapılan bilgisayar çalışması.
 

0 Yorum ›

 

Goruntu Kirliligi Nedenleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Goruntu Kirliligi Nedenleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.