SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamGünümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri

Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri

Son yıllarda kanser vaklarının artmasının ardında sigara, alkol, doyasıya yiyip içmek, güneşlenme gibi sebepler yatıyor.

SİGARA: tüm kanser türlerinin yüzde 35’inin ana sebebi. Ancak akciğer kanserlerinde yüzde 85,baş- boyun, gırtlak ve ağız içi kanserlerinde yüzde 60, mesane kanserlerinde yüzde 40 ve mide kanserlerinde yüzde 20 kadar rol oynuyor.

ŞİŞMANLIK: tüm kanser türlerinin yüzde 30’u beslenme ve aşırı şişmanlıkla bağlantılı. Geniş çaplı bir araştırmaya göre kadınlarda 13, erkeklerde 19 kilo fazlalığı yemek borusu, tiroid, böbrek, rahim ağzı, safra kesesi, meme, prostat, pankreas, kolon kanseri ve lösemi riskini artırıyor. Şişmanlık özellikle kadınlarda kadınlık hormonu artırarak meme kanseri riskini artırıyor.

HAREKETSİZLİK: meme ve kalın bağırsak kanseri oluşumunda hareketsizlik etkili. Araştırmalara göre, fiziksel aktivite yapanların, fiziksel aktivite yapmayanlara oranla kolon ve meme kanserine yakalanma riski daha düşük.

GÜNEŞLENME: son 30 yılda cilt kanserlerinin artmasının nedeni tehlikeli güneş ışınları. Uzun sure korunmasız güneşlenmek cilt kanserlerine zemin hazırlıyor.

ALKOL: Alkolün miktarı ve uzun süreli düzenli içimi kanser riskini arttırır. Özellikle sigara ile alınıyorsa küçük bir ölçü bile bazen riski arttırmak için yeterli.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
günümüzde kanser hastalığına yakalanan insan sayısı artışının olası sebepleri günümüzde kanser hastalığına yakalanan insan sayısı artışının olası sebeplerinin araştırılması kanser hastalığına yakalanan insan sayısı artışının olası sebepleri kanser hastalığına yakalanan insan sayısının artışının sebepleri günümüzde kanser hastalığına yakalanan insan sayısı artışının sebepleri günümüzde kanser hastalığına yakalanan insan sayısının artışının olası sebepleri günümüzde kansere yakalanan insan sayısının artış sebepleri günümüzde kanser hastalığına yakalanan insan sayısı kansere yakalanan insan sayısının artışının olası sebepleri kanser hastalığına yakalanan insan sayısı
 
 

Notlar ›

 
Günümüzdeki devlet ve hükûmet başkanlarının listesi: Bu liste günümüzdeki devlet ve hükümet başkanlarının listesi olarak, halen görevde olan devlet başkanları ve hükümet başkanlarını göstermektedir.
Modern savaş: Günümüzde savaş yüksek teknolojinin de yaygın olarak kullanıldığı oldukça karmaşık bir olaydır. Terim olarak elektronik çağında, birinci dünya ülkelerinden bir ya da birkaçının da katıldığı çatışmalar kastedilmektedir.
Kömür: Kömür, katmanlı tortul çökellerin arasında bulunan katı, koyu renkli ve karbon bakımından zengin kayaçtır.
Kanserojen: A kanserojen insan veya hayvan kansere neden kapasitesine sahip bir maddedir. bir madde teşvik etmek veya kanser ağırlaştırmak biliniyor, ancak varsa mutlaka kansere neden olmaz, aynı zamanda bir kanserojen denebilir.
Kanserli Çocuklara Umut Vakfı: Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, İstanbul'da yerleşik bir Sivil Toplum Kuruluşu'dur.
Onkoloji: Onkoloji kanserin oluşumu, nedenleri, kalıtımla ilişkisi, tanısı, tedavisi, kanserle ilgili istatisikler ve kanserden korunmayla ilgilenen tıp dalıdır.
Kanser immünoterapisi: İmmunoterapi, bağışıksal sağaltım, bağışıklık terapisi kimi hastalıkların sağaltımında uygulanan bir yöntemdir.
İnsan sindirim sistemi: İnsan sindirim sistemi mekanik (fiziksel) ve kimyasal sindirim olarak ikiye ayrılır. Mekanik (fiziksel) sindirim molekülleri kücük moleküllere ayırmaktır.
İnsani Gelişme Endeksi: İnsani Gelişme Göstergesi (Human Development Index), Dünya'daki ülkeler için yaşam uzunluğu, okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi doğrultusunda hazırlanan bir ölçümdür.
İnsan hakları: İnsan hakları, tüm insanların sahip olduğu temel hak ve özgürlüklere denir. İnsan hakları, ırk, din, dil ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin tüm insanların yararlanabileceği haklardır.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi: İnsan Hakları Evrensel Bildirisi (İngilizce: Universal Declaration of Human Rights ya da kısaca UDHR), Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun Haziran 1948'de hazırladığı ve birkaç değişiklik yapıldıktan sonra 10 Aralık 1948'de, BM Genel Kurulu'nun Paris'te yapılan oturumunda kabul edilen 30 maddelik bildiridir.
 

2 Yorum ›

 
  1. bir genç Ocak 7th, 2014 - Saat: 18:15:48

    çok şaçma bilgiler

  2. selin Aralık 12th, 2015 - Saat: 16:59:44

    cok güzel teşekkürler

Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Günümüzde Kanser Hastalığına Yakalanan İnsan Sayısının Artışının Nedenleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.