Kültür / SanatHalk Şiiri Nedir? Tanımı ve Anlamı

Halk Şiiri Nedir? Tanımı ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Halk şiiri denilince aklımıza kim gelir? Pir Sultan Abdal mı?  Köroğlu mu? Yunus Emre mi? Daha kimler kimler..

Halk şiiri adeta Türklerin içine işlemiştir. Özümüz olmuştur. Halkın içinden gelmiştir. Adı üstünde zaten, halk şiiri. Peki nedir bu halk şiiri? Nasıl oluşmuştur? Halkımız kendine özgü bir şiir olan halk şiirini nasıl geliştirmiştir. Bu sayfada halk şiiri nedir, anlamı nedir, halk şiiri tanımı gibi konularda bilgiler bulabilirsiniz. Not alın…

halk şiiri nedir, halk şiiri ne demektir, halk şiiri anlamı, halk şiiri tanımı, halk şiirinin tanımı, halk şiiri ne demek, ,türk halk şiiri nedir, türk halk şiiri hakkında bilgi, halk şiirleri nedir, halk siiri nedir, türk halk şiiri hakkında kısa bilgi vs…

Halk Şiiri Nedir? Tanımı ve Anlamı

Halk Şiiri Nedir?

Halk şiirleri yüzyıllarca kuşaktan kuşağa halkın dilinde dolaşıp günümüze ulaşmayı başarmaları ile önem verilmeyi hakediyor.

Ozanlar sevdikleri ve sevmedikleri herşeye karşı tepkilerini sazları eşliğinde şiirler okuyarak dile getirmişler ve bu şiirler halk tarafından öyle beğenilmiş ki yazıya dökülmeden dilden dile dolaşarak günümüze kadar gelebilmişler. Halk şiirinin büyüsü çarpıcılığı burada.

Şiirler herhangi bir kritere göre seçilmeden bu sayfada yer alacaklar. Bugüne ulaşmayı başarmış her şiir bunu zaten hakediyor.
Şu anda Yunus Emre Dadaloğlu Kuloğlu Pir Sultan Abdal Köroğlu ve Aşık Veysel’e ait pek çok şiir ayrıca yüzden fazla halk şairine ait örnekler var. Bunlara yenileri de eklenecek.
Şiirler ne kadar çok kişiye ulaşabilirlerse o kadar iyi. Dolayısıyla şiirleri sayfalarınızda yayınlamak isterseniz hiç çekinmeyin. Yalnızca şiirleri veya şairleri değiştirmemeye özen gösterin. Bugüne bize ulaşanı elden ele bizden sonraya taşıyalım.

Halk Şiiri

Sözlü edebiyat geleneği, Türklerin İslamiyet’i kabulüyle başlayan kültürel de­ğişikliklere uyum sağlamış, özünü kaybetmeden biçim ve içerik bakımından bazı değişikliklerle varlığını sürdürmüştür. Çoğunlukla halkın ortak yaşayışı­nı, beğeni ve değerlerini yansıtan bu geleneğe “halk edebiyatı” adı veri­lir. Türk halk edebiyatının ilk örnek­leri, İslamiyet’in kabulünden önceki Türk edebiyatında görülmektedir. Ozan, kam, baksı, şaman, oyun gibi adlarla anılan sanatçılar; kopuz adı verilen çalgı eşliğinde sığır, şölen ve yuğ törenlerinde, sade bir dille hece ölçüsünü ve dörtlük nazım birimini kullanarak şiirler söylemişlerdir. Halk edebiyatında nesirden çok şiir alanında ürün verilmiştir.

13 ve 15. yüzyıllarda destan edebiyatından halk hikâyelerine geçilmiştir. 13. yy.da Yunus Emre, 15. yy.da Kaygusuz Abdal ve Hacı Bayram-ı Veli, tasavvuf ve din çer­çevesinde şiirler yazmış, halk şiiri geleneğinin ilk şairleri sayılmıştır. 15 yüz­yıldan itibaren toplum düzeni değişmiş, göçebelikten yerleşik yaşama geçi­lirken, ozan, kam, baksı, şaman, oyun; yerini âşıklara bırakmıştır. Destansı şiirlerin yerini koşmalar almış; çalgı aleti olarak kopuzun yerine saz kullanıl­maya başlanmıştır. Bu yüzyılda Bektaşiliğin etkisi artmış, din ve toplumla ilgili düşünce ve eleştiriler önem kazanmıştır. 16. yy.da Pir Sultan Abdal, Köroğlu gibi şairlerle gelişimini sürdüren halk şiiri 17.yy. da güzellemeleri ile ün sal­mış Karacaoğlan gibi bir saz şairini yetiştirmiştir. 17. yy.dan itibaren bazı halk şairlerinde divan şiirinin etkisi görülse de geleneksel çizgisini devam ettirmiş ve başarılı şairler yetiştirmiştir

 

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
halk şiiri nedir lirik şiir örnekleri halk şiiri tanımı halk şiiri nedir ve özellikleri nelerdir halk şiirinin tanimi halk şiiri ne demek halk şiirinin iletişimdeki rolü halk şiiri nedir kısaca halk şiir nedir halk şiiri nedir özellikleri nelerdir
 
 

Notlar ›

 
Şiirimin Dili: Sözleri Ömer Çakmakçı'ya bestesi ise Kemal Borazan'a ait bir Türkü/Pop şarkısı. Parça ilk kez 1991 Alladı Pulladı albümünde Seyyal Taner tarafından seslendirimiştir.
Şiiristanbul: Şiirİstanbul, Uluslararası İstanbul Beyoğlu Şiir Festivali.
Şiiri Özlüyorum: Şiiri Özlüyorum, ağustos 2003'te, Fuat Çiftçi editörlüğünde Avanos'ta yayım hayatına başlayan şiir dergisi.
Şiirin şekil unsurları: Şiirin şekil unsurlarını şöyle sıralayabiliriz:
 

0 Yorum ›

 

Halk Şiiri Nedir? Tanımı ve Anlamı Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Halk Şiiri Nedir? Tanımı ve Anlamı ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.