Soru & CevapHayvancilik Hangi Bolgede Yapilir

Hayvancilik Hangi Bolgede Yapilir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Büyükbaş Hayvancılık Türkiye’nin Hangi Bölgelerinde Daha Çok Yaygındır? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Hayvancilik Hangi Bolgede Yapilir ve Hayvancilik Hangi İllerde Yapilir hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Hayvancilik Hangi Bolgede Yapilir

Büyükbaş Hayvancılık Türkiye’nin Hangi Bölgelerinde Daha Çok Yaygındır?

Soru

Büyükbaş hayvancılık türkiyenin neresinde daha çok yapılır ve önemi

Cevap

BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK: (Sığır, at, eşek, katır, deve) İNEK… İLK ÇAĞ İNEKLERİ Türkiye’ nin doğal koşulları büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için elverişli değildir. Onun için belirli yörelerde sınırlı kalmıştır. Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimi ile Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum-Kars Bölümünde gelişmiştir. Karadeniz Bölgesinde gelişmesi yağışların fazla olmasından dolayı çayırların fazla olmasıdır. Erzurum-Kars bölümünde gelişmesi yaz yağışlarıyla oluşan gür ot ve çayırlıklardır. Büyük baş hayvanlar içinde en fazla sığır(inek, öküz, dana, manda) yetiştiriciliği vardır. Sığırlar içinde de en fazla inek yetiştirilmektedir. Bütün bölgelerimizde inek yetiştiriciliği vardır. İnek yetiştiriciliği ayrıca şeker fabrikaları çevresinde de gelişmiştir. Ş.Pancarı küspesinin hayvan yemi olarak kullanılmasından dolayı. Manda: Akarsu ya da bataklık kenarlarında beslenir. Suyu çok seven bir hayvandır. Sütü yağlı olduğundan kaymak yapımında kullanılır.

Türkiye’ de daha çok Karadeniz Bölgesi’ nde beslenir. Sayıları gittikçe azalmaktadır. 1994 de 305 bine düşmüştür.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 27 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
hayvancılık hangi ilimizde yapılır büyükbaş hayvancılık hayvancılık hangi bölgede yapılır inek hangı bolgede yasar sığır en fazla hangi bölgede yetişir hangi illerimizde hayvancılık yapılır hayvancılık hangi ilde yapılır sığır hangi bolge ve ilde yapılır inekler hangi bölgede yaşar hayvancılık en çok hangi bölgelerde yapılır
 
 

Notlar ›

 
Hangi Avrupa?: Hangi Avrupa?, Banu Avar'ın anadilinde 2007 yılında basılan araştırma ve inceleme kitabı.
Hangi Parti Kazanacak?: Hangi Parti Kazanacak?, Aziz Nesin'in gülmece romanıdır. Kitabın adı kitabın başındaki aynı adlı gülmeceden gelmektedir.
Hangi Seks: Hangi Seks, Attilâ İlhan'ın deneme kitabı. Erkek/kadın ve Kadın/erkek olmak üzere iki bölümden oluşan kitap,başta eşcinsellik olmak üzere dünyadaki ve Türkiye'deki cinsel eğilimleri irdelemektedir.
Kedigiller: Kedigiller (Felidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.
 

0 Yorum ›

 

Hayvancilik Hangi Bolgede Yapilir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Hayvancilik Hangi Bolgede Yapilir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.