SağlıkGenel SağlıkHastalıklarHidrosefali Belirtileri

Hidrosefali Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Hidrosefali Belirtileri ve Hidrosefali Belirtileri Nelerdir? hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Hidrosefali Nedir ? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Hidrosefali Belirtileri

Hidrosefali Nedir ?

Hidrosefali Nedir ?

Hidrosefali BelirtileriHidrosefali, "beyinde su toplanması" olarak ta bilinen, beyin ventriküllerinde ve boşluklarında normalin üzerinde BOS (Beyin Omurilik Sıvısı, Serebrospinal Sıvı) birikmesi durumudur. Bu durum kafatasının içindeki kafa boşluğunda basıncın artmasına ve kafanın artan ölçüde büyümesine, kasılmalara ve zihinsel engelli olma sonuçlarına yol açabilir. Bu terim hidro (su) ve sefali (kafa) terimlerinden türemiştir.

Belirtiler ve Semptomlar

Hidrosefali’nin muayenesi hastalığın kronikliğine göre değişir. Ventriküler sistemin akut dilatasyonu (genleşmesi), artan kafa içi basıncının belirgin olmayan işaretleri ve belirtileri ile açığa çıkar. Buna karşıt olarak kronik dilatasyon (özellikle ileri yaşlarda) Hakim üçlemesinde olduğu gibi daha sinsi bir başlangıç izleyebilir. Kafa boşluğunun içindeki artan basıncın belirtileri başağrısı, mide bulantısı, kusma, papil-ödem, uykusuzluk ve baygınlık olarak ortaya çıkabilir. Yüksek kafa içi basıncı temporal lopta ve/veya serebellar tonsilde fıtık oluşumuna ve ölümcül beyin sapı sıkışmasına yol açabilir.

Hakim üçlemesinin yürüyüş bozukluğu, idrar kaçırma ve akıl hastalıkları gibi belirtileri, normal basınçlı hidrosefali’nin tipik belirtileridir. Abdüsens sinir (altıncı sinir) felci ya da dikey görme felci (dikey göz hareketini koordine eden nöral merkezlerin bulunduğu Quadrigeminus düzleminin sıkışmasından kaynaklanan parinaud sendromu) gibi odaksal nörolojik bozukluklarda bu durumda meydana gelebilir. Belirtiler kişinin yaşı, tıkanıklık sebebi ve şişkinlikten dolayı zarara uğrayan beyin dokusunun miktarına bağlıdır. Yenidoğanlarda görülen hidrosefali’de, merkezi sinir sisteminde BOS’un artmasına ve bundan dolayı bıngıldağın çıkıntı yapmasına ve kafanın normalden büyük olmasına sebep olur.

Diğer erken belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Gözlerin aşağıya doğru bakması
 2. Sinirlilik
 3. Felç
 4. Kafatasında geniş boşluklar
 5. Uyuklama
 6. Kusma

Yaşça büyük olan çocuklarda görülen diğer belirtiler ise aşağıda sıralanmıştır.

 1. Kısa, tiz sesli ağlamalar
 2. Kişilikte, hafızada, düşünme ve muhakeme yeteneğinde değişimler
 3. Yüz görünümünde ve gözler arasındaki mesafede değişiklik
 4. Şaşılık ve kontrolsüz göz hareketleri
 5. Beslenmede zorluklar
 6. Aşırı uyku hali
 7. Başağrısı
 8. Alınganlık, kontrolsüz ruh hali
 9. İdrar kaçırma ve yürüyüşte zorlanma
 10. Kas spazmı
 11. Gelişimde yavaşlık
 12. Yavaş ya da sınırlı hareket
 13. Kusma

Etkiler

Hidrosefali beyne zarar verdiği için, düşünce ve davranış karşıt yönde etkilenebilir. Kısa dönem hafıza kaybını da içeren öğrenme güçlükleri hidrosefali görülen kimselerde yaygındır. Bu kişilerin sözel zekalarının performans zekalarından daha yüksek olduğu görülmüştür ve bu durumun sinirsel hasarın beyne yayılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla beraber hidrosefali’nin şiddeti bireylerde epeyce farklılık gösterebilmekte ve bazıları normal ya da normalin üzerinde zekaya sahip olabilmektedir. Hidrosefali görülen kimselerin hareket, görme ve koordinasyonla ilgili problemleri olabilir. Ergenliğe normal çocuklardan daha erken ulaşabilir ve her dört kişiden birinde epilepsi gelişir.

Tedavi

Hidrosefali’nin tedavisi cerrahidir. Bu tedavi sıvı akışının engellenmesini ve/veya hatalı araknoid çıkıntılarını baypas ile geçmek ve fazla sıvıyı yeniden emilebileceği diğer vücut boşluklarına çekmek amacı ile bir ventriküler sondanın serebral ventriküllere yerleştirilmesini gerektirir. Birçok şant sıvıyı peritonal boşluğa (peritonal boşluk şantı) çeker fakat sağ atriyum (atriyal boşluk şantı), plevral boşluk (plevral boşluk şantı) ve safra kesesi gibi diğer alternatif bölgeler de mevcuttur. Omurganın lomber bölgesi boşluğuna da bir şant sistemi yerleştirilerek BOS’un peritonal boşluğa yönlendirilmesi mümkündür (lomber peritonal şantı). Engelleyici hidrosefali’nin bazı hastalarda uygulanan alternatif bir tedavisi ise endoskopik üçüncü ventrikülostomi olarak adlandırılan ve üçüncü ventrikülün tabanına açılan bir açıklıkla BOS’un bazal sisternalara akışının sağlanması ve kanal stenozundaki gibi engellemenin kestirme yol kullanarak aşılmasına dayanan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonun yapılabilirliği kişisel anatomiye bağlı olarak değişir.


linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 13 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
hidrosefali belirtileri hidrosefali hidrosefali belirtileri nelerdir hidrosefalinin belirtileri alin bolgesinde hidrosefali nörolojik hastalıklar hidrosefali hirosefal belirtileri hidrosefali de kafa ölçüleri hidrosefali belirtisi bos sıvısı belirtileri
 
 

0 Yorum ›

 

Hidrosefali Belirtileri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Hidrosefali Belirtileri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.