Soru & Cevapİdrar Sonucu Ornegi

İdrar Sonucu Ornegi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin İdrar Tahlili Sonucu Örneği Verebilir Misiniz? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. İdrar Sonucu Ornegi ve İdrar Tahlili Ornegi hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Negatif (yen idrar örneği). 50-300 mg/gün (24 saatlik örnek). … Tam İdrar Tahlili Konusuna Puan Verin. 5 üzerinden 4.00 | Toplam : 1 kişi. … İdrar Tahlili Sonuçları ve Kısaltmaları. Windows XP için yeni ipuçlari Tam gaz Windows.

İdrar Sonucu Ornegi

İdrar Tahlili Sonucu Örneği Verebilir Misiniz?

Soru

Idrar tahlil sonucu örneği?

Cevap

İdrar tahlillerindeki kısaltmaların anlamları, açıklamaları..

Sg: Dansite (Yoğunluk)
Referans aralığı 1.010 ¦ 1.020 arasındadır. Bu aralıklar dışında olduğunda Refraktometre adı verilen cihazla tekrar ölçüm yapılır. İdrarın soğutulması ve idrarda protein atımı dansiteyi artıran faktörlerdir.
pH
Referans aralığı 4.8–7.4 arasında olmalıdır. Ortalama pH 6 olarak kabul edilebilir. Kan transfüzyonları, kusmalar, uzun süren soğuk banyo ve alkali yapıcı maddelerin fazla alımı idrar pH’ ının artmasına neden olur. Şeker hastalığı, gut, lösemi, yüksek proteinli diyet, akut eklem romatizması, C vitamini eksikliği ve asidik ilaçların alınması idrar pH’ ını azaltan nedenlerdir. Konyaindex
LEU: Lökosit
İdrarda lökoside rastlanması patolojik etki olduğunu gösterir.
NIT: Nitrit
İdrarda nitrit bulunması nitrit üreten bakterilerin varlığını gösterir. Konyaindex
PRO: Protein
Genellikle hamilelerde görülür. Normalde sık rastlanmaz. Normal hastalarda rastlanması böbrek rahatsızlığını gösterir. Ayrıca idrarla atılan proteinin tipi tanı için önemlidir. Konyaindex
GLU: Glikoz
Negatif çıkması beklenir. Kanda aşırı derecede glikoz artarsa idrarda da çıkması beklenir. Ancak bazı hastalarda kanda glikoz fazla olsa bile idrarda görülmeyebilir. Şeker hastalığı, gebelik, uzun süre açlık ve kurşun zehirlenmesi idrarda glikoz düzeyinin artmasına neden olur.
KET: Keton
Genellikle aç kişilerde ortaya çıkar. Hasta ne kadar aç ise keton o kadar yüksektir. Ayrıca diyabetli hastalarda da rastlanır. Ateş, ishal ve şiddetli kusmalar da idrarda keton miktarını artırır. Konyaindex
UBG: Ürobilinojen
Değeri <1 ‘ dir.
BIL: Bilirubin
Normalde idrarda bulunmaz. Sarılık gibi durumlarda ortaya çıkar. Konyaindex
ERY: Eritrosit
İdrarda kan olduğunu gösterir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 18 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
 
 

Notlar ›

 
İdrar kesesi: İdrar kesesi, sidik torbası veya mesane, memelilerin anatomisinde idrarı böbreklerden atıldıktan sonra, idrar çıkarmadan önce, depolayan organdır.
İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. İdrarda normalde bakteri bulunmaz, Mesane veya böbreğe bakteri girip idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir.
Üretra: Anatomide üretra (Eski Yunanca ουρήθρα - uretra 'dan), (veya sidik borusu, idrar yolu, siyek) mesaneyi vücut dışına bağlayan bir borudur.
İdrar deliği: İdrar Deliği (dişi uretra ağzı) klitorisin hemen altında, iç dudakların önde birleştiği yerde bulunan ve idrarın dışarı boşaltılmasını sağlayan idrar deliği uretra adlı yapının son kısmını oluşturur.
 

0 Yorum ›

 

İdrar Sonucu Ornegi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken İdrar Sonucu Ornegi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.