Soru & Cevapİki Keklik Hikayesi

İki Keklik Hikayesi

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin "iki Keklik Bir Kayada Ötüyor" Türküsünün Hikayesi Nedir? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı İki Keklik Hikayesi ve İki Keklik Turkusu Hikayesi ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

İki Keklik Hikayesi

"iki Keklik Bir Kayada Ötüyor" Türküsünün Hikayesi Nedir?

Soru

Iki keklik bir kayada ötüyor türküsünü yayınlarmısınız hikayesni

Cevap

Balıkesire bağlı edremit ilçesinin güre köyünün eşrafından kahveci mehmet şevket efendinin karısı şöhret hanım tarafından oğluna yazılmış bir türküdür. Şöhret hanım zamanın zenginlerinden olduğu için zeytin toplamaya giderken cam topuklu ve rugan ayakkabılar giyermiş.

elbiseleri de oldukça güzel ve diğer köylülerden farklıymış. Oğulları zekeriya sarıkamışa enver paşa komutasında askerliğini yapmaya gitmiştir. Bu sırada ortam karlı olduğu için yol almak amaçlı karları teperlermiş. Kar teperlerken kar kuyusuna düşüp şehit olmuştur zekeriya. Şöhret hanımda ovada kekliklerle söyleşirken bu kötü haberi almıştır.

keklikler öterken şöhret hanımda bu türküyü yazar. Ötmede keklik derdim bana yetiyor demiştir. Cam topuklu ayakkabı ve güzel giyindiği için de yazması oyalı kundurası boyalı tanımı gelir.

Kaynak: zihnim kendm haha

——————————————————————————–

Kaynak:

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 25 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
iki keklik hikayesi iki keklik iki keklik bir kayada ötüyor iki keklik türküsünün hikayesi keklik resmi iki keklik bir kayada ötüyor hikayesi keklik keklik resimleri çift sarılı yumurta yumurtlayan tavuk satanlar K KEKLK
 
 

Notlar ›

 
Keklikköy, Karakoçan: Keklikköy, Elazığ ilinin Karakoçan ilçesine bağlı bir köydür.
Keklik, Nizip: Keklik, Gaziantep ilinin Nizip ilçesine bağlı bir köydür.
Keklikköy, Çermik: Keklikköy, Diyarbakır ilinin Çermik ilçesine bağlı bir köydür.
Keklikli, Eşme: Keklikli, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür. Mistanlar ve Yarcılar olarak iki mahallesi vardır.
 

0 Yorum ›

 

İki Keklik Hikayesi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken İki Keklik Hikayesi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.