Soru & CevapJust İle İlgili Cumleler

Just İle İlgili Cumleler

Sponsorlu Bağlantılar

Bir üyemizin Present Perfect Tense İle İlgili Örnekler Verebilir Misiniz? sorusu üzerine yazıyı paylaşıyorum. Bu yazı Just İle İlgili Cumleler ve Never İle İlgili Cumleler ile ilgilidir. Umarım ziyaretçimizin sorusuna cevap olabilir.

Just İle İlgili Cumleler

Present Perfect Tense İle İlgili Örnekler Verebilir Misiniz?

Soru

Present Perfect Tense ile ilgili 1 soru cevap 1 uzun cümle örnek istiyorum.

Cevap

A – Kullanım Alanları:
– Geçmişte başlamış ve şuan halen devam eden eylemleri anlatmak için kullanılır.
Örnek:
He has never visited Paris. (Paris’ i hiç ziyaret etmedi. )
­ – Geçmişte belirsiz bir zaman diliminde olmuş (tekrarlanan/alışkanlığa bağlı) eylemleri anlatmak için kullanılır. (Metne bağlı olarak “ çok yakın bir tarihte” veya “ şu ana kadar olan herhangi bir zamanda” anlamına gelebilir. )
Örnek:
I’ ve just eaten. (Daha yeni yemek yedim. )
I’ ve often met her. (Onunla sık sık karşılaştım. )
– Bunun yanısıra, kişisel deneyimleri anlatmak için de kullanılır.
Örnek:
I’ ve been to Berlin. (Berlin’ de bulunmuştum. )
I’ ve heard this music before. (Bu müziği daha önce de duymuştum. )
B – Olumlu, Olumsuz ve Soru Cümlesi Biçimleri:
Present Perfect Tense’ de Olumlu Cümle
Bu zaman kalıbındaki yardımcı fiilimiz “ have/has” dir. He, she ve it öznelerinde has, diğer öznelerde have yardımcı fiili kullanılır. Fiil ise, aynen geçmiş zamanda (past tense) olduğu gibi düzenli ve düzensiz oluşuna göre biçim değiştirir. Eğer fiilimiz düzenli fiilse – (e)d eki alır; Eğer düzensizse, düzensiz fiiller listesinde gördüğünüz fiilin üçüncü haline dönüşür.
Yardımcı fiil, özneyle birleşerek kısaltılabilir:
I have = I’ ve
We have = We’ ve
They have = They’ ve
You have = You’ ve
She has = She’ s
He has = He’ s
It has = It’ s
Örnek:
We’ ve found nothing so far. (Bugüne kadar hiçbir şey bulamadık. ) (Bulamama eylemi geçmişte başlamıştır ve halen devam etmektedir. )
Present Perfect Tense’ de Olumsuz Cümle
Aynen diğer zaman kalıplarında olduğu gibi, bu zaman kalıbında da olumsuz cümle yapılırken yardımcı fiile olumsuzluk eki (not) getirilir.
Have not = haven’ t
Has not = hasn’ t
Örnek:
I haven’ t been to Chicago. (Chicago’ ya gitmedim. / Chicago’ da bulunmadım. )
* Geniş zaman konusunda bahsettiğimiz gibi, “ Asla” anlamına gelen never zaten olumsuz bir anlama sahip olduğu için, içinde never geçen cümlede ikinci bir olumsuzluk eki kullanılmaz.
Örnek:
I’ ve never watched cartoon. (Hiç çizgi film izlememiştim. )
Present Perfect Tense’ de Soru Cümlesi
Olumlu cümleyle aynı kurallara sahiptir, tek farkı yardımcı fiilin cümle başına gelmesidir. (Eğer “ ne, nerede, kim, niçin, ne zaman, ne kadar” gibi herhangi bir soru kelimesi kullanılacaksa, en başa o kelime getirilir, ardından yukarıda belirtilen kurallar uygulanır. )
Örnek:
Have you ever played baseball? (Daha önce hiç beysbol oynadın mı? )
Eğer sorumuz olumsuz olacaksa, yardımcı fiilimize olumsuzluk eki getiririz:
Haven’ t they lived there for 3 years? (Orada 3 yıl yaşamamışlar mıydı? )
DİPNOT: Unutmamanız gereken bir nokta da şudur; Her ne kadar present perfect tense geçmiş zamanı anlatıyor gibi görünse de, geçmiş zaman kalıbında kullanılan yesterday, last night, last Friday gibi veya 1980’ de, Mayıs ayında gibi zaman belirteçleri kullanılmaz. Since ve for gibi zaman belirteçleri, present perfect kalıbına aittir. Şimdi birer örnekle farkı görelim:
I worked here six years. (Burada altı yıl çalıştım. )
I’ ve worked here for six years. (Burada altı yıl çalıştım. )
Birinci cümlemizde, bahsi geçen olay geçmişte kalmıştır. Özne, hala orada çalışmamaktadır. Fakat ikinci cümlemizin öznesi, bahsi geçen yerde çalışmaya devam etmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 22 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
never ile ilgili cümleler just ile ilgili cümleler never ile ilgili örnek cümleler just ile ilgili olumsuz cümleler never ile ilgili cümleler nedir ever ile ilgili örnekler never ile ilgili soru cümleleri neverle ilgili cümleler for sınce ile ilgili cümleler ever never ile ilgili cümleler
 
 

Notlar ›

 
İlgili Taraflar: İlgili Taraflar (İng. Both Parties Concerned), ABD'li yazar J. D. Salinger'ın ilk kez 26 Şubat 1944'te Saturday Evening Postta yayınlanan öyküsü.
İlgili minör: İlgili minör, belli bir Majör gam ile aynı donanımı paylaşan natürel minör gama verilen isimdir. Herhangi bir Majör gamın ilgili minörünü bulmak için, o Majör gamın altıncı derecesini bulmak veya gama ismini veren notanın üç yarım ses gerisindeki notayı bulmak yeterlidir.
 

0 Yorum ›

 

Just İle İlgili Cumleler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Just İle İlgili Cumleler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.