Soru & CevapKaragoz Hacivat Hayati

Karagoz Hacivat Hayati

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Karagoz Hacivat Hayati ve Karagoz Ve Hacivat İn Hayati hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Karagöz Ve Hacivat’ın Hayatı Hakkında Bilgi Verir Misiniz? sorusunu soran ziyaretçimize cevap vermiş olmak umuduyla…

Karagoz Hacivat Hayati

Karagöz Ve Hacivat’ın Hayatı Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

Soru

Haragöz ve hacivatın hayatı nasıl

Cevap

Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına hayali, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar’dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.
Bu iki karakterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayete dayanır, zira gerçekten yaşamış olsalar bile büyük ihtimalle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek kadar önemli bulunmamışlardır.
Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde Bursa’da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi’nin, " cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, camiin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat’ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat’ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.

Karagöz ve Hacivat (sağda)

Hacivat’ın asıl adının Hacı İvaz olduğu söylenir. Hacivat karakteri düzeni temsil eder. Nabza göre şerbet verir. Kişisel çıkarlarını her zaman ön planda tutar. Az buçuk okumuşluğundan dolayı yabancı sözcüklerle konuşmayı sever. Perdeye gelen hemen herkesi tanır, onların işlerine aracılık eder. Alın teriyle çalışıp kazanmaktan çok Karagöz’ ü çalıştırarak onun sırtından geçinmeye bakar. Rol icabı değişik kıyafetler içinde Keçi Hacivat, Çıplak Hacivat, Kadın Hacivat, Kahya Hacivat gibi farklı tasvirleri vardır.

Sahne arkası

Oyunun hiç şüphesiz başrol oyuncusu Karagöz’ dür. Okumamış bir halk adamıdır. Hacıvat’ ın kullandığı yabancı kelimeleri anlamaz ya da anlamaz görünüp, onlara yanlış anlamlar yükleyerek ortaya çeşitli nükteler çıkarırken bir taraftan da Türkçe dil kuralları ile yabancı kelimeler kullanan Hacivat ile alay eder. Her işe burnunu sokar, her işe karışır, sokakta olmadığı zaman da evinin penceresinden uzanarak, ya da içerden seslenerek işe karışır. Dobra, zaman zaman patavatsız yapısından dolayı ikide bir zor durumlarda kalırsa da bir yolunu bulup işin içinden sıyrılır. Çoğu zaman işsiz, geçim derdindedir. Hacivat’ ın bulduğu işlere girip çalışır. Başında ışkırlak adı verilen oynak bir şapka vardır. Ve Karagöz’de böyle tanınır.
Hacivat ve Karagöz oyunundaki karakterler kısaca şunlardır:

 1. Hacivat
 2. Karagöz
 3. Zenne
 4. Hikmet Ağa
 5. Tuzsuz Deli Bekir
 6. Arap
 7. Frenk
 8. Zeybek
 9. Tiryaki
 10. Çelebi
 11. Arnavut
 12. Beberuhi

Tekniği [değiştir]

İstanbul, Büyükçekmece’de bulunan Karagöz ve Hacivat figürleri

Oyun 100×180’lik bir bez perde üzerine (oyuna göre boyut değişebilir) aksettirilen tasvirlerin gölgelerinin konuşturulmasıdır. Kenarları çiçekli bez perde patiskadandır. Asıl perdeye ayna denir. Perde arkasındaki peş tahtası üzerindeki şem’a ile bu gölgelendirme sağlanır.
Tasvirler manda, dana, deve derisinden yapılır. Deri saydamdır, nevrekan’la kesilip kök boyasıyla boyanır. Hareketli yerleri kirişle tutturulur, değnek delikleri açılır. 30-40 cm olan tasvirleri oynatmak için 60 cm lik değnekler kullanılabilir…

kaynak; vikipedi

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
hacivatın hayatı vikipedi karagöz ve hacivat hayatı vikipedi karagöz hacivat hayatı hacivat ve karagöz kimdir hayatları karagöz ve hacivat hayatı kısa karagöz ve hacivat ın hayatı karagöz ve hacivathayatı hacivat ve karagöz vikipedi karagözün hayatı hacivat ve karagöz hayatı vikipedi
 
 

Notlar ›

 
Karagöz ve Hacivat: Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur.
Karagöz (dergi): Karagöz, İstanbul'da, haftada iki kez yayımlanan mizah dergisi (10 Ağustos 1908-26 Ocak 1935 ve 14 Şubat 1935-1950).
Karagöz istavrit: Karagöz istavrit (Trachurus trachurus), Trachuridae familyasından bir istavrit türü.
Karagöz, Taşlıçay: Karagöz, Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesine bağlı bir köydür.
Karagözler: * Karagözler - Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı bir köy
Karagöz ve Hacivat: Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur.
Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?: Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, senaryosunu Levent Kazak'ın yazdığı, yönetmenliğini Ezel Akay'ın yaptığı ve başrolleri Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk'ün oynadığı 2005 yapımı film.
Hayati Hamzaoğlu: Hayati Hamzaoğlu   (d. 5 Mart 1933 - Trabzon, ö. 15 Nisan 2000 - Antalya)   Sinema oyuncusu.
Hayati Yazıcı: Hayati Yazıcı (d. 23 Mayıs 1952, Çayeli, Rize, Türkiye), Türk siyasetçi.
Hayati Tabanlıoğlu: Hayati Tabanlıoğlu (d. 1927, Ankara - ö. 1994, İstanbul), Türk mimar.
Hayati Savaşçı: Korgeneral Hayati Savaşcı, (d. 1915, Trabzon, Türkiye) - (ö. 1 Ocak 1980), Türk asker ve siyasetçi.
Hayati Çitaklar: Hayati Çitaklar,(d. 18 Eylül 1986, Tekirdağ). Türk tiyatro ve sinema sanatçısı,yazar, şair, oyun yazarı.
 

1 Yorum ›

 
 1. yusuf koçak Nisan 8th, 2013 - Saat: 22:38:08

  İngilizce çevirisine Yayınlayın

Karagoz Hacivat Hayati Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Karagoz Hacivat Hayati ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.