Soru & CevapKesirlerde Carpma

Kesirlerde Carpma

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Kesirlerde Çarpma Ve Bölme İşlemi Nasıl Yapılır, Soru-cevap Örnekleri Verir Misiniz? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Kesirlerde Carpma ve Kesirlerde Carpma İslemi hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Kesirlerde Carpma

Kesirlerde Çarpma Ve Bölme İşlemi Nasıl Yapılır, Soru-cevap Örnekleri Verir Misiniz?

Soru

KESİRLERLE ÇARPMA İŞLEMİ

Cevap

Kesirlerde Çarpma İşlemi

Kesirlerde çarpma işlemi yapılırken, Paydalar eşitlenmez. Tam sayılı kesirler, bileşik kesire çevrilir. Paylar pay ile çarpılır ve paya yazılır. Paydalar ise birbiriyle çarpılarak paydaya yazılıyordur. Tam sayı varsa paydası 1 olarak alınır ve sadeleşebiliyorsa kesir işlem kolaylığı için sadeleştirilir.

mesela 3/5.2/4=6/20 e eşittir 2 ile sadeleştirilirse 3/10 olur gibi…

Ayrıca bir sayı doğrusu üzerinde; her kesire bir nokta; her noktaya da bir kesir karşılık gelir. Buna göre sayı doğrusu üzerindeki her nokta bir sayı ile gösterilir bu sayılara rasyonel sayılar deniyordur. Sonuç olarak bir rasyonel sayı aynı zamanda kesir olarak ifade edilebilir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 21 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kesirlerle çarpma işlemi ile ilgili problemler kesirlerde carpma işlemi kesirlerde çarpma ile ilgili problemler bölme işlemi kesirlerde carpma islemi ile ilgili problemler kesirlerde çarpma işlemi örnekleri kesirlerle çarpma işlemi kesirlerde çarpma işlemi ile ilgili problemler ve çözümleri kesirlerle çarpma işlemi ile ilgili problemler ve çözümleri 10 tane kesirlerle çarpma işlemi
 
 

Notlar ›

 
Rasyonel sayılar: Rasyonel sayılar, (oranlı sayılar) iki tamsayının birbirine oranı ile ifade edilebilen sayıların oluşturduğu kümedir.
Kesir: Kesir (Arapça: kesr) bir birimin bölündüğü parçalardan birinin veya birkaçının bütüne oranını ifade eden sayı.
Çarpma: Çarpma, temel aritmetik işlemlerden biridir. Çarpılan sayının çarpan sayı kadar adedinin toplamının alınması işlemidir.
Çarpma olayları: Çarpma olayları veya kozmik çarpışma (İng: impact event), büyük bir gök taşının, asteroit, kuyruklu yıldız ya da diğer astronomik nesnelerin, Dünya'ya veya başka bir gezegene çarpması olayı olarak tanımlanır. Yazılı tarih boyunca, bazıları ölümlere, yaralanmalara, maddi hasarlara veya diğer önemli bölgesel sonuçlara yol açan, yüzlerce küçük çarpma olayların (veya patlayan akan yıldızların) olduğu kayıtlarda bildirilmiştir. Okyanus veya denizde oluşan bir çarpma olayı, hem denizde hem de kıyı şeridi boyunca yıkımlara yol açan dev tsunami dalgalarına yol açabilirler.
Çarpma kuralı: Çarpma kuralı iki veya daha fazla fonksiyonun çarpımının türevinin hesaplanmasında kullanılan bir yöntemdir.
Çarpma algoritmaları: Çarpma Algoritmaları, çarpma işlemi için gereken sonlu işlemler kümesidir.
 

0 Yorum ›

 

Kesirlerde Carpma Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kesirlerde Carpma ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.