SağlıkGenel SağlıkSağlıklı YaşamKıl Kurdu Belirtileri

Kıl Kurdu Belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda Kıl Kurdu Belirtileri hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. Not kurdundan…

Kıl Kurdu Belirtileri

Belirtiler*
– Geceleri makatta şiddetli kaşıntı;
– Uykusuzluk, huzursuzluk, tedirginlik;
– Mide ve bağırsakta hafif belirtiler.

Bu kurtların tek konağı insandır. Bağırsakların alt kısmında yaşarlar. Geceleri dişi kurt makattan dışarı çıkar, çok sayıda yumurta bırakır ve ölür. Birkaç saat sonra bu yumurtalar diğer kimselere yayılır veya aynı kimseye eller, yiyecekler, içecekler yoluyla tekrar ağızdan girer. Yutulan yumurtalar bağırsaklarda çatlar ve aşağı doğru ilerler. Tüm çark 3-4 hafta sürer. Yumurtalar 2-3 hafta yaşar. Bu kurt yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülür.

*Teşhis
En önemli bulgu.özellikle geceleri makatta şiddetli kaşıntıdır. Ancak bazı hastalarda herhangi bir şikayet olmayabilir. Kıl kurdu.makat bölgesinde yumurtalarının bulunmasıyla teşhis edilir. En güvenilir yöntem, kaşınan makat bölgesine bir parça bant yapıştırılması ve ardından bu bantin mikroskopta incelenmesidir.Bu yöntem, hastalar henüz dışkılamadan ya da yıkanmadan, sabahlan uygulanmalıdır.

*Kıl Kurdu Enfestasyonu Ne Kadar Ciddidir? Bu enfeksiyon oldukça rahatsız edicidir, ancak ciddi değildir ve kolayca tedavi edilebilir.Buna rağmen sık sık nükseder.

*Tedavi* Şikayetleri olan kişiler.aile fertleriyle birlikte tedavi edilmelidir. Ayrıca makatlarını kaşımamalı ve her dişkilama sonrası ellerini ve hastalığı yaymamak ve nüksetmesini önlemek üzere çarşaflarını yıkamalıdırlar.

*İlaç Tedavisi* Mebendazol gibi uygun bir ilaçla tedavi, oldukça etkilidir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 04 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kil kurdu kıl kurdu belirtileri makatta kil kurdu
 
 

Notlar ›

 
Kurdu, Uzunköprü: Kurdu, Edirne ilinin Uzunköprü ilçesine bağlı bir köydür.
Kurdufan: Kordofan ( '), Sudan'ın orta kısmında yer alan eski bir bölge.
 

0 Yorum ›

 

Kıl Kurdu Belirtileri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kıl Kurdu Belirtileri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.