EğitimİlköğretimKısaca Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

Kısaca Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Dengeli ve düzenli olarak beslenme nedir kısa anlatımını bu sayfada paylaşıyorum.

dengeli beslenme nedir kısaca, dengeli beslenme nedir, dengeli ve düzenli beslenmek ne demektir kısaca, dengeli ve düzenli beslenme nedir kısaca, dengeli beslenme nedir kısa, dengeli beslenme ne demektir kısaca, besin nedir kısaca, düzenli beslenme nedir, dengeli ve düzenli beslenmek ne demektir, dengeli ve düzenli beslenme, dengeli ve düzenli beslenme, dengeli ve düzenli beslenme kısaca vs..

Kısaca Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir?

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME SAĞLIĞIN TEMELDİR

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında YETERSİZ BESLENME oluşur
İnsanın yaşamı için 50’ ye yakın besin öğesine gereksinimi vardır İnsanın, sağlıklı büyüme ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için bu öğelerin her birinden günlük ne kadar alınması gerektiği belirlenmiştir. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.

Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolandığından sağlık için zararlı olur Bu duruma Dengesiz Beslenme denir
Dengesiz beslenmenin önlenmesinde beslenme eğitimi ile sağlıklı beslenme bilincininkazandırılması büyük bir önem taşır

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişiler

Sağlam ve sağlıklı bir görünüştedir
Hareketli ve esnek bir bedene,
Muntazam bir cilde, canlı ve parlak saçlara ve gözlere,
Kuvvetli, gelişimi normal kaslara,
Çalışmaya istekli kişiliğe,
Boy uzunluğuna uygun vücut ağırlığına,
Normal zihinsel gelişme,
Sık sık hasta olmayan bir yapıya sahiptir

Yetersiz ve Dengesiz Beslenenler ise;

Hareketleri ağır ve isteksiz
Sağlıksız genel görünüşte (aşırı zayıf veya şişman)
Pürüzlü, kuru, sağlıksız cilt yapısına,
Şişman veya zayıf vücut yapısına,
Sıksık baş ağrısından şikayet eden
İştahsız, yorgun, isteksiz bir yapıya sahiptir

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 07 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
dengeli beslenme nedir dengeli beslenme nedir kısaca dengeli ve düzenli beslenmek ne demektir sağlıklı beslenme nedir dengeli ve düzenli beslenme ne demektir dengeli ve düzenli beslenme nedir kısa dengeli ve düzenli beslenmek ne demektir kısaca dengeli beslenme nedir kısa dengeli ve düzenli beslenme ne demektir kısaca dengeli ve düzenli beslenmenin önemi kısaca
 
 

Notlar ›

 
Beslenme: Beslenme, canlılığın gereklerini yerine getirmek için gerekli olan maddeleri, canlı dışı ortamdan edinme faaliyetine verilen isimdir.
Translokasyon: Translokasyon, bir kromozomun kaybolan parçasının ya da kopan bir parçasının başka bir kromozoma yapışması şeklinde görülen kromozom anomalilerindendir.
Dengeli, Göle: Dengeli, Ardahan ilinin Göle ilçesine bağlı bir köydür.
Düzenli ifade: Bilgisayarcılıkta düzenlemeli ifadeler, ele alınan metindeki kimi katarların kısa yoldan ve esnek bir biçimde belirlenmesini sağlar.
Düzenli sıkı bağ doku: Düzenli sıkı bağ doku; yapısındaki kollajen fibriller düzenli ve paralel demetler halindedir. Yoğun ve düzenli yerleşmiş fibril demetleri dokuda büyük yer kaplar.
Düzenli, Borçka: Düzenli, Artvin ilinin Borçka ilçesine bağlı bir köydür. Eski adı Yukarı Macahel olan Camili yöresinde yer alır.
Düzenli ordu: I. Dünya Savaşı sonunda Osmanlı Devleti'nin elinde kalan ordu, Mondros Ateşkes Anlaşması'yla terhis edilmişti.
Beslenme (anlam ayrımı): * Beslenme (biyoloji)
Beslenme tıbbı: Beslenme tıbbı, beslenme alışkanlıklarının değiştirilerek ağızdan alınan vitamin ve mineral desteğinde bulunulmasına dayanır.
 

3 Yorum ›

 
  1. mert Nisan 13th, 2013 - Saat: 17:51:39

    çok güzel yapmışsınız siteyi teşekkür edirim

  2. seda Ekim 2nd, 2013 - Saat: 20:00:00

    gerçektende çok güzel inş. hocada beğencek.beğenirse çok sewincem yani 😀 😀 😀

  3. seda Ekim 2nd, 2013 - Saat: 20:03:43

    gerçektende çok güzel inş. hocada beğencek.beğenirse çok sewincem yani 😀 😀 😀 AMA noktalama işaretlerini koymaışlar tek yorum yazan bn oldupum için noktalama işaretlerinide koyarlar ertık yaniii

Kısaca Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kısaca Dengeli ve Düzenli Beslenme Nedir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.