Kültür / SanatKitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Kitap okumanın faydalarını daha önce bu sayfada yazmış ve daha sonra kitap okuma ile ilgili güzel sözleri bu yazımızda paylaşmıştık.

“Kısa ve öz” olarak belirtmek gerekirse, maddelere ayırarak kitap okumanın faydalarını öğrenmek çok daha iyi olur.

Kitap Okumanın Faydaları

Kitap Okumanın Faydaları Maddeler Halinde

 1. Kitap okumak ile ders çalışma alışkanlığı arasında önemli bir ilişki vardır. Akşamları, okul dersleri dışında kitap okumak der çalışma alışkanlığını pekiştirmektedir.
 2. Okunan her kitap, bilgi dağarcığını artırırır. Dersler başta olmak üzere akıcı bir öğrenmeye eşlik eder.
 3. Sözcük dağarcığını artırır. Böylece konuşma dilinin daha akıcı ve anlamlı olması mümkün olacaktır.
 4. Kitap okuyan kişi, çevresinde olup bitenlere karşı daha duyarlı ve ilgili olur.
 5. Kitap okuyan kişi, düşünerek adım atar. Olaylar karşısında hırçın, fevri ve aceleci değil akılcı bir tutum sergiler.
 6. Kitap okuyan kişinin belleği (hafızası) gelişir.
 7. Kitaplar insanın en yakın arkadaşı olabilir. Kitaplar insanlara hem öğretir hem de eğlendirir.
 8. Kitaplar bilgi kaynaklarıdır. Öğrenilmek istenen hemen her şeye kitapla ulaşmak mümkündür.
 9. Kitaplar, insanlara başkalarını anlama ve tanımayı öğretir. İnsanın kendiniğ başkasının yerine koyma (empati) duygusuna sahip olmasını sağlar. Kitaplar sayesinde insanlar, başka insanların da duygularını, yaşantılarını, acılarını ve sevinçlerini öğrenirler.
 10. Kitaplar sayesinde yeni yeni arkadaşlıklar kurulabilir. Okunan kitaplar paylaşıldıkça dostluklar pekişir.

Madde madde ve kısa olarak kitap okumanın yararları bunlardır. Kitap okumanın faydalarının tümünü yazmaya kalksak inanın bana ciltlere sığmayan kitaplar yazmamız gerekir. Bunun için şimdilik bu 10 madde size yararları hakkında ipuçları verecektir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 17 Nisan 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kitap okumanın faydaları maddeler halinde kitap okumanın faydaları kitap okumanın faydaları madde madde kitap okumanın faydaları ile ilgili afişler kitap kitap okumanın faydaları nelerdir maddeler halinde kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır maddeler halinde kitap okumanın faydaları madde halinde kitap okuma ile ilgili afişler okumanin faydalari maddeler halinde
 
 

Notlar ›

 
Kitap-lık: Yapı Kredi Yayınları tarafından hazırlanan ve editörlüğünü Murat Yalçın'ın yaptığı aylık edebiyat dergisidir.
Kitap yakımı ve bilginlerin gömülmesi: Kitap yakımı ve bilginlerin gömülmesi (), Çin'de Qin Hânedanlığı döneminde M.Ö 213 - M.Ö 206 târihleri arasında yapılmış olan ve birkaç kitap tür hâriç bütün kitapların alenen yakılarak tahrîbiyle sonuçlanıp bugüne kadar unutulamayan, târihe çizgisini koymuş eski bir sansür uygulanmasıdır.
Kitap kulübü: Kitap kulubü, veya daha uzun olarak "kitap tartışma kulübü" veya "okuma kulübü" kişilerin düzenli aralıklarla buluşup, daha önce okudukları kitabıların hakkında düşüncelerini paylaştıkları, kitabın sevdikleri ve sevmedikleri bölümlerini, karakterleri tartıştıkları sosyal etkinliktir.
Kitap terimleri: abartma (padding)- İkincil kaynaklardan önemsiz bilgileri aynen alarak metni olduğundan önemli göstermeye çalışmak.
 

2 Yorum ›

 
 1. Yusuf İslam ELÇİ Kasım 28th, 2012 - Saat: 15:55:10

  Kitap okumak okuduğumuz biıgiler*i anlamak demektir

Kitap Okumanın Faydaları Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kitap Okumanın Faydaları ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.