Yemek TarifleriKahvaltı TarifleriKıtır Ekmek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapılışı

Kıtır Ekmek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapılışı

Sponsorlu Bağlantılar

Kıtır Ekmek Nasıl Yapılır

Kıtır Ekmek tarifini daha önce denemediyseniz nasıl yapıldığını aşağıdaki tariften öğrenebilirsiniz. Kıtır Ekmek malzemelerini aşiağıdaki gibi hazırladıktan sonra tarif kısmına adım adım uymanızı öneriyorum. Emin olun sonunda lezzetine siz de şaşıracaksınız. Kıtır Ekmek nasıl yapılır, nasıl hazırlanır bu kadar basit olur mu diye kendi kendinize şaşıracaksınız. Hazırlayan herkese afiyet olsun…

Kıtır Ekmek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapılışı

Kıtır Ekmek Malzemeleri

  • Bayat ekmek
  • Margarin ya da tereyağı

Kıtır Ekmek Tarifi

  • Evdeki bayatlamış ekmekleri tüketmek için ideal bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Malum hepimizin evinde arada birikebilirler. Kıtır ekmekler çorbalar için süper bir süsleme malzemesidir hemde lezzetliler.
  • Şimdi evdeki bayat ekmeklerinizi önce küçük küçük küpler haline getiriyorsunuz. Sonra bunları içinde margarin yada tereyağını koyup erittiğiniz bir tencerenin içine atıyor ve çeviriyorsunuz. Ne kadar yağ koyacağınız ne kadar ekmeğin olduğuna bağlı… Mesale orta boy bir kaserolu dolduracak ekmek için 1,5 yemek kaşığı yağ yeterli olacaktır. Eğer emin değilseniz az bir miktar yağla işe başlayın ve yetmediği noktada takviye yapın. Ekmekler kızardığında işlem bitmiştir. Şimdiden afiyet olsun

Arama Kelimeleri: Kıtır Ekmek tarifi, kıtır ekmek nasıl yapılır, kıtır ekmek hazırlanışı, kıtır ekmek yapılışı, yapma ve resimli tarif hazırlama…

Not: Kıtır Ekmek nasıl yapılır için başka kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Kıtır Ekmek tarifi ve diğer tarifler için yemek tarifleri kategorimizi incelemenizi öneririz. Daha ayrıntılı bilgileri aşağıdaki sitelerden bulabilirsiniz.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 18 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kıtır ekmek nasıl yapılır fırında kıtır ekmek nasıl yapılır kıtır ekmek tarifi çorba için kıtır ekmek nasıl yapılır kasarli kitir ekmek kıtır ekmek nasıl hazırlanır bayat ekmekten neler yapabilirim kıtır ekmeğin yapılışı KITIR EKMEK OMLETİ kıtır ekmek pizzası
 
 

Notlar ›

 
Ekmek Teknesi: Ekmek Teknesi, 2002 yılında ATV'de yayımlanan ve bir mahalledeki bir aileyi konu alan dizi. 2004 yılında Show TV'ye geçmiş ve 2005 yılında bitmiştir.
Saccharomyces cerevisiae: Saccharomyces cerevisiae, tomurcuklanan bir maya türüdür. Eski çağlardan beri bira, şarap ve ekmek yapımında kullanılmasında dolayı en önemli maya türü olduğu söylenebilir.
Papara: Papara (Ekmek makarnası, Ekmek mantısı) ülkemizin birçok yöresinde geleneksel olarak yapılır. Batı Marmara’da papara, doğu Marmara'da ve batı Karadeniz’de Ekmek makarnası olarak adlandırılır.
Ekmek fırını: Ekmek fırını, ekmek üretilen ve satılan işyerleridir. Bazıları aynı zamanda kafe olup ekmek dışında tart, pasta, kapkek, bisküvi, kurabiye, muffin (mafin) ve donut gibi diğer unlu mamulleri de üretmektedir.
 

0 Yorum ›

 

Kıtır Ekmek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapılışı Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kıtır Ekmek Nasıl Yapılır? Tarifi ve Yapılışı ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.