Soru & CevapKosgeb Basvuru Sartlari

Kosgeb Basvuru Sartlari

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Kosgeb Hangi İşletmeleri Kapsar, Nasıl Faydalanılır, Şartları Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Kosgeb Basvuru Sartlari ve Kosgeb Nedir hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Kosgeb Basvuru Sartlari

Kosgeb Hangi İşletmeleri Kapsar, Nasıl Faydalanılır, Şartları Nedir?

Soru

KÜÇÜK BİR İŞLETME AÇMAK İSTİYORUM. (KAFE TARZINDA)BUNUN İÇİN KOSGEB İN SUNDUĞU AVANTAJLARDAN VE DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUM. TASARLADIĞIM PROJENİN İKAMETGAHIM OLAN İLDE OLUMLU CEVAP VERECEĞİNE İNANIYORUM.. ŞUAN KOSGEB ŞARTLARININ, NELER YAPILMASI GEREKTİĞİNE DAİR DETAYLI BİLGİYE SAHİP DEĞİLİM.. SAYGILAR

Cevap

Yeni Girişimci Desteği

Bu Desteğin Amacı ve Kapsamı
Bu prosesin amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacıyla yeni girişimcilerin desteklenmesidir. Bu amaçla destek başvurusunda bulunma hakkı kazanmış yeni girişimciler verilen toplam en fazla 44000 YTL desteği kapsar.
Bu Destekten Beklenen Yararlar
Yeni girişimcilerin işletmelerini kurarken yaşadıkları mali sıkıntılara çözüm getirmek.
Bu Destekten Kimler Yararlanabilir?
KOSGEB tarafından üniversitelerde gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programından mezun olan veya KOSGEB tarafından verilen iş kurma danışmanlığı veya uygulamalı eğitim desteğini alan veya KOSGEB? In işbirliği ve denetimi çerçevesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, İŞKUR, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, belediyeler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odaları tarafından ulusal ve uluslararası projeler kapsamında düzenlenen girişimcilik eğitimine katılanlar veya İş Geliştirme Merkezlerinde (İŞGEM) yer alan girişimcilerden son bir yıl içinde işletmesini kuranlar.
Destek Oranı ve Üst Limiti Nedir?
-İş Kurma (Geri ödemesiz): 4.000 (dört bin)YTL
-Sabit Yatırım (Finansal kiralama giderleri için geri ödemesiz): 10.000 (on bin) YTL, kalkınmada öncelikli yörelerde %70, normal yörelerde % 60, gelişmiş yörelerde %50
-Sabit Yatırım (Geri ödemeli): 40.000 (kırk bin) YTL, kalkınmada öncelikli yörelerde %90, normal yörelerde % 80, gelişmiş yörelerde %70

Destek Unsurları ve Şartları:
Yeni Girişimcilerin destek sözleşme tarihinden itibaren en fazla 3 yıllık süre içerisinde iş kurmaya yönelik başlangıç giderleri ile makine-teçhizatı ve donanım giderlerini karşılamaya yönelik olarak verilir.
1)İş kurmaya yönelik başlangıç giderleri, işletmesinin yasal kuruluşu sırasında yapmış olduğu harcamaların karşılanması amacıyla verilir.
2)Sabit Yatırım Giderleri için,
a)Yeni girişimcilerin alacakları makine-teçhizat ve ofis donanımlarının giderlerini karşılamak üzere teminat karşılığı verilen ilk 12 ayı geri ödemesiz dönemden sonra, birinci taksidi 12 sonu %20, ikinci taksidi 18 ayın sonu %20, üçüncü taksidi 24 ayın sonu %20, dördüncü taksidi 30 ayın sonu %20, beşinci taksidi 36 ayın sonu %20 olacak şekilde geri tahsil edilecek destektir. Geri ödemeli destekte yararlanıcıya hiçbir faiz uygulanmaz.
b)Finansal kiralama yolu ile alacakları makine-teçhizat ve ofis donanımlarının, kiralama süresi en fazla 4 yıl olacak şekilde, faturada yer alan peşin bedeli ve KDV dışında kalan kiralama giderlerini karşılamaya yönelik olarak verilecek geri ödemesiz destektir.
-Yararlanıcılar, iş kurma ve sabit yatırım giderleri desteğinden her ikisini de isteyebilir, ancak sabit yatırım desteğinde geri ödemeli (a) sabit yatırım desteği ile geri ödemesiz (b) finansal kiralama seçeneğinden birini tercih edecektir.
-Yararlanıcının ortak şirket kurması veya kurulu bir işletmeye ortak olması durumunda hisse oranının en az %51 olması şartı aranacaktır.

Bilgi Almak ve Destek Başvurusu İçin

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 21 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kosgeb başvuru şartları kosgeb nedir kısaca kosgeb şartları kosgeb başvuru kosgebin sartlari kosgep nedir kısaca kosgep başvuru şartları KOSGEB YATIRIM ŞARTLARI kosgeb üyelik şartları kosgeb nedir kısaca özeti
 
 

3 Yorum ›

 
  1. tayfur Mart 26th, 2014 - Saat: 20:02:24

    Ben sene 2023 te tarafınızdan belge aldım yani 30bin tl ye hak kazandım yardımlarınızı arz ederim

  2. Adem Ocak 28th, 2016 - Saat: 19:26:14

    Ben ofak isletme acmak istiyorm sail yararlanacam

  3. ahmet Şubat 2nd, 2016 - Saat: 17:46:49

    lokanta açmak istiyorum geri dönüşümsüz ne kadar para veriyorsunuz.ben 50 bin diye duydum. diyelim 50 bin veriyorsunuz bana 100 bin lazım.100 binin hepsini mi geri ödeyeceğim yoksa 50 binini mi geri ödeyeceğim…ve bu parayı almak için kursa giitmem gerekiyormuş kurstan biraz bahseder misiniz…kursu geçemezsem ne oluyor gerçersem ne oluyor…saygılar…

Kosgeb Basvuru Sartlari Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kosgeb Basvuru Sartlari ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.