SporKürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Kürek sporuna kısaca köle sporu dersek yeridir. ) Şaka bir yana kürek sporu kol ve bacak gücüne dayalı bir spordur.

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürek, insan vücudunun sınırlarını zorlayan bir dayanıklılık sporudur. Buz hokeyinden sonra yapılması en zor spor olarak da biliniyor.
Sanıldığının tersine yalnızca kol gücüne dayanmıyor. Hatta % 60-70 bacak gücüne % 30-40 oranında da kol gücüne dayanıyor denebilir.

Bacak gücünün önemi, tekne içinde kürekçinin raylar üzerinde hareketli olan bir oturağa oturması ve geriye doğru kendini iterken de bacaklarından güç almasından dolayıdır.

Bacak gücü ve kol gücünden sonra, omuz gücü de önemlidir.

İlk olarak spor değil de daha çok gemilerin hareket ettirilmesi amacıyla kullanılıyordu. Buradaki kürekçilerse kölelerdi.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 22 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
kurek sporu nedir kürek sporu hakkında bilgi küreksporonedir kürek sporu hakkında genel bilgiler kürek çekme sporu hakkında kısaca bilgi kürek sporu nedir kısa kürek sporu nedi̇r kürek sporu nedi̇rr kurek sporu nerede yapılır kürek sporun nedir
 
 

Notlar ›

 
Kürek (spor): Kürek İnsanoğlunun denizler ve akarsularla basit araçlar kullanarak mücadelesini temel alan spor dalıdır.
Kürek Erkekler Türkiye Kupası: Kürek Erkekler Türkiye Kupası, kürek sporunda 1977 yılından beri kesintisiz sürdürülen ve Türkiye Kürek Şampiyonası ile birlikte Türkiye'de bu spor dalında en önemli iki kupadan biri olarak kabul edilen spor organizasyonu.
Pelikanlar: Pelikanlar (), kuşlar sınıfına ait bir takım.
Kürekdere Muharebesi: Kurekdere Muharebesi, 1854 yılında Kırım Savaşı esnasında gerçekleşmiştir. Kars üzerinden Gümrü'deki Rus kuvvetlerine saldıran Osmanlı güçleri şiddetli çarpışmalar sonucu Rus kuvvetleri arafından bozguna uğatılmıştır.
Kürekli, Çınar: Kürekli, Diyarbakır ilinin Çınar ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Kürek Sporu Nedir? Nasıl Yapılır? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.