Soru & CevapLenfosit Nedir

Lenfosit Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Lenfosit Nedir ve hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Lenfosit Değerlerinin Eksikliği Veya Fazlalığı Neyi Gösterir? sorusunu soran ziyaretçimize cevap vermiş olmak umuduyla…

Lenfosit Nedir

Lenfosit Değerlerinin Eksikliği Veya Fazlalığı Neyi Gösterir?

Soru

Slmm lym (lenfosit) lym# lym% arasndaki fark nedirr
ve lenfositt degerinn eksiklii ve fazlalaığı nei gösterir
şimdiden teşekkrlerr

Cevap

Öncelikle belirtmeliyimki oğlunuzun kan değerleri hangi durum için istendiyse bunu değrlendirirken o bulgular ve anamnezide tetkikleri değerlendirmede önemldir. Bu yüzden hekimizce değerlendirilmelidir..

ancak ben burada 2 durum için size ayrı ayrı vereceğim..

sağlıklı günler dilerim..

1-
Nötrofil 20,1 (düşük) Yani nötropeni: beyazkürenin bir alt birimi..

Nötropeni nedir?

Notropeni kandaki bir çeşit lökosit (beyaz küre) olan " nötrofillerin" anormal derecede azlığı ile giden bir durumdur. Beyaz kan hücreleri yani lökositler vücudun bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan ve enfeksiyonlarla savaşmayı sağlayan hücrelerdir. Birçok hastalıkta kandaki lökosit miktarı yani kandaki beyaz küre sayısı artmakta yahut azalmaktadır. Bu nedenle doktorlar sıklıkla kan sayımı yaptırmanızı isterler. Tam kan sayımı tetkikinde diğer kan hücreleri ile birlikte kandaki lökosit ve nötrofil oranlarıda tesbit edilebilir.

Sağlıklı bir erişkinde beyaz kan hücreleri (lökositler) birçok farklı alt gruba ayrılmaktadır. Lenfositler, nötrofiller, monositler, eozinofiller ve bazofiller lökositlerin alt gruplarıdır. Bu hücrelerin kandaki toplamı lökosit sayısını vermektedir. Bir mm küpte bulunan nötrofil sayısı: 3650, lenfosit:2500, monosit: 430, eozinofil: 150, bazofil: 30. Görüldüğü gibi lökositlerden sayıca en fazla olan nötrofillerken en az olan bazofillerdir. Nötrofiller " natural killer" adı da verilmekte olan doğal öldürücü hücrelerdir ve organizmadaki mikroorganizmaları bir anlamda yiyerek yok ederler. Nötropeni ölçülen nötrofil sayısının 2000’den az olmasıdır. Mutlak nötropeni’de nötrofil sayısı 500’ün altındadır.

Hangi durumlar nötropeniye neden olur?

Nötropeni bazen sağlıklı kişilerde de hiçbir neden olmaksızın gelişebilir. Yemen yahudilerinde ve siyah ırkta karakteristik olarak nötropeni gözlenebilir. Nötropeniye neden olan hastalıklar nötropeniye neden oldukları duruma göre sınıflandırılır. Lökosit yapımında azalma, beyaz kan hücrelerinin üretildikten ve kemik iliğinden salındıktan sonra yıkımında artma ve dolaşım dışında lökositlerin dokularda birikmesi (toplanması) şeklinde sınıflandırılabilir.

İlaç toksisitesi, vitamin eksiklikleri ve kan hastalıkları (viral enfeksiyonlar, tifo ve tüberküloz), kemik iliği anormallikleri gibi durumlarda kemik iliğinde lökosit yapımı azalır ve nötropeni meydana gelir. Ayrıca bazı durumlarda haftalık yada aylık periyodlarda hastalarda beyaz küre düşüklüğü görülebilir ve bu duruma siklik nötropeni adı verilmektedir.
Beyaz kan hücrelerindeki yıkımın arttığı durumlar ise ilaçların immün sisteme olan etkileri sonucunda yada antikorların hücreye saldırması (Felty’s sendromu) durumunda gelişir.
Nötrofiller kuvvetli enfeksiyonlarda, kalp ameliyatlarında kalp akciğer bypass durumunda ve hemodiyalizde nötrofil azlığı görülebilir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 15 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
lym% nedir lym% lym eksikliği lym fazlalığı lym# nedir lym# lym% arasndaki fark nedir lym# lym% arasındaki fark nedir lym ve lym % arasındaki fark nedir lym fazlasi lym# ve lym % farkı ne
 
 

0 Yorum ›

 

Lenfosit Nedir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Lenfosit Nedir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.