Soru & CevapMakalat Nedir

Makalat Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Makalat’ın Dil Özellikleri Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Makalat Nedir ve Makalatin Ozellikleri hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Makalat Nedir

Makalat’ın Dil Özellikleri Nedir?

Soru

Makalat’ın dil özellikleri nedir?

Cevap

HACI BEKTAŞ-I VELİ (1209-1270):
13. yy’ da yaşamıştır, Türkistan’ ın Nişabur şehrinde doğmuştur. A.Yesevi’ nin isteğiyle Anadolu’ ya gelmiştir. Bilinen en önemli eseri ‘ ’ Makâlât’ ’ tır. Bektaşilik tarikatının kurucusudur.
Makâlât: ler sözler anlamına gelir. Hz Adem’ in yaratılışı, Şeytan ve Şeytani işler, Allah’ ın birliği gibi konuları ele almıştır. Arapça yazılan bu eserin aslı elde bulunmadığı gibi Hacı Bektaş’ ın kaleminden çıktığı da tarihi açıdan henüz kesin değildir.

Hacı Bektaş Veli ile ilgili olarak üzerinde çok söz söylenmiş olan " Makalat" (38) veya " Makalat-ı Hacı Bektaş Veli" adında bir kitap bulunmaktadır. Aslında Arapça olan Makalat’ın Hacı Bektaş Veli tarafından yazılmış olduğu söylenegelmiştir. (39) Yaklaşık 50 sayfalık küçük bir kitap olan Malakat’ın (40) giriş kısmı, Hacı Bektaş Veli’den edinilen bilgilerin nakledildiğini göstermektedir. Nakleden Seyyid Saadeddin’in Hoca Saadeddin veya Said Emre olması ihtimali vardır. Hoca Saadeddin’le Said Emre’nin aynı kişi olduğu da söylenmektedir. Dil ve tarz yönünden de bu şiirin ve nakil suretiyle de olsa " Makalat" ın Said Emre tarafından yazılmış olması kuvvetli bir olasılıktır.
Makalat’ın bölüm başlıklarının bir kısmı eserin kapsamını açıklamaya yeterlidir:
" Bu bölüm Şeriat’ın makamların bildirir. "
" Bu bölüm Tarikat’ın makamların bildirir. "
" Bu bölüm Maarifet’in makamların bildirir. "
" Bu bölüm Hakikat’ın makamların bildirir. "
Yani Alevi-Bektaşi inancındaki dört kapı ve kırk makam Makalat’ın ana konusudur ve konu ile ilgili 135 Ayet’in Türkçe anlamı çok kısa sözcükler ve tümcelerle açıklanmıştır.
Hacı Bektaş Veli’nin “ Dört Kapı Kırk Makam” öğretisinin kökenlerinde eski Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu din ve inanışlarına kadar giden izlerini bulmak olasıdır. AlevilikBektaşilik, “ Dört Kapı Kırk Makam” öğretisi ile somutlaştırılmıştır. İnsan, olgunlaştırma ve yetiştirmeye yönelik evrelerden geçirilerek toplumsallaştırılmaya çalışılır. Bu yolla inanç, çeşitli kapı ve makamlara ayrılarak insanlar kurallara boğulmak istenmemektedir. Öğreti, insanlann karşısına sayısız seçenekler sunularak inançsal, düşünsel ve ahlâksal yaşamı kolaylaştırılmaya çalışılmaktadır. Alevi-Bektaşilerin yaşamlarında ilke edindiği " Dört Kapı Kırk Makam" ’ a ilişkin bilgilere " Makalat" ile " Fevaid" ve “ Buyruk” adlı kitaplarda yer verilmiş, işlenmiştir.
Bugün yaşayan Alevi-Bektaşiler arasında yaşayan öğretideki dört kapı sırasıyla; Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat’tır. Her kapının on makamı vardır. Böylece kırk makam olmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 23 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
makalat nedir makalat nedir özellikleri buyruk ve makalat nedir makalat nedir ve özellikleri makalat hakkında kısa bilgi makalat hakkında bilgi makalatın özellikleri makalatın dil özellikleri nelerdir makalat nedir kısaca makalatın özellikleri nelerdir
 
 

0 Yorum ›

 

Makalat Nedir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Makalat Nedir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.