Soru & CevapMarie Curie Atom

Marie Curie Atom

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Marie Curie’nin Atom Hakkındaki Görüşleri Ve Çalışmaları Nelerdir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Marie Curie Atom ve Meri Kuri hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Marie Curie Atom

Marie Curie’nin Atom Hakkındaki Görüşleri Ve Çalışmaları Nelerdir?

Soru

Onun oknuşu meri küri bu kadın atomlar hakında ne yaptı kardeşim ya çok merak edeyom

Cevap

Marie Curie, Aralık 1911’de Nobel ödülünü almak için Stokholm’e gitti. Buradaki konuşmasında, Pierre Curie’nin yardımlarını küçümsemediğini de belirterek, radyoaktivitenin atomun bir özelliği olduğu hipotezinin kendi çalışması olduğunu duyurdu. Fransa’ya geri dönen Marie Curie, çalkantılı geçen yılın etkisi ile depresyona girdi.
1914 yılında Paris Üniversitesi’nde Radyum Enstitüsü kuruldu ve Marie Curie ilk müdür olarak atandı. Hayatı boyunca radyumun tıptaki önemine dikkat çekti. I. Dünya Savaşı sırasında kızı Irene ile birlikte, genç kadınlara x ışını teknolojisini öğretti. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarına savaş ortamında radyoloji ekipmanını nasıl kullanacaklarını gösterdiler. Bu esnada yüksek dozda radyokaktif ışına maruz kaldılar.
1920’li yıllarda bilime katkısını sürdürdü. Varşova’daki Radyum Enstitüsü’nün kurulmasında önemli rol oynadı. Başkan Herber Hoover’ın kendisine verdiği 50.000 dolar ödülle Varşova’da yeni kurulan laboratuvara radyum aldı.
1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona " bilim için ölen kadın. " denildi. Radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine " curie" denilmektedir. Ayrıca o dönemlerde atomla ilgili çok şeyler bulmuştur. 20 Nisan 1995′ te Marie Curie’ nin mezarı Fransa’ nın ulusal anıt mezarı olan Panthéon’ a taşındı. Bu nedenle Maire Curie başarılarından dolayı bu şerefe layık görülen ilk kadındır. O zamanlarda tuttuğu not defterleri bile o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki, bugün o defterler radyoaktif koruma altında incelenebilmektedir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
meri küri marie curie\nin atom hakkındaki görüşleri marie curie atom hakkındaki görüşleri marie curie atom ile ilgili gorusleri marie curie atom ile ilgili çalışmaları marie curie atom hakkında görüşleri marie curie\nin atom hakkında görüşleri meri küri nedir madam curie atom hakkında görüşleri meri küri hayatı kısaca
 
 

Notlar ›

 
Marie Curie: Marie Curie veya doğum ismiyle Maria Salomea Skłodowska (d. 7 Kasım 1867 – ö. 4 Temmuz 1934) Polonya asıllı kimyager ve fizikçi.
Marie Antoinette: Josephe Jeanne Marie Antoinette von Habsburg-Lorraine veya Maria Antonia Josepha Johanna (Jozef Jan Mari Antuanet von Habsburg Loren) (d.
Mariel Everton Cosmo Da Silva: Tozo ya da tam adıyla Mariel Everton Cosmo Da Silva (d. 15 Ağustos 1980, Palmares, Brezilya), Brezilyalı futbolcu.
Mariehamn: Mariehamn, (Fince: Maarianhamina) Finlandiya'ya bağlı otonom Åland Adalarının başkentidir. Yüzölçümü 11.60 km² olan adanın 10,712 sakini vardır.
Marija Naumova: Marija Naumova ya da sahne adıyla Marie N (23 Haziran 1973, Riga), Rus asıllı Leton şarkıcı.
Curie Enstitüsü (Paris): Fransa'nın Paris şehrinde bulunan tıbbi, biyolojik ve biyofizik araştırma merkezidir. Enstitü ismini polonya asıllı fizikçi ve kimyager bilim insanı Marie Curie'den almıştır.
Curierul Naţional: Curierul Naţional, Romanya'da yayımlanan günlük gazete.
Curie sıcaklığı: Curie sıcaklığı, ferromanyetik bir maddenin, kalıcı mıknatıslaığını yitirip paramanyetik hale geçtiği kritik sıcaklıktır.
 

2 Yorum ›

 
  1. elif Aralık 16th, 2013 - Saat: 22:26:50

    mükemmel desem yalan olurheee öf güle güle

Marie Curie Atom Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Marie Curie Atom ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.