Soru & CevapMarmara Bolgesi Gelir Kaynaklari

Marmara Bolgesi Gelir Kaynaklari

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Marmara Bölgesi’nin Gelir Kaynakları Nelerdir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Marmara Bolgesi Gelir Kaynaklari ve Marmara Bolgesinin Gelir Kaynaklari hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Marmara Bolgesi Gelir Kaynaklari

Marmara Bölgesi’nin Gelir Kaynakları Nelerdir?

Soru

Marmara Bölgesi ‘ nin gelir kaynakları nelerdir?

Cevap

Ekonomik Özellikler

Tarım

Bölgenin fazla engebeli olmaması nedeniyle, yüzölçümüne göre ekli-dikili arazinin en geniş alan kapladığı bölgedir. Tarımsal ürün çeşitliliğinin en fazla olduğu bölge olmasında yükselti azlığı ve çeşitli iklimlerin geçiş alanında bulunması etkili olmuştur. Modern tarım yöntemleri kullanıldığından, elde edilen verim yüksektir. Ancak tüketici nüfus fazlalığı nedeniyle tarım ürünleri bölge gereksinimini karşılayamaz.

Tarım Ürünleri

Buğday: Trakya’ da Ergene Bölümü’ nde yoğun olarak yetiştirilir. Bölge, üretimde İç Anadolu’ dan sonar 2. sırada yer alır.

Ayçiçeği: Tohumlarından yağ elde etmek için yetiştirilir. Türkiye üretiminin % 80 ini bu bölge karşılar. Ergene ve Güney Marmara Bölümleri’ nde ekimi yoğunlaşır.

Şekerpancarı: Trakya, Güney Marmara ve Adapazarı ovalarında ekim yapılır.

Tütün: Bölge, Türkiye üretiminde 3. sırayı alır. Bursa, Balıkesir, Adapazarı’ nda ekimi yoğunlaşır.

Mısır: Bölge, üretimde Karadeniz’ den sonra 2. sırayı alır. Adapazarı ve Bursa önemli ekim alanlarıdır.

Pirinç: Meriç ovalarında ekimi yoğunlaşır. Edirne bölge üretiminde ilk sırayı alır.

Şerbetçi otu: Bira sanayinde tad ve koku verici olarak kullanılır. Bilecik Yöresi’ nde ekimi yapılır.

Zeytin: Güney Marmara Bölümü’ nde Gemlik ve Mudanya Yöresi’ nde üretimi yoğunlaşır. Bölge, üretimde Ege’ den sonar 2. sırayı alır. İri kalitede sofralık zeytin yetiştirilir.

Dut: Bölgede ipek böceği yetiştiriciliğine bağlı olarak dutçuluk önem taşır. Bursa, Balıkesir, Bilecik Yöresi’ nde yoğun olarak yetiştirilir.

Meyve: Bursa Yöresi’ nde yoğun olarak yetiştirilir. Şeftali, kiraz, çilek, kestane ve üzüm başlıcalarıdır.

Sebze: Bursa ve Adapazarı ovalarında yoğun olarak yetiştirilir. Domates, patates, sarımsak, soğan, patlıcan, kabak, biber başlıcalarıdır.

Hayvancılık

Makineli tarım nedeniyle otlak alanları daraldığından besi hayvancılığı ve mandıracılık gelişmiştir. Büyük kentler çevresinde kümes hayvancılığı yaygındır. Bursa Yöresi’ nde ipek böcekçiliği önem taşır ve merinos koyunu yetiştirilir. Boğazlar ve Marmara’ da balıkçılık yapılır.

Ormancılık

Yıldız Dağları’ nın kuzeye bakan yamaçlarında, Samanlı Dağları üzerinde ve Uludağ çevresinde verimli ormanlar bulunur. Özellikle Karadeniz kıyılarındaki meşe ormanlarından yakacak odun üretiminde yararlanılır. Yıldız Dağları Bölümü’ ndeki ormanlardan odun kömürü ve kereste üretimi yapılır. Güney Marmara Bölümü’ ndeki ormanlar ise üretime en elverişli ormanlar arasındadır.

Madenler ve Enerji Kaynakları

Madenler

Maden ve enerji üretiminde Marmara Bölgesi’ nin Türkiye ekonomisine katkısı azdır. En önemli yer altı zenginliği Susurluk, Bigadiç ve Mustafa Kemal Paşa Havzasında çıkarılan bor mineralleridir.

Enerji Kaynakları

Trakya (Saray, Harmanlı), Çan ve Bilecik’ te önemli bir enerji kaynağı olan linyit yatakları bulunmaktadır. Trakya Hamitabat ve Marmara Ereğlisi’ nde doğal gaz çıkarılır.

Enerji Üretim Tesisleri

Enerji üretiminin en az, tüketiminin ise en çok olduğu bölgedir. Hamitabat’ taki doğalgaz çevrim tirübünü ile Orhaneli’ de linyitle çalışan termik santral başlıca üretim tesisleridir.

Endüstri

Başlıca endüstri tesisleri şunlardır:

Şeker: Alpulu, Susurluk, Adapazarı

Konserve: Bursa, Çanakkale

Bitkisel Yağ: Trakya’ da yoğunlaşır

İçki-Sigara: Tekirdağ, İstanbul

İlaç: İstanbul

Dokuma: Bursa, İstanbul

Seramik: İstanbul, Çanakkale, Bilecik

Elektrikli Ev Eşyaları: İstanbul, İzmit

Kağıt: İzmit, Balıkesir başlıcalarıdır.

Cam: Kırklareli, İstanbul

Petrol Rafinerisi: İzmit (İpraş)

Petro – kimya: İzmit

Otomotiv: Bursa, İstanbul, İzmit, Adapazarı

Traktör – Vagon: Adapazarı

Gemi Yapımı: İstanbul, Gölcük

Turizm

Marmara Bölgesi doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel zenginliğiyle de turizmde önemli bir paya sahiptir. Türkiye turizm gelirinin % 50 sini bu bölge sağlamaktadır. İstanbul ve Bursa bölgenin iki önemli turizm merkezidir. Ayrıca Edirne, İznik, Çanakkale ve Gelibolu tarihi turizmin geliştiği yerlerdir. Özellikle Bursa ve Gönen çevresinde kaplıca turizmi gelişmiştir. Güney Marmara Bölümü’ ndeki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da bölge turizmine önemli katkıda bulunmaktadır.

Bölgenin Ülke Ekonomisindeki Yeri

Marmara Bölgesi endüstri ve ticaret sektörünün yoğunlaştığı Türkiye’ nin en gelişmiş bölgesidir. Aşağıda bölge ekonomisinde önemli yer tutan ürün ve ekonomik faaliyetlerin listesi verilmiştir.

Ayçiçeği

Sebze

Zeytin

Buğday

Deniz Ürünleri

İpek Böcekçiliği

Endüstri ürünleri

Turizm

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 25 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
marmara bölgesi marmara bölgesinin özellikleri marmara bölgesi hayvancılık marmara bölgesi özellikleri marmara bölgesi resimleri marmara bölgesi coğrafi özellikleri marmara bölgesi tarım ürünleri haritası marmara bölgesinde hayvancılık ege bölgesinin turistik yerleri nerelerdir ekonomik kaynaklar nelerdir
 
 

Notlar ›

 
Marmara iklimi: Marmara iklimi( GEÇİŞ) İKLİMİ
Marmara Bölgesi: Marmara Bölgesi, Türkiye'nin coğrafi bir bölgesi.
Marmara Üniversitesi: Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 65.000'i geçen öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Teknik Eğitim, İletişim, Hukuk, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri’ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye’nin tek "çok dilli" üniversitesidir.
Marmara Denizi: Marmara Denizi, Karadeniz'i Ege Denizi ve Akdeniz'e bağlayan bir iç denizdir. Karadeniz'e İstanbul Boğazı, Ege Denizi'ne Çanakkale Boğazı ile bağlanır.
Vergi: Vergi, ekonomik birimlerden siyasi cebir altında ve karşılıksız olarak devlete kaynak aktarılmasıdır. Kamu hizmeti yapmak durumunda olan devlet, bunu yaparken mal ve hizmet üretiminde bulunur.
Gelir dağılımı: Gelir dağılımı, bir ekonomide ortaya çıkan gelirin, oyunculara nasıl paylaştırıldığını gösteren ekonomik göstergedir.
Gelir vergisi: Gelir vergisi, gelir üzerinden verilen bir vergidir. Gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbidir.
Gelir dağılımına göre ülkeler listesi:
 

0 Yorum ›

 

Marmara Bolgesi Gelir Kaynaklari Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Marmara Bolgesi Gelir Kaynaklari ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.