Soru & CevapMarmara Bolgesi Gorulen Meslekler

Marmara Bolgesi Gorulen Meslekler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Marmara Bölgesi’nde En Fazla Görülen Meslek Grupları Ve Bölgeyle İlişkileri Nedir? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Marmara Bolgesi Gorulen Meslekler ve Marmara Da Gorulen Meslekler hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ Marmara Bölgesi konumu sebebiyle iklim ve Bitki çeşitliliğine sahiptir. … Nüfus ve nüfus yoğunluğu en fazla olan bölgedir. En fazla iç göç alan bölgedir. Sanayisi en gelişmiş ve sanayi nüfusu en fazla bölgedir.

Marmara Bolgesi Gorulen Meslekler

Marmara Bölgesi’nde En Fazla Görülen Meslek Grupları Ve Bölgeyle İlişkileri Nedir?

Soru

Ya arkadaşlar yardım edin çok acil ödev marmara bölgesindeki meslekler ve bu mesleklerin bölgeyle ilişkisi nedir? LÜTFEN YARDIM EDİN saolun.

Cevap

Marmara Bölgesi’nin halkı geçimini

  • Sanayi,
  • Ticaret,
  • Turizm ve
  • Tarımdan

sağlar. Ve bölgede görülen meslekler de bu 4 önemli alanla ilişkilidir. Bölge, ülkemizde sanayinin, turizmin, finans, yatırım, eğitim ve operasyonun merkezidir. Alttaki mesajı okuyunuz.

Türkiye’nin başlıca sanayi bölgesidir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi alanı İstanbul-Bursa-İzmit eksenidir. İlkçağ’dan beri önemli bir ticaret merkezi olan ve kıtalararası ulaşım yolları üzerinde bulunan İstanbul, bölgeye ülke çapında bir üstünlük sağlar. Bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetlerine rastlanır. Üretilen başlıca sanayi malları arasında işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kağıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya, gemi ve yat sayılabilir.
Bölgede aynı zamanda tarım da çeşitlenmiştir. Ekili alanların yaklaşık yarısı buğday tarlalarından oluşur. Buğday üretimini, şekerpancarı, mısır ve ayçiçeği üretimi izler.

Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yaklaşık %73’ünü, mısır üretiminin yaklaşık %30’unu gerçekleştiren bölgenin sebze ve meyve üretimi de önemli bir miktarı bulur. Mısır üretiminde Karadeniz Bölgesi’nden sonra ikinci sırada yer alan bölge, zeytin üretiminde de Ege Bölgesini izler. Sofralık Gemlik zeytinleri ünlüdür. Bağcılık konusunda da gelişmiş olan bölgede, Tekirdağ, Şarköy, Mürefte, Avşa ve Bozcaada üzüm ve şaraplarıyla tanınır.

Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan Marmara Bölgesi, dünyanın en güzel manzaralarına, önemli mimarlık ve sanat eserlerine sahiptir. Marmara Denizi’ndeki adalar, yarımadalar ve koylar, bölgedeki dağlar ve ormanlar ile kentlerde tarih ve doğa içiçedir. Birçok büyük uygarlığın doğduğu ve gelişip kök saldığı bu bölge, iki kıta arasında geçiş yapan kavimlerin göç yollarını oluşturmuştur. Bu kavimlerin ve bölgeye yerleşen ulusların bıraktıkları izlere adım başında rastlamak mümkündür. Eşsiz doğal ve tarihi değerlere sahip olan bölgede turizm de çok gelişmiştir. Her yıl bölgeye önemli sayıda turist gelmektedir. Bölge Türk turizminin ülke genelinde finans, yatırım, eğitim ve operasyon merkezidir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 28 Ekim 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
marmara bölgesinde görülen meslekler marmarada görülen meslekler marmara bölgesinde hangi meslekler vardır marmara bölgesi insanlar en cok yaptığı meslek marmara\da başlıca sanayi marmaranın görülen meslekler Marmara bölgesinin sanayide hangi meslekleri vardır marmara bölgesindeki yoğun meslekler marmara bölgesindeki meslekler ödevleri marmara bölgesinde hangi meslekler var neden
 
 

Notlar ›

 
Marmara iklimi: Marmara iklimi, Marmara Bölgesi'nin kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Genel olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale,Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ (kısmen) ve Yalova şehirlerinde etkilidir.
Marmara Bölgesi: Marmara Bölgesi, Türkiye'nin coğrafi bir bölgesi.
Marmara Üniversitesi: Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 70.000'i geçen öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir.
Marmara Denizi: Marmara Denizi, Karadeniz'i Ege Denizi ve Akdeniz'e bağlayan bir iç denizdir. Karadeniz'e İstanbul Boğazı, Ege Denizi'ne Çanakkale Boğazı ile bağlanır.
Meslek listesi: * Acentacı
Meslek: Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışmayı gerektiren sürecin sonunda kişilerin kazandığı ünvanın adıdır.
 

0 Yorum ›

 

Marmara Bolgesi Gorulen Meslekler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Marmara Bolgesi Gorulen Meslekler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.