Soru & CevapMarmara Bolgesine Ait Turkuler

Marmara Bolgesine Ait Turkuler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalede Marmara Bolgesine Ait Turkuler ve Marmara Turkuleri hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Marmara Yöresine Ait Türküler Nelerdir? sorusunu soran ziyaretçimize cevap vermiş olmak umuduyla…

Marmara Bolgesine Ait Turkuler

Marmara Yöresine Ait Türküler Nelerdir?

Soru

Marmara yöresinden biri kırık hava diğeri ağıt türünde birşey olmak üzere iki türkü ve bunların hikayelerini bulmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Cevap

Marmara
Marmara benim gölümdür,
Dalgalı deli gönlümdür,
Büyülü, mavi gülümdür,
Açmış vatanın dalında.

Kıyısında at sulamış,
İstanbul’da gönlü kalmış.
Kaleler kurup da almış,
Dedem tarihin yolunda.

Karlı Uludağ sislenmiş,
Kıyılar renk renk süslenmiş,
Süleymaniye yaslanmış
Yatar zamanın gönlünde.

Kiraz bahçesi, zeytinlik,
Uçsuz bucaksız zenginlik,
Karşıda kıyılar silik.
Uyur güneşin altında.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 22 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
marmara bölgesine ait türküler marmara yöresine ait türküler marmara bölgesinde söylenen halk türküleri marmara yöresinde söylenen halk türküleri marmara bölgesine ait şarkılar marmara bölgesine ait türküler ve hikayeleri marmara bölgesinde söylenen türküler marmara yöresine ait türküler ve hikayeleri marmara yöresine ait halk türküleri marmara halk türküleri
 
 

Notlar ›

 
Marmara iklimi: Marmara iklimi, Marmara Bölgesi'nin kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Genel olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale,Kocaeli, İstanbul, Tekirdağ (kısmen) ve Yalova şehirlerinde etkilidir.
Marmara Bölgesi: Marmara Bölgesi, Türkiye'nin coğrafi bir bölgesi.
Marmara Üniversitesi: Marmara Üniversitesi, uzun zamana dayanan mazisi, 2.800 civarında öğretim elemanı ve 65.000'i geçen öğrenci sayısıyla, İstanbul’da yer alan Türkiye’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından biridir. İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, Mühendislik, Teknik Eğitim, İletişim, Hukuk, Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği Fakülteleri’ni bünyesinde toplayan Marmara Üniversitesi, bu özelliğiyle Türkiye’nin tek "çok dilli" üniversitesidir.
Marmara Denizi: Marmara Denizi, Karadeniz'i Ege Denizi ve Akdeniz'e bağlayan bir iç denizdir. Karadeniz'e İstanbul Boğazı, Ege Denizi'ne Çanakkale Boğazı ile bağlanır.
Türkü: Türkiye'nin sözlü geleneğinde, bir ezgi ile söylenen halk şiirlerinin her çeşidini göstermek için, en çok kullanılan ad "türkü"dür.
Türküler Yanmaz (Edip Akbayram albümü): Edip Akbayram'ın, 1994 tarihli, 13. stüdyo albümünün adı. Albüm, Edip Akbayram'ın ilk kez seslendirmiş olduğu, kimisi ilk kez kendisi tarafından yorumlanan kimisi daha evvel başka başka sanatçılar tarafından da yorumlanmış olan şarkılardan, türkülerden oluşmaktadır.
Türkülerle (albüm): Türkülerle, Grup Yorum'un 1988 yılında çıkardığı üçüncü albümüdür.
 

0 Yorum ›

 

Marmara Bolgesine Ait Turkuler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Marmara Bolgesine Ait Turkuler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.