SağlıkGenel SağlıkMedeni Kanun’da Engelliler

Medeni Kanun’da Engelliler

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Medeni Kanun’da Engelliler ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Medeni Kanun’da Engelliler

Yayımlandığı RGazete Tarihi : 8/12/2001 Sayı : 24607
dAyırt etme gücü
Madde 13- Yaşının küçüklüğü yüzünden veya akıl hastalığı akıl zayıflığı sarhoşluk ya da bunlara benzer sebeplerden biriyle akla uygun biçimde davranma yeteneğinden yoksun olmayan herkes bu Kanuna göre ayırt etme gücüne sahiptir
III Fiil ehliyetsizliği
1 Genel olarak
Madde 14- Ayırt etme gücü bulunmayanların küçüklerin ve kısıtlıların fiil ehliyeti yoktur
2 Ayırt etme gücünün bulunmaması
Madde 15- Kanunda gösterilen ayrık durumlar saklı kalmak üzere ayırt etme gücü bulunmayan kimsenin fiilleri hukukî sonuç doğurmaz
VELÂYET
B Velayetin kapsamı
II Eğitim
Madde 340- Ana ve baba çocuğu olanaklarına göre eğitirler ve onun bedensel zihinsel ruhsal ahlâkî ve toplumsal gelişimini sağlar ve korurlar Ana ve baba çocuğa özellikle bedensel ve zihinsel özürlü olanlara yetenek ve eğilimlerine uygun düşecek ölçüde genel ve meslekî bir eğitim sağlarlar
C Çocuğun korunması
III Velâyetin kaldırılması
1 Genel olarak
Madde 348- Çocuğun korunmasına ilişkin diğer önlemlerden sonuç alınamaz ya da bu önlemlerin yetersiz olacağı önceden anlaşılırsa hâkim aşağıdaki hâllerde velâyetin kaldırılmasına karar verir:
1 (Değişik: 1/7/2005-5378/38 md) Ana ve babanın deneyimsizliği hastalığı başka bir yerde bulunması veya benzeri sebeplerden biriyle velayet görevini gereği gibi yerine getirememesi
2 Ana ve babanın çocuğa yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı yükümlülüklerini ağır biçimde savsaklaması Velâyet ana ve babanın her ikisinden kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır
Kararda aksi belirtilmedikçe velâyetin kaldırılması mevcut ve doğacak bütün çocukları kapsar

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 16 Mart 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
medeni kanunda engelli çocuk velayet kanun
 
 

Notlar ›

 
Medeni hukuk: Medeni Hukuk, kişilerin birbiriyle ya da belirli ölçülerde kişilerle devletin doğrudan veya dolaylı özel ilişkilerinin kamu hukûku gibi başka bir hukuk dalının konusuna girmeyen hukuk dalına verilen addır.
Uygarlık: Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder.
Medeni Berk: Medeni Berk (d. 1913, Medine, ö. 16 Mart 1994), Türk siyasetçi.
Medeni birliktelik: Medeni birliktelik ya da sivil birliktelik (İngilizcede "civil union", "civil partnership" ya da "registered partnership" isimleri ile bilinir), evliliğe benzeyen ve bazı ülkelerde resmî olarak tanınan bir birliktelik türü.
Medeniyetler İttifakı: Medeniyetler İttifakı fikri ilk olarak İspanya Başbakanı Luis Rodríguez Zapatero'nun 21 Ekim 2004'te Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ortaya atıldı.
Engelliler Tiyatrosu: Engelliler Tiyatrosu, Engelli bireylerin. Toplumun sosyal ve sanatsal yaşamdan var olduğunu göstermek amacıyla kurulmuş oyuncularının bir çoğunluğunu engellilerin oluşturduğu tiyatro topluluklarıdır.
Engelliler Haftası: Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır.
Engellilik: Engelli, fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi).
Türkiye Futbol Federasyonu: Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye'de futbol faaliyetlerini yürütmek, futbolun gelişmesini ve yurt sathına yayılmasını sağlamak, bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, kararlar almak ve uygulamakla yetkili kurumdur.
Uluslararası Engelliler Günü: Uluslararası Engelliler Günü (İngilizce:International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu yana 3 Aralık gününde Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir.
 

0 Yorum ›

 

Medeni Kanun’da Engelliler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Medeni Kanun’da Engelliler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.