Kültür / SanatBiyografilerMuzaffer Sarısözen Kimdir Muzaffer Sarısözen Hayatı ve Biyografisi

Muzaffer Sarısözen Kimdir Muzaffer Sarısözen Hayatı ve Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar

Muzaffer Sarısözen kimdir, Muzaffer Sarısözen hayatı, Muzaffer Sarısözen biyografisi, Muzaffer Sarısözen kim, Muzaffer Sarısözen hakkında bilgiler Muzaffer Sarısözen ile ilgili bilgi vs..
Muzaffer Sarısözen Kimdir Muzaffer Sarısözen Hayatı ve Biyografisi

Muzaffer Sarısözen Hayatı

Muzaffer Sarısözen (d. 1899, Sivas – ö. 4 Ocak 1963, Ankara), Türk folklorcusu.

Sivas’ta doğdu. İlkokulu Sivas’ta bitirdikten sonra, lise öğrenimine Sivas’ta başladı. Ancak öğrenimini tamamlamadan Sivas Valiliği tarafından müzik öğrenimi görmesi için İstanbul Belediye Konservatuarına gönderildi. Burada 4 yıl öğrenim gören Sarısözen, bir süre, konservatuar müdürü Yusuf Ziya Demircioğlu’yla birlikte folklorla ilgili çalışmalar yaptı. Daha sonra Sivas’a gelerek, önce öğretmen okulunda, sonra da lisede müzik öğretmenliği yaptı. Öğretmenliği sırasında, bir yandan da halk müziği ve oyunlarıyla ilgili derleme çalışmalarını sürdürdü.

Halk oyunlarından halaylarla ilişkin ilk yazılar Sarısözen’in imzasıyla 1930’lu yıllarda bazı gazete ve dergilerde yayımlanmaya başladı.

Sivas’ta öğretmenliği sırasındaki çabalarından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerince 1938 yılında Ankara Devlet Konservatuarı (Ankara Musiki Muallim Mektebi) folklor arşivine atandı.

1937-1951 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin birçok yöresinde derleme çalışmaları yapıldı. Bu derlemelerin çoğuna katılan Sarısözen, derlenen bu türkü ve ezgilerin arşivde bir düzen içinde saptanması, korunması ve değerlendirilmesini sağladı.

Muzaffer Sarısözen’in Türkiye’deki folklora katkısı, türkü ve oyun havalarının derleme ve notaya alınmasından başka, Türkiye düzeyinde yaygınlaştırılması, tanıtılması konusunda oldu.

Halk müziğiyle ilgili radyo yayınları Sarısözen’in 1938’de Ankara’ya gelmesiyle, önceleri birer ikişer solo program olarak sürmüş, Milli Musiki Sanatkarları Kolu adıyla Türk Halk Müziği ve Klasik Türk Müziği birlikte yürütülmüştür. Halk müziği yayınlarının dikkatle dinlenmeye başlandığı 1938-1941 yılları arasında, müzik yayınları şefi Mesut Cemil Sel, halk müziğinden sorumlu şef yardımcısı ise Sarısözen’di. Sarısözen, o yıllarda Ankara Radyosuna gelip zaman zaman programlar yapan yöre sanatçılarını biraraya getirip ilk halk müziği programlarını başlattı.

1940 yılından sonra zamanla artan halk müziği yayınları 1941 yılının sonlarına doğru Sarısözen yönetiminde »Biz Türkü Öğreniyoruz« ve »Yurttan Sesler« adı altında Klasik Türk Müziği korosundan ayrılarak yayınlarını sürdürmeye başlamıştır. Bu topluluk elemanlarının sayıları gün geçtikçe artmış, böylece Türkiye Radyolarının ilk Yurttan Sesler Korosu, Muzaffer Sarısözen’in öncülüğünde resmen kurulmuş oldu. Bu gelişmeyi çağdaş halk müziğindeki birinci kopuş ve yeniden yapılanma olarak adlandırmak yerinde olur.

1953 yılında İzmir Radyosu, 1954 yılında İstanbul ve daha sonraki yıllarda da Erzurum Radyosu Yurttan Sesler Korosu kurulmuştur.

Muzaffer Sarısözen, bugün sesini ve sazını dinlediğimiz birçok sanatçının öğretmeni olup, ilk Ankara’ya gelişinde Ankara Devlet Konservatuarı Folklor Arşivi’ndeki görevi sırasındayken başlattığı tarih ve halk oyunları öğretmenliğini uzun yıllar sürdürerek, pekçok öğrencinin bu alanda yetişmesini sağladı. Türkiye’nin birçok yöresinde Mahmut Ragıp Gazimihal, Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Halil Bedii Yönetken, Nurullah Taşkıran ve Rıza Yetişen’den oluşan derleme ekibiyle birlikte on binlerce türkü ve öykü derledi. Bunların binden çoğunu Muzaffer Sarısözen notaya aldı, değerlendirdi.

Türkiye’de az sayıda yapılan halk müziğine ilişkin basılı yayınların başında, 1926’da İstanbul Belediye Konservatuarının yayımladığı 14 defter durumundaki »Anadolu Halk Şarkıları« adlı kitapların dışında önemli bir yayın olarak, Sarısözen’in 1941 yılında yayımladığı »Seçme Köy Türküleri« adlı kitabı gelmektedir.

Sarısözen daha sonra, 1952 yılında »Yurttan Sesler«, 1962 yılında günümüzde halk müziği ile ilgili önemli bir kaynak olan »Türk Halk Musikisi Usulleri« adlı kitabını yayımladı.

Sarısözen, ilk Türk Halk Müziği toplu çalışmalarına başladığı yıllarda bağlamaların ses perdelerinin eşit olmasını sağlamaya çalışıp, koma seslere ayrı numara verdi.

1949-50 yıllarında İtalya ve İspanya’da yapılan halk oyunları şenliklerine Türkiye’den ilk kez halk oyunları ekipleri Sarısözen’in başkanlığında gönderildi ve büyük başarı sağladı. 1952 yılında bir bankanın kurduğu halk oyunlarını yayma ve yaşatma kurumunda da önemli görevlerde bulundu.

Özellikle halk müziğine ilişkin görüşlerini çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlayıp, genç kuşağı halk müziğinin derlenmesi, araştırılması ve tanıtılması konusunda özendirmeye çalıştı.

4 Ocak 1963’te Ankara’da vefat etti ve orada toprağa verildi.

Not: Muzaffer Sarısözen hayatı için başka kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Muzaffer Sarısözen kimdir kaynakları için aşağıya bakınız. Muzaffer Sarısözen ayrıntılı biyografisini aşağıdaki sitelerden araştırabilirsiniz.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 15 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
muzaffer sarısözen muzaffer sarısözen hayatı muzaffer sarısözen hakkında bilgi muzaffer sarısözen resimleri muzaffer sarısözen hakkında kısa bilgi muzaffer sarısözen kimdir muzaffer sarısözen kim muzaffer sarısözen vikipedi muzaffer sarısözen kimdir hakkında bilgi muzaffer sarısözen hayatı ve müzik ile çalışması
 
 

Notlar ›

 
Muzaffer İzgü: Muzaffer İzgü (d. 29 Ekim 1933, Adana). Türk yazar, öğretmen.
Muzaffer Sarısözen: Muzaffer Sarısözen (d. 1899, Sivas - ö. 4 Ocak 1963, Ankara), Türk folklorcusu.
Muzaffer Sipahi: Muzaffer Sipahi (d. 1941, İstanbul), Türk eski millî futbolcu. Galatasaray'ın eski futbolcularındandır.
Muzaffer Tema: Muzaffer Tema (d. 1919, İstanbul - ö. 4 Ekim 2011, Çeşme, İzmir), sinema sanatçısı.
Muzaffer Alankuş: Mehmet Muzaffer Alankuş (d. 1898, Erzurum, Türkiye) - (ö. 17 Aralık 1972, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi, asker.
Muzaffer İzgü: Muzaffer İzgü (d. 29 Ekim 1933, Adana). Türk yazar, öğretmen.
Muzaffer Sarısözen: Muzaffer Sarısözen (d. 1899, Sivas - ö. 4 Ocak 1963, Ankara), Türk folklorcusu.
Muzaffer Sipahi: Muzaffer Sipahi (d. 1941, İstanbul), Türk eski millî futbolcu. Galatasaray'ın eski futbolcularındandır.
Muzaffer Tema: Muzaffer Tema (d. 1919, İstanbul - ö. 4 Ekim 2011, Çeşme, İzmir), sinema sanatçısı.
Muzaffer Alankuş: Mehmet Muzaffer Alankuş (d. 1898, Erzurum, Türkiye) - (ö. 17 Aralık 1972, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi, asker.
Hayatımızın En Güzel Yılları: Hayatımızın En Güzel Yılları, (Özgün adı The Best Years of Our Lives) 1946 ABD yapımı dramatik filmdir.
Hayatı Yakala: Hayatı Yakala (özgün ad:Reign Over Me), 2007 yapımı bir dram filmidir. Mike Binder'in yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu yaptığı filmde Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith, Liv Tyler, Donald Sutherland ve Saffron Burrows da rol almaktadır.Film Türkiyede direkt olarak piyasaya sürülmüşdür.
Hayatımın Çalımı Beckham: Hayatımın Çalımı Beckham; (İngilizce orijinal adı: Bend It Like Beckham) 2002 yılı İngiltere yapımı film.
Hayatın Benim: Hayatın Benim () 2004 yılında çekilmiş Angelina Jolie ve Ethan Hawke'nin başrollerini üstlendiği psikolojik gerilimdir.
Hayatımın Kadınısın: Hayatımın Kadınısın , 2006 yapımı bir duygusal tarzı Türk filmdir. Filmin senaryosunu, Yönetmenliğini Uğur Yücel yapmistir.
 

0 Yorum ›

 

Muzaffer Sarısözen Kimdir Muzaffer Sarısözen Hayatı ve Biyografisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Muzaffer Sarısözen Kimdir Muzaffer Sarısözen Hayatı ve Biyografisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.