Soru & CevapOnsoz Nasil Yazilir

Onsoz Nasil Yazilir

Sponsorlu Bağlantılar

Onsoz Nasil Yazilir ve Onsoz Nedir ile ilgili bu yazıda bir ziyaretçimizin sorduğu Önsöz Nedir, Nasıl Yazılır, Örnek Verir Misiniz? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.. Not denizinden…

Onsoz Nasil Yazilir

Önsöz Nedir, Nasıl Yazılır, Örnek Verir Misiniz?

Soru

Önsözün nasıl yazıldığı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap

Önsözün Tanımı

Eserin niçin ve ne amaçla yazıldığını belirtmek için kitabın başına eklenen yazıdır. Bu bölümde yazar ya kitabın özetini verir veya hangi nedenle yazdığını açıklar.

Eskiden, “ sebeb-i telif-i kitab” (kitabın yazılışının sebebi) sözü kullanılırdı. Tanzimat’ tan sonra edebiyatçılar, mukaddeme başlığı altında yazdıkları önsözlerde edebiyat anlayışlarını belirleyici açıklamalar yaptı. Namık Kemal’ in celaleddin harzemşah, recaizade mahmud ekrem’ in zemzeme, abdülhak hamid tarhan’ ın makber mukaddemeleri bunlardandır.

Önsöz Nasıl Yazılmalıdır?

Önsöz, uzun bir çalışmayı tamamlayan kişinin tezinin teknik ve bilimsel içeriğinden bağımsız olarak görüşlerini yazdığı bölümdür. Ayrıca bu bölümde, tez çalışması bilgi, kaynak vb. Yardımı alınan kişi ve kuruluşlara teşekkür edilmelidir. Bu bölümde, çalışmasını tamamlayan kişi kendisine destek olan, yardım eden ailesine ve arkadaşlarına teşekkür edebilir.

Önsöz Örneği;

Çalışmada, genel ağdaki Türkoloji ile ilgili ağ sayfalarının taranması ve bu ağ sayfalarından Türkçe, Türkçenin Grameri, Türk Lehçeleri, Türkçenin Dönemleri, Türkçenin Sorunları gibi, alana yönelik verileri bulunan ağ sayfalarını ve yine alana yönelik bilgisayar yazılımlarının bulunduğu ağ sayfalarını tanıtmak, duyurmak amaçlanmıştır.

Bilgisayar ve internet bugün bilgiye en çabuk, en kolay ve en ucuz yoldan ulaşmanın vazgeçilmez araçlarıdır. Bir sayfalık bir metni bir dilden bir dile, yahut bir alfabeden başka bir alfabeye çevirmek birkaç dakikada tamamlanabiliyor ve çevrilen bu metin birkaç dakika içinde dünyanın öteki ucundaki alıcıya ulaştırılabiliyor.

İşte böyle bir sanal ortamda, evrensel dil kisvesine bürünen İngilizcenin yeri tartışılamaz. Ancak son birkaç yüzyıl içinde teşekkül eden ve türetmeye uygun olmayan bir dil olan İngilizcenin karşısında köklü ve matematiksel bir dil olan Türkçe bu sahada ne gibi bir gelişme gösteriyor, ne gibi sorunlarla karşılaşıyor ve ne gibi çözümlere ihtiyacı var…

İşte bu hususta çalışmamızın temel aldığı nokta da kendini belli ediyor. Türkçe genel ağ ortamında ne gibi bir ilerleme kaydediyor ve bu ilerlemeye kimlerin katkısı oluyor?

Çalışmama İngilizcenin genel ağdaki durumunu belirterek başlamak Türkçenin genel ağda nerede olduğunu görmemize yardımcı olacaktır. Bu nedenle çalışmaya İngilizcenin durumunu belirterek başlamak daha uygun olacaktır. Daha sonra ise genel ağda bulunan Türkoloji ile ilgili sayfaların ne içerikte oldukları, Türkçeye ne gibi bir yarar sağladıkları ve bu ağ sayfalarını kimlerin yaptıklarını belirten araştırmamız olacaktır.

Bu ağ sayfaları, sayfaların muhtevasına ve niteliğine göre tasnif edilerek verilmiştir. Çalışmada, Türkçe içerikli, Türk Lehçeleri ile ilgili ve yabancı ülkelerdeki Türkçe ile ilgili ağ sayfaları bulunmaktadır.

Çalışmamın not için değil, öğrenmek için olduğunu idrak ettiren değerli hocam Prof. Dr. İbrahim Şahin’ e, aramızda mesafeler olmasına rağmen e-posta ile bana destek olmaya çalışan değerli hocam Doç. Dr. Mehmet Kara’ ya ve benden yardımlarını, desteğini, sabrını ve bilgisini esirgemeyen değerli hocam Yard. Doç. Dr. Ahmet Karadoğan’ a teşekkürü bir borç bilirim.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 17 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
önsöz nasıl yazılır mektup nasıl yazılır mektup nasıl yazılır türkçe önsöz nasıl yazılır örnek ornek onsoz önsöz nasıl yazılır örnek konusu önsöz nasıl yazılır sanat eseriyle ilgili türkcenden mektup nasil yazilir önsöz nasıl yazılmalıdır örnekleri önsöz nedir hakkında bilgi uzun
 
 

Notlar ›

 
Ön söz: Ön söz, kitapların giriş kısmına konulan, o eserin konusunu, amacını, işleniş biçimini anlatan yazı, mukaddime.
Önsöz (albüm): Önsöz, Gülşen'in 1 Aralık 2009 tarihinde çıkardığı 7. albümü. 11 parçadan oluşan ve cover hariç tüm söz ve müziği Gülşen'e ait olan, Sony Müzik Prodüksiyonu bir albümdür.
Önsöz (şarkı): Şarkı, Gülşen'in 1 Aralık 2009 tarihinde yayınladığı Önsöz albümünde yer alan ve albüme adını veren şarkıdır.
 

0 Yorum ›

 

Onsoz Nasil Yazilir Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Onsoz Nasil Yazilir ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.