Soru & CevapProtein Hangi Besinlerde Bulunur

Protein Hangi Besinlerde Bulunur

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı bir ziyaretçimizin Protein Hangi Besinlerde Bulunur? sorusuna cevap olarak yazılmıştır. Protein Hangi Besinlerde Bulunur ve Protein Nelerde Bulunur hakkında kısa özet bilgi olarak herkesin işine yarayacağını düşünüyorum. Tam da not almalık…

Protein Hangi Besinlerde Bulunur

Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

Soru

Protein hangi besinlerde bulunur

Cevap

Tüm canlılar biyomolekül adıyla anılan birtakım organik maddelerden oluşmaktadır. Bunlardan biri olan protein vü­cudumuzun yaklaşık %12′ sini oluşturmaktadır. Proteinlerin ana görevi yeni doku yapma, do­kuları onarma, günlük aşınmaları önlemedir. Proteinler yaşamamız için gereklidir, açlığımızı giderir. Vücutta sayılamayacak kadar çok gö­revleri vardır. Bunladan bazıları ise enerji sağ­lanmasında yardımcı hormon ve enzimleri yap­mak; besinlerin sindirilmesi, vücudun asit-alkali dengesinin sağlanması; kanın pıhtılaşmasına yardım; mikrop ve hastalıklarla savaşmak için vücuda antikor getirmek olarak sıralanabilir.
Proteinler et, tavuk, balık, sakatat, süt, peynir, yer fistığı, yoğurt, yumurta, soya fasulyesi, ku­ru fasulye, findik, fıstık, badem, buğday unu, ceviz, tahıl, lahana ve patateste bulunur. Yu­murta ve süt en iyi protein kaynaklandır. Tahıl­larda da buğday özünde protein fazladır.

kaynak: genelsaglikbilgileri.com

——————————————————————————–

Kaynak:

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 27 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
protein nelerde var protein neyde var protein neyde bulunur en çok protein nelerde var PROTEİN YAG EN COK NELERDE BULUNUR protein neyde bulunur? protein neyde bulunur ve faydaları protein nelerde en çok var protein nelerde çok var protein nelerde bulunur
 
 

Notlar ›

 
Protein biyosentezi: Protein biyosentezi, hücrenin protein sentezlenmesi için gereken bir biyokimyasal süreçtir. Bu terim bazen sadece protein translasyonu anlamında kullanılsa da transkripsiyon ile başlayıp translasyonla biten çok aşamalı bir süreçtir.
Protein yapısı: Proteinler her organizmada bulunan önemli bir makromolekül sınıfıdır. Proteinler, 20 farklı tip L-α-amino asitten meydana gelen polimerlerdir.
Proteaz: Proteinlerin parçalanmasından sorumlu enzim grubu.Hücrede protein sentezi ve yıkımı hücresel bileşenlerin ihtiyaç duyduğu homeostasisi sağlar Proteazlar veya peptidazlar peptid bağlarının yıkımını katalizler.
Protein fosforilasyonu: Protein fosforilasyonu, bir proteine bir fosfat grubu (PO4) eklenmesidir. Protein fosforilasyonu pekçok hücresel süreçte önemli bir rol oynar.
Hangi Avrupa?: Hangi Avrupa?, Banu Avar'ın anadilinde 2007 yılında basılan araştırma ve inceleme kitabı.
Hangi Parti Kazanacak?: Hangi Parti Kazanacak?, Aziz Nesin'in gülmece romanıdır. Kitabın adı kitabın başındaki aynı adlı gülmeceden gelmektedir.
Hangi Seks: Hangi Seks, Attilâ İlhan'ın deneme kitabı. Erkek/kadın ve Kadın/erkek olmak üzere iki bölümden oluşan kitap,başta eşcinsellik olmak üzere dünyadaki ve Türkiye'deki cinsel eğilimleri irdelemektedir.
Kedigiller: Kedigiller (Felidae), etçiller (Carnivora) takımına ait bir familya.
 

0 Yorum ›

 

Protein Hangi Besinlerde Bulunur Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Protein Hangi Besinlerde Bulunur ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.