SağlıkGenel SağlıkKadın ve Erkek SağlığıRahim Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim Kalınlaşması Neden Olur?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Rahim Kalınlaşması Neden Olur? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Rahim Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim kalınlığı adet periyotunda kadınlık hormonu estrojen ve progesteron hormonlarının etkileri ile şekillenir.Adet periyodunda ilk 14 gün estrojen ağırlıklı etki ikinci 14 gün progesteron ağırlıklı etki olmaktadır.Estrojen hücre çogalmasını artırarak endometrium kalınlığının artırır.Progesteron ise endometriumda damarlanma ve salgı yapan hücrelerde değişiklik yaparak kalınlığa katkıda bulunur.

Rahim kalınlığı neden olur

Sürekli kadınlık hormonu olan estrojene maruz kalan rahim iç tabakası eğer bunu dengeleyecek yeterli progesteron ile desteklenmese hücreler estrojenin etkisiyle sürekli çoğalır.Hücre sayısı artar ve ultrasonda endometrium kalınlığı artmış gözükür.Burda kadınlık hormonu estrojen ile ekim fazladır,yeterli progesteron olmadığı için dönüşüm ve yıkım eksiktir.

Rahim kalınlığı nasıl değerlendirilir

rahim kalınlığı ölçümü ultrason ile yapılır.Rahim kalınlaşmasının kesin tanısı burdan alınan parçanın histolojik olarak incelenmesi ile konulur.Ultrasonda rahim iç zarı değerlendirilirken şunlara bakılır;

– Endometrial kalınlık
-Endometrial pattern
-Endometrial volum
-Endometrial doppler – perfüzyon
-Endometrial sekresyonlar
-Yumurtalıklar
-Tüpler

Rahim kalınlığı ne kadar olmalı

Rahim kalınlığı yaşa,adet durumuna,kullanılan ilaçlara,adet siklusunun karekterine,kişide daha önceki rahim ile ilgili geçirilmiş müdahalelere,rahimde ek patoloji olup olmamasına,kişinin metabolik durumuna,kişide mevcut bazı hastalıkların varlığına göre değişik zamanlarda değişik kalınlıklarda olabilir.

Rahim kalınlığı menopoz

Menopozda rahim kalınlığı azalır.Çünkü ekim için yeterli kadınlık hormonu olan estrojen üretimi azdır.

Rahim kalınlığı hamilelik

Yapılan çalışmalrda 6mm den ince rahim kalınlığı olanlarda hamilelik başarısının az olduğu ileri sürülmüştür.

Rahim kalınlığı tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisi gören kişilerde yumurta takibinde rutin olarak endometrium kalınlığıda ölçülür.Verilen ilaç dozunun endometriuma etkileri belirlenir.

Rahim kalınlığı kanser

Rahim kalınlığı kanser ilişkisi üzerinde çok fazla çalışma yapılan bir durumdur.Rahim kalınlığı ölçülürken kişinin yaşı,kilosu,adet durumu,aldığı ilaçlar,adet periyodunun karekteri,genel metabolik durumu,hastalıkları,yumurtalıkların o andaki durumu gibi çok sayıda parametre ile değerlendirilir.Rahim kalınlığının normal değerleri yukarıdaki parametrelere göre değişir.Menopoz evresinde ve menopoz sonrası artmış kalınlık kanser öncesi lezyonlar veya kanser için ip uçu verebilir.Endometrium kanseri rahim iç tabakası ince olanlarda da gelişebilir.Burada önemli olan klinik,yaş,endometrium görünümü,kalınlık gibi faktörlerdir.

linkz_publisher_id = 12369;
linkz_scope = [‘linkzarea01’];

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 25 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
endometrium kalınlığı ne kadar olmalıdır rahim kalınlaşması neden olur rahim duvarı kalınlığı nasıl ölçülür rahim kalınlığı nasıl ölçülür endometrium kalınlığı normal değerleri endometrium kalınlığı nasıl ölçülür rahim duvarı kalınlığı ne kadar olmalı endometrium kalınlığı rahimde kalınlaşma neden olur rahim duvarının kalınlığı nasıl ölçülür
 
 

Notlar ›

 
Rahim ağzı kanseri: Serviks kanseri, servikal kanser ya da rahim ağzı kanseri, rahim ağzının (servikal alanın) habis (kötücül) kanseridir.
Rahim Zafer: Rahim Zafer (d. 21 Ocak 1971, Adapazarı, Sakarya) defansta görev yapan ve Türkiye Millî Futbol Takımı ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nde de forma giyen eski futbolcu.
Rahim kanseri: Rahim kanseri veya endometrium kanseri, kadın genital sisteminde rahim içini döşeyen endometrium tabakasından köken alan çeşitli tipteki malignensilere verilen genel isim.
Rahîm: Rahîm (Arapça الرحيم), İslam'da bir kavram olan ve Kur'an'da geçen Allah'ın 99 adından biridir.
Nedensellik: Nedensellik, genel olarak nedensellik ilkesi olarak bilinen ve olay ve olguların birbirine belirli bir şekilde bağlı olması, her şeyin bir nedeni olması ya da her şeyin bir nedene bağlanarak açıklanabilir olması ya da belli nedenlerin belirli sonuçları yaratacağı, aynı nedenlerin aynı koşullarda aynı sonuçları vereceği iddiasını içeren felsefe terimi.
Neden (Candan Erçetin albümü): Neden, Candan Erçetin'in dördüncü albümüdür. 2002 yılında piyasaya sürülen albüm önemli bir özellik taşımaktadır.
Neden?: Neden?, Can Dündar'ın hazırlayıp sunduğu, Türkiye'deki ve dünyadaki güncel siyasi, sosyal ve ekonomik olayların uzmanlar, yazarlar, köşe yazarları, televizyoncular, gazeteciler, siyasetçiler, sivil toplum üyeleri tarafından ele alınıp tartışıldığı tartışma programıdır.
Neden (İbrahim Tatlıses albümü): Neden, İbrahim Tatlıses'in 2008 yılında piyasaya çıkmış olan albümüdür.
Olur: Olur, Erzurum'a bağlı ilçe. Karadeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Erzurum'un kuzeyinde yer alan ilçe Ardahan ile Artvin'e sınır komşusudur.
Ölürüm Sana: Ölürüm Sana, Tarkan’ın üçüncü stüdyo albümüdür, 5 Temmuz 1997 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm Avrupa, Asya'da yayımlanmıştır.
Oluruna Bırak: Oluruna Bırak, Sıla'nın 24 Kasım 2010'da Sony BMG tarafından yayınlanan üçüncü albümü Konuşmadığımız Şeyler Var'ın ikinci video klip şarkısıdır.
Olur mu Olur mu? - Gözünaydın: Olur mu Olur mu? - Gözünaydın, Nilüfer'in on dokuzuncu albümüdür. Bu albüm, 19 Haziran 2003 tarihinden itibaren tüm müzik marketlerdeki yerini almıştır.
Ölürüm Ben Sana: Zerrin Özer'in, 2003 tarihli, 14. stüdyo albümünün adı. Zerrin Özer bu albümünde; Selahattin Erhan, Semih Erdoğan, Asu Maralman, Orhan Sancak, Hakan Geyik, Kemal Boran, Mehmet Oyumlu gibi isimlerle çalıştı.
 

0 Yorum ›

 

Rahim Kalınlaşması Neden Olur? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Rahim Kalınlaşması Neden Olur? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.