Kültür / SanatBiyografilerRuhat Mengi Kimdir Ruhat Mengi Hayatı ve Biyografisi

Ruhat Mengi Kimdir Ruhat Mengi Hayatı ve Biyografisi

Sponsorlu Bağlantılar

Ruhat Mengi kimdir, Ruhat Mengi hayatı, Ruhat Mengi biyografisi, Ruhat Mengi kim, Ruhat Mengi hakkında bilgiler Ruhat Mengi ile ilgili bilgi vs..
Ruhat Mengi Kimdir Ruhat Mengi Hayatı ve Biyografisi

Ruhat Mengi Hayatı

Ruhat Mengi, Türk gazeteci, yazar ve köşe yazarı.
Adana senatörlüğü ve milletvekilliği yapmış olan Mehmet Ünaldı’nın kızı olarak dünyaya geldi. Annesi ise öğretmendir. Ortaokul ve liseyi Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladı ve ardından yüksek tahsiline ODTÜ’de başladı. Ruhat Mengi ODTÜ’de ODTÜ Mühendislik Fakültesi’nde mühendislik eğitimi görürken, son yılında İngiltere’deki Manchester Üniversitesi’ne (eski adıyla The University of Manchester Institute of Science and Technology) transfer yaptı ve buradan 1978 yılında mezun oldu. Stajını İngiltere’de Sittingbourne Shell Araştırma Merkezi’nde yapan Ruhat Mengi, Türkiye’ye döndükten sonra da Türkiye Petrolleri Araştırma Merkezi’nde bir süre mühendis olarak çalıştı.
Gazeteciliğe bir Günaydın Grubu gazetesinde köşe yazarı olarak başladı ve televizyon programcılığıyla devam etti. Çeşitli kanallarda haber, sohbet, müzik programları yaptıktan sonra 1989 yılı Ocak ayında Sabah Gazetesi’ne geçti. Birkaç yıl hem TV hem de yazılı basında çalışan Mengi, daha sonra TV’yi bırakarak sadece köşe yazarlığı ile çalışmalarını sürdürdü. 2002 yılında Sabah Gazetesi’nden ayrılarak Vatan Gazetesi’ni kuran “Bağımsız Gazeteciler Grubu” arasında yer aldı.
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarından çeşitli ödülleri olan Mengi, Medeni Kanun ve Türk Ceza Kanunu değişikliklerine önemli katkısı nedeniyle Türk Kadınlar Birliği, Kadın Hakları Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği gibi kuruluşlardan da ödül almıştır. Ayrıca 2006 yılında Dünya Lions Kulüpleri’nin en büyük ödülü olan Melvyn Jones’u da Türkiye’den Uğur Dündar’la birlikte almıştır.
Halen Ruhat Mengi’yle Her Açıdan isimli TV programını sunmakta ve Vatan Gazetesi’nde köşe yazılarına devam etmektedir.
İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri arasında yapılan anket sonuçlarına göre verilen ve 2010 yılında altıncısı düzenlenen İletişim Ödülleri’nde Ruhat Mengi’yle Her Açıdan isimli programı ile “En İyi Gündem Programı” ödülüne nail görülmüştür.

Not: Ruhat Mengi hayatı için başka kaynaklardan da yararlanabilirsiniz. Ruhat Mengi kimdir kaynakları için aşağıya bakınız. Ruhat Mengi ayrıntılı biyografisini aşağıdaki sitelerden araştırabilirsiniz.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 26 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ruhat mengi kimdir ayhan mengi kimdir ruhat mengi biyografisi ruhat mengi hayatı ruhat mengi kim
 
 

Notlar ›

 
Mengistu Haile Mariam: Mengistu Haile Mariam (1937), Etiyopya'da yüzlerce yıllık monarşiyi deviren ve sosyalist bir devlet kurmayı amaçlamış asker ve devlet adamı.1977-1991 arasında Etiyopya devlet başkanı.
Mengíbar: , İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden, ülkenin güneyinde bulunan Endülüs otonom bölgesinin Jaén eyaletine bağlı doksan yedi belediyesinden biridir.
Mengistu Haile Mariam: Mengistu Haile Mariam (1937), Etiyopya'da yüzlerce yıllık monarşiyi deviren ve sosyalist bir devlet kurmayı amaçlamış asker ve devlet adamı.1977-1991 arasında Etiyopya devlet başkanı.
Mengíbar: , İspanya'nın on yedi özerk bölgesinden, ülkenin güneyinde bulunan Endülüs otonom bölgesinin Jaén eyaletine bağlı doksan yedi belediyesinden biridir.
Hayatımızın En Güzel Yılları: Hayatımızın En Güzel Yılları, (Özgün adı The Best Years of Our Lives) 1946 ABD yapımı dramatik filmdir.
Hayatı Yakala: Hayatı Yakala (özgün ad:Reign Over Me), 2007 yapımı bir dram filmidir. Mike Binder'in yönetmenliğini, senaristliğini ve oyunculuğunu yaptığı filmde Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith, Liv Tyler, Donald Sutherland ve Saffron Burrows da rol almaktadır.Film Türkiyede direkt olarak piyasaya sürülmüşdür.
Hayatımın Kadınısın: Hayatımın Kadınısın , 2006 yapımı bir duygusal tarzı Türk filmdir. Filmin senaryosunu, Yönetmenliğini Uğur Yücel yapmistir.
Hayatımın Çalımı Beckham: Hayatımın Çalımı Beckham; (İngilizce orijinal adı: Bend It Like Beckham) 2002 yılı İngiltere yapımı film.
Hayatın Benim: Hayatın Benim () 2004 yılında çekilmiş Angelina Jolie ve Ethan Hawke'nin başrollerini üstlendiği psikolojik gerilimdir.
 

0 Yorum ›

 

Ruhat Mengi Kimdir Ruhat Mengi Hayatı ve Biyografisi Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ruhat Mengi Kimdir Ruhat Mengi Hayatı ve Biyografisi ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.