SağlıkGenel SağlıkHastalıklarSalmonella Nasıl Bulaşır

Salmonella Nasıl Bulaşır

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Salmonella Nedir? hakkında özet bilgiler içerir. Salmonella Nasıl Bulaşır ve Salmonella Nedir hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Tam da not almalık…

Salmonella Nasıl Bulaşır

Salmonella Nedir?

Çiğ, az pişmiş ya da pastörize olmayan gıda ürünleri bazı çevrelerde kabul görebilir. Ancak bu seçim sizi farkında olmadan gıdadan kaynaklanan birçok hastalığa yatkın duruma getirebilir. Gıdadan kaynaklanan hastalıkların en yaygın görülenlerinden biri Salmonella’dır. Son birkaç yılda yeni enfeksiyonların sıklığının azalmış olmasına karşın, özellikle belirli antibiyotiklere karşı direnç gelişen suşların neden olduğu ve birbirinden ayrı olarak ortaya çıkan yeni salgınlar bildirilmiştir.
JAMA’da Washington ve California’da bu tür üç salgın bildirilmiştir. Salmonella çoğunlukla az pişmiş ya da çiğ yumurta, tavuk, et ve pastörize olmayan yiyecekler yoluyla bulaşır. Korunmak için en iyi yol, bu tür gıda ürünlerini az pişmiş ya da çiğ yememek, mutfak tezgahını, yiyeceği hazırladığınız kapları ve ellerinizi iyice yıkamaktır. (Bu sayfadaki güvenlik önlemlerine bakınız).
SALMONELLA NEDİR?
Salmonella, insanlarda ishalli hastalığa neden olan bir bakteri grubudur. Genellikle, hayvan dışkısı bulaşmış yiyecekler yoluyla yayılır. Salmonella’nın birçok farklı tipi vardır. S. typhimurium ve S. enteridis ABD’de en sık rastlanan tipleridir.
POTANSİYEL SALMONELLA KAYNAKLARI:

  • Çiğ ya da az pişmiş et, tavuk, yumurta ya da pastörize olmayan süt (pastörize olmayan sütten üretilen ürünler).
  • Birçok hayvan kökenli çiğ yiyeceklerde bulunabilir, ancak yiyecekleri pişirmek çoğunlukla Salmonella’yı öldürür.
  • Gıda ürünleri yıkanmamış mutfak malzemeleri ya da bazı ev hayvanlarının dışkılarıyla temastan sonra ellerin yıkanmaması sonucu da enfekte olabilir.
  • Yakın zamanlarda Gıda ve İlaç İdaresi, yaşlıların ve bağışıklık sistemi zayıflamış olanların alfaalfa filizi yememesini önerdi.
 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 31 Aralık 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
salmonella salmonella bulasma SALMONELLA NEDİR salmonella nedir kısaca yazısı salmonella nedir nasıl bulaşır salmonella typhi bakterisinin özellikleri tavuklarda salmonella nereden bulaşır
 
 

Notlar ›

 
Salmonella enterica: Salmonella enterica çubuk şekilli, kamçılı, Gram-negatif bir bakteridir ve Salmonella cinsinin bir üyesidir.
Salmonelloz: Bir tür gıda zehirlenmesi olan Salmonellosis, Salmonella genusuna (cinsine) bağlı olan patojenik bakteriler yüzünden meydana gelir.
 

0 Yorum ›

 

Salmonella Nasıl Bulaşır Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Salmonella Nasıl Bulaşır ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.