SağlıkGenel SağlıkPsikolojiSaygı Nedir?

Saygı Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu makalenin Saygı Nedir? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

Saygı Nedir?

Saygı, herhangi bir ilişki içinde olunan bir kurum, birey ve benzerine, söz konusu varlık veya oluşumun ilgi ve duygularının farkında tutum sergilemek, buna göre uygun bir davranış tarzını, tutumu benimsemektir. Saygı, genellikle, ilişkide olunan, iletişim kurulan varlık veya oluşumun hak, değer, inanç ve her türlü özelliğini göz önünde tutmak bunlara önyargısız yaklaşmayı içerir. Her ne kadar tersi gibi gözükse de saygı kavramı haklar kavramının varlığından önce gelir ve haklar kavramına dayanmaz.

Her ne kadar terim genellikle kişiler arası ilişkilerde kullanılır. Buna göre Türk Dil Kurumu’nun saygı sözcüğüne verdiği tanımlar şöyledir:

  1. Değeri, üstünlüğü, yaşlılığı, yararlılığı, kutsallığı dolayısıyla bir kimseye, bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram.
  2. Başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusu.

Aslında saygı terimi kişiler arası ilişkilerle sınırlı değildir; hayvanlar, gruplar, müesseseler ve örneğin ülkeler arasında kullanabilen bir terimdir.

Her ne kadar saygı zaman zaman kibarlık veya görgü ile eş anlamlı kullanılsa da, bunlar birer davranışken saygı bir tutumdur. Davranışlarda görülen kültürler arası farklılıklar ve aynı davranışın farklı kültürlerde farklı anlamlar taşıması sonucu zaman zaman kişiler tamamen kendilerine dair unsurlardan veya dışa dönük çeşitli davranışlarından dolayı, saygısızlık kastı olmasa da saygısız olarak tanımlanabilirler.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 15 Şubat 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
saygı nedir
 
 

Notlar ›

 
Saygılı Yosma: Saygılı Yosma (Fransızca: ), Fransız yazar ve filozof Jean-Paul Sartre'ın 1946 yılında Fransızca olarak kaleme aldığı tiyatro oyunu.
Saygın Soysal: Saygın Soysal (d. 21 Mayıs 1982), Türk sinema ve dizi film oyuncusu.
Saygı Öztürk: Saygı Öztürk (d. 1955, Sarıkaya, Yozgat), Türk araştırmacı gazeteci ve yazar.
Saygılar Bizden: Saygılar Bizden, bir Türk televizyon dizisidir. 1992 yılının Eylül ve Aralık ayları arasında, toplam 13 bölüm olarak
 

0 Yorum ›

 

Saygı Nedir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Saygı Nedir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.