TeknolojiSes Kartının Kalitesini Belirleyen Kriterler

Ses Kartının Kalitesini Belirleyen Kriterler

Sponsorlu Bağlantılar

Ses kartının kalitesini belirleyen belli başlı kriterler vardır.

Ses Kartının Kalitesini Belirleyen Kriterler

 

Ses Kalitesi

Ses kalitesi kişiden kişiye değişen bir kavramdır. Yine de her kart DVD ve müzik CD’si ile denenmelidir. DVD seçiminiz süper vurdulu kırdılı ve ses efekti bol bir film olmalı. Bununla beraber çıkışını aldığınız sistemin de çok temiz ses vermesi gerekir. SPDIF çıkışı varsa denemeler yapılabilir. DVD ile yapacağınız testlerle; DVD sayısal veri ile işlendiği için kartın hızını ve sistem üzerini etkisi bulunabilir. Kartın hışırtıya yol açıp açmadığını ise veri olmadan da ses veren müzik CD’leri ile anlayabilirsiniz.

DAC

Sayısal / Analog çevirim kabiliyetini görmek için MP3 parçalar dinleyerek ve dijital ortamdan analog’a dönüştürmede sorun olup olmadığını gözlemlenebilir.

MIDI

Sunduğu imkanlar yeni yeni gelişmeye başladı. Kaliteli kartlarda söz konusu MIDI bağlantı noktası Joystick portundan değil de kendine özel bir porttan yapılır. Ayrıca aldığınız kartta Wavetable’ın sunduğu kaliteyi de aramak gerekir.

3D Audio

Kullanacağınız yazılım doğrultusunda kart alınabilir. 3D bir kart aldım ama hiçbir etkisi olmadı denirse; önce ses sisteminize ve hoparlörlerinize bakmak gerekir. Bazı kartlar 4+1 bazıları da 5+1 hoparlör seti gerektirebilirler.

ESoftware Bundle

Ürünler ile gelen yazılımların adet ve kullanılabilirliğine bakmak gerekir. Mesela; bir müzik seti programı olabilir veya DVD filminden gelen sayısal verileri çözmede kullanılan yazılımların kalitesi her şeyi etkileyebilir.

CPU Kullanımı

İşlemciyi olabildiğince az kullanan bir ses kartı seçmeniz daha iyi olacaktır. Aksi halde işlemci veri işlerken görüntü veya seslerde takılmalar oluşabilir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 05 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
çift yönlü ses kartı ses kartının sisteme etkisi ses kartının kalitesini belirleyen kriter ses kartında kaliteyi nerden anlarız ses kartı ne kadar etkili ses kalitesini ne belirler ses kalitesi kriterleri ses kalitesi belirler mp3 kalite kriteri kriter ses kartı
 
 

0 Yorum ›

 

Ses Kartının Kalitesini Belirleyen Kriterler Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Ses Kartının Kalitesini Belirleyen Kriterler ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.