EğitimİlköğretimŞiir Nedir?

Şiir Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Şiir okumayı ve şiir yazmayı çok seviyoruz değil mi? Sevmesek bile iyi bir şey olduğunu düşünüyoruz. Hadi kendimizi kandırmayalım erkekler açısından düşünürsek pek de iyi değil ama sanırım hepimiz sanat olduğunu kabul ediyoruzdur. Temel olarak ele almak istiyorum. Şiir nedir? Şiir okumak derken şiirin anlamı nedir? Şiir yazmadan bahsedince şiir derken ne demek istiyoruz? Yani şiirin tanımı nedir? Gelin not alın..

şiir nedir, şiir ne demektir, şiir tanımı, şiir anlamı, şiir ne vs..

Şiir Nedir?

Şiir Nedir?

Şiirin tam olarak anlamını öğrenmek için öncelikle wikipedia’ya başvurmak istiyorum. Şiirin kısa tanımı olarak;

“Şiir, dilin anlam, ses ve ritim öğelerini belli düzen içinde kullanarak; bir olayı, ya da bir duygusal ve düşünsel deneyimi yoğunlaşmış ve sıradanlıktan uzaklaşmış bir biçimde ifade etme sanatı olarak tanımlanabilir.”

Peki ayrıntılı olarak şiir ne demektir? Devam edelim…

Şiir Anlamı: Türkçe’de karşılığı koşuk, yır, özün gibi sözcükler önerilmişse de hiçbiri yaygınlık kazanamamıştır. Günümüzde koşuk, nazım karşılığı olarak kullanılmaktaysa da nazım ve şiiri birbirine karıştırmamak gerekir. Birincisi yalnızca bir anlatım yoludur. Geçmişte şiirin uyak, ölçü, nazım biçimleri gibi biçimsel özelliklerden ayrı düşünülmemesi sebebiyle şiirle nazım eşanlamlı sayılmışsa da günümüzde bu düşünce aşılmışsa da edebiyatın şiirle birlikte başladığı düşüncesinde fikir birliği oluşmuştur.

Yahya Kemal Beyatlı şiiri “Bildiğimiz musikiden farklı bir musiki” olarak tanımlarken, Cahit Sıtkı Tarancı’ya göre şiir “Kelimelerle güzel şekiller kurma sanatıdır” Ahmet Haşim şiiri “Söz ile musiki arasında olan fakat sözden ziyade musikiye yakın olan bir lisan” olarak tanımlar. Necip Fazıl Kısakürek ise şiir için “Mutlak hakikati arama işidir” der.

Şiir Tanımı

Edebî eserler içinde en fazla yazılan ve okunan türlerdendir. Neredeyse hemen her şairin kendine göre bir şiir anlayışı olduğu için herkesin kabul edebileceği bir şiir tanımı yapmak zordur. Şairlerin bir kısmı şiiri felsefî boyutuyla değerlendirirken, bazıları şiirde anlam aramanın gereksizliği üzerinde durur, bazıları şiiri amaca ulaşmak için bir araç olarak görür. Şiiri, insanda güzel duygular uyandıran, onu bir ruh hâlinden başka bir rûh haline götüren; ölçülü, kafiyeli (veya serbest) sanatlı sözler olarak tanımlamak mümkündür. Ölçülü, kafiyeli fakat edep sınırları aşan anlatımları şiir tanımına dahil etmek yanlış olur.

Şiir Ne Demektir?

Edebiyatçıların ortak ve kesin bir tarif üzerinde anlaşamadıkları şiir, dilin ve nazmın şahsi ve üstün bir zevkle kullanılmasından meydana gelen bir sanat eseridir.

Şiir hakkındaki diğer yazılarımıza aşağıdan veya sağdaki menüden ulaşabilirsiniz.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 08 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
iir nedir şiir ne demektir şiirin anlamı nedir şiir tanımı şiir nedir şiir çeşitleri nelerdir wkip şiir nedir anlamı nedir şiir nedir anlamı kısa şiir neden çok anlam ıldır ölcülü kafiyeli sözler şiirin kısa tanımı
 
 

Notlar ›

 
Siirt: Siirt , Siirt ili'nin merkezi ilçesi ve şehirdir.
Siirt (anlam ayrımı): * Siirt (il)
Siirtspor: Siirtspor, (Siirt Yol Su Elektrik Spor 1983-1989, Siirt Köy Hizmetleri Spor 1989-1999, Siirt Jet-PA Spor 1999-2002) Fadıl Akgündüz'ün sahibi olduğu Jet-PA ile sponsorluk anlaşması yaparak Siirt Jet-PA Spor adıyla 1999-2000 sezonunda 1. Lig'e yükselmiştir.
Siirt (il): Siirt, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ildir.
 

0 Yorum ›

 

Şiir Nedir? Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Şiir Nedir? ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.