Suriye Haritası

Sponsorlu Bağlantılar

Suriye’nin haritasını isteyenler için paylaşıyorum. Son yıllarda Suriyede bitmek bilmeyen iç kargaşanın sonucu merak etmiş olabilirsiniz. Suriye haritası gayet büyük ve ayrıntılıdır. Haritanın üstüne tıklayarak büyük haline ulaşabilirsiniz.

Suriye Haritası, suriye haritası türkçe, suriye haritası siyasi, suriye haritası iller, suriye haritası şam, suriye haritası resimler, suriye nüfusu

Suriye Hakkında ve Suriye Haritası

Suriye Ortadoğu’da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşudur.Başkenti Şam, nüfusu 17.585.540’tır. Nüfusun %90’ı Müslüman, %10’u Hristiyandır. Akdeniz’e kıyısı vardır. Türkiye’nin en uzun kara sınırını oluşturan devlettir. Suriye, tarih boyunca Kenanlılar, İbraniler, Aramiler, Asurlular, Babilliler, Persler, Yunanlılar, Romalılar, Bizans, Araplar, Selçuklular ve Haçlılar tarafından istila edilmiştir. Şam, 1260 yılında Memlük İmparatorluğunun başkenti olmuş, 1400 yılında, Timur tarafından saldırıya uğrayıp yok edilmiştir. 1517’de Osmanlı egemenliğine girmiş ve tam 403 sene boyunca Osmanlı tarafından yönetilmiştir. Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı yönetiminden çıkmıştır. 1920’den 1946’ya kadar Fransa yönetiminde kalmıştır. 1946’daki bağımsızlık ilânından sonra, 1958 Şubat’ında, Mısır ile Birleşik Arap Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır. Bu birliktelik, ancak 3 yıl sürmüştür ve iki ülke 1961 yılında ayrılmışlardır. Suriye, Altı Gün Savaşı’nda Golan Tepeleri’ni kaybetmiştir. İsrail, 1981 yılında burayı, tek taraflı olarak ilhâk etmiştir. Bu işgal, bugün halâ iki ülke arasında sorundur.

Büyük Suriye Haritası

Suriye Haritası

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
Suriye Suriye haritas suriye haritası golan tepeleri golan tepeleri haritası suriye haritası türkçe golan tepeleri harita israil haritasi suriye siyasi haritası türkçe suriye harita
 
 

Notlar ›

 
Suriye İç Savaşı: Suriye İç Savaşı, Arap Baharı'nın bir parçası olarak Suriye'de sürmekte olan çatışmalardır. Bazı kesimler Suriye çatışmaları dese de, kimi kaynaklarda "Suriye İç Savaşı" olarak adlandırılmaktadır.
Suriye'nin illeri: Suriye, idari olarak on dört ile bölünmüştür. En yüksek idari bölüm olan il Suriye'de Arapça محافظة muhafaza olarak adlandırılır.
Suriye Kara Kuvvetleri: Suriye Kara Kuvvetleri ya da resmi adı Suriye Arap Kara Kuvvetleri'dir. Suriye'yi karadan gelebilecek saldırılara karşı korumakla görevli olan bu kuvvet 1946 yılında kurulmuştur.
Suriye Ulusal Konseyi: Suriye Ulusal Konseyi () (al-Majlis al-Waṭanī as-Sūri) veya SUK, Beşar Esed hükümetine karşı 2011 Suriye ayaklanması sırasında oluşturulan bir Suriyeli muhalif koalisyondur.
 

0 Yorum ›

 

Suriye Haritası Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Suriye Haritası ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.