Kültür / SanatGenel KültürPratik BilgilerÜlkelerSuudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

Sponsorlu Bağlantılar

Suudi Arabistan kıyafetleri, Suudi Arabistan giyim tarzı, Suudi Arabistan kıyafetleri

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

 

Erkek arap elbiseleri
Thobe: Erkekler için geleneksel kıyafetler Thobe, gevşek, uzun kollu, ayak bileği uzunluğunda giysidir. Yaz aylarında giyilen Thobes genellikle beyaz ve pamuklu vardır. Kışın giyilen Thobes rengi genellikle koyu ve yün.

TAGIYAH: Tagiyah beyaz bir örme kafatası örtüsü

GHUTRA: Ghutra Tagiyah üzerinde yolcusu katlanarak takılır pamuk veya ipek bir kare eşarp, vardır.Atkı ucu kum olması durumunda koruma yüzeyi boyunca kaplanması edilebilir.

AGAL: Agal bunu tutturmak için Ghutra üstüne takılan kalın, iki katına, siyah kordon olduğunu.

Kadın arap elbiseleri
Thobe: Kadınlar Thobe giymek – gevşek, uzun kollu, ayak bileği uzunlukta giysi, ama, kadınlar için, boyun ve ön işlemeli olabilir ve boncuklarla süslenmiş.

Abaya: Abaya gevşek ve akan veya vücudun sarılı ya giyilen geniş, siyah pelerin vardır.Abaya genellikle ipek veya sentetik bir kumaş imal edilmiştir.

BOSHIYA: Boshiya yüzün alt kısmı boyunca giyilen siyah perde, hafifliği vardır.

SURWAL: Surwal Thobe altında kadınlar tarafından giyilen pamuklu veya ipekli bir pantolon.

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri

Suudi Arabistan erkeklerinin giyim tarzları Fistandır.. Beyaz kumaştan dikilmiş olan fistanlar giyerler başlarına ise Şimağ ve Igal takarlar yani eşarp ve de siyah renkte olan yuvarlak sert bir bezden yapılmış ıgaldır.

Bayanlar ise sokakta siyah renkli ‘Abiye’ giyerler tabii saçları ve yüzleri kapalı olmak şartıyla.

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri
Gençler biraz daha yenilikçi olmaya çalışıyorlar her yeni gelen nesil bir öncekine benzemiyor.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Kasım 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
arap elbiseleri arap elbisesi arabistan kıyafetleri arap kıyafetleri arapların kıyafetleri geleneksel arap erkek giysisi arapların yöresel kıyafetleri arap erkek kıyafetleri arap kıyafetleri hakkında bilgi suudi arabistan giyim tarzı
 
 

Notlar ›

 
Suudi Arabistan: Suudi Arabistan Krallığı, Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı'da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu'da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir.
Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı: Suudi Arabistan Millî Futbol Takımı (Arapça:منتخب السعودية لكرة القدم), Suudi Arabistan ülkesinin millî futbol takımıdır ve Suudi Arabistan Futbol Federasyonu tarafından yönetilir.
Suudi Arabistan Profesyonel Ligi: Suudi Arabistan Profesyonel Ligi, Suudi Arabistan'ın en üst düzeydeki futbol ligidir. İlk sezonu 1977 yılında oynandı.
Suudi Arabistan'ın bölgeleri: Suudi Arabistan'ın 13 ana bölgesi (Arapça: المنطقة al-mintaqa, çoğul: المنطقات al-mintaqāt) vardır. En büyük yüzölçümüne sahip bölge Ash Sharqiyah, en küçük yüzölçümüne sahip bölge ise Al Bahah'dır.
Suudi Arabistan'daki Yahudilerin tarihi: Suudi Arabistan'daki Yahudilerin tarihi antik çağlardan bu yana bugün Suudi Arabistan'da bulunan topraklar üzerindeki Yahudi tarihi anlamına gelmektedir.
 

0 Yorum ›

 

Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Suudi Arabistan’ın Yöresel Kıyafetleri, Arap Elbiseleri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.