TeknolojiDerslerTemel Excel Bilgileri

Temel Excel Bilgileri

Sponsorlu Bağlantılar

 

Temel Excel Bilgileri

Dan Bricklin adlı bir öğrenci, 1979 yılında Harvard Üniversitesi’nde İş İdaresi Master’ı yaptığı sırada, herhalde derste canı çok sıkıldığı için olacak. o sırada okullarda yaygın olarak girmeye başlamış olan Apple II bilgisayarı için bir program yazmayı düşünmüş. Bu programın bütün işlevi, kendisine verilecek olan rakam dizisini alıp, dizinin altındaki kutuda yer alacak formüle göre hesap yapmak olacakmış.

İş idaresi öğrencileri sık sık şöyle sorular çözerler: Şu, şu girdileri kullanarak şöyle bir mal üretsek, sonra şu ve şu masrafları yaparak bunu pazarlasak, bu maldan ne kadar satmalıyız ki, kâr edelim? Bu kadar satamaz da, şu kadar satarsak, kâr etmek için hangi girdi masraflarını ne kadar azaltabiliriz? Kısaca, İş İdaresi demek, “Eğer… ise?” sorusuna doğru cevap aramak demektir. Dan Bricklin’in programı, bu tür soruların cevabını ararken, sık sık değişen toplamaları, çarpmaları defalarca yapmaktan kurtulmayı sağlıyordu. Visible Calculator (Görünün Hesap Makinesi) veya kısaca VisiCalc denen bu program o kadar tuttu ki, sadece Dan Bricklin değil birçok arkadaşı ve onların kurduğu Lotus firması da zengin oldular.

Dan Bricklin, geleceğin Apple bilgisayarlarına ait olacağı inancındaydı, bu sebeple VisiCalc’ın PC sürümünü yapmayı düşünmedi bile. 1983’te, Bricklin’in VisiCorp firmasından ayrılan Mitch Kapor’un kurduğu Lotus firması PC’ler için 1-2-3 programını ürettiğinde adeta kapış-kapış satıldı.

Dan Bricklin, PC’nin geleceğini göremedi ise, Mitch Kapor da Windows’un geleceğini göremedi. DOS programı olan 1-2-3’nin Microsoft’un çıkarttığı Multiplan, Excel adıyla Windows’a ve Macintosh’a geçtiği halde, Lotus, DOS dünyasının hakimi 1-2-3’ün Windows sürümünü çıkartmakta geç kaldı.

Bugün Excel’in en güçlü rakipleri Lotus 1-2-3 ve Quattro Pro programlarıdır. Her üçünün aralarında işlev bakımından önemli farklar olmakla birlikte, kullanımları birbirine çok benzemektedir. Bu sebeple birini çok iyi öğrenmek ve kullanmak, diğerlerini öğrenmeyi de kolaylaştırmaktadır.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
elbehemce - 05 Mayıs 2012
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
excel bilgi excel bilgileri excel kurdu temel ecxel bilgileri öğren temel excel
 
 

Notlar ›

 
Temel parçacık: Temel parçacıklar bilinen hiçbir alt yapısı olmayan parçacıklardır. Bu parçacıklar evreni oluşturan maddelerin temel yapıtaşıdır.
Temel Reis: Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir.
Temel İçgüdü: Temel İçgüdü; (İngilizce orijinal adı: Basic Instinct) 1992 yılı ABD yapımı filmdir. Yönetmenliğini Paul Verhoeven yapmıştır.
Temel bilimler: Matematik, fizik, kimya ve biyolojiyi kapsayan bilimler topluluğuna temel bilimler denir. Diğer bilim dallarına 'temel' oluşturdukları için bu adla anılırlar.
Microsoft Excel: Microsoft Excel, Microsoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programıdır (spreadsheet).
SBV Excelsior: SBV Excelsior(Ekselsiyor) Hollanda Rotterdam'da kurulan futbol kulübü.
RE Mouscron: Excelsior Mouscron , Belçika 'da bulunan bir futbol kulübüdür.
 

0 Yorum ›

 

Temel Excel Bilgileri Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Temel Excel Bilgileri ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.