SağlıkGenel SağlıkHastalıklarTopuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazı Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır hakkında özet bilgiler içerir. İşinize yarayacağınızı düşünüyorum. Tam da not almalık…

Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır

Topuk özel bir yağ dokusu ile çevrilidir. Bu yağ dokusu şok absorbe eden bir yapıdır ve topuğa gelen direkt yükün % 20-25’ini absorbe eder.Topuk yağ dokusunun yerleşimi ve bölmeli yapısı nedeniyle hidrolik bir amortisman gibi hareket etmektedir.

Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır Topuk ağrısına sebeb olan durumlardan birisi “ topuk dikeni” olarak bilinen hastalıktır. Genelde 40-60 yaş arasında sıklıkla görülür. Şişmanlık,ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, yürüme ve bazı spor dallarındaki aktiviteler hazırlayıcı faktör oluştururlar.

Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme, ayakta kalma ile tekrar artabilir.

Topuk Dikeninin oluşma sebebi ayak tabanındaki aşırı zorlanmadır. Ayak tabanındaki dokuların topuğa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku iltihabı ve sertleşmesi, yerini kemikimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuğa batmış bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenmedir. Oluşan kireçlenme vücudun zedelenmeye karşı verdiği reaksiyondur.
TEDAVİDE KULLANILAN YÖNTEMLER

 1. Ayakkabı içine yerleştirilen ağrılı bölgeye gelen kısmı delik olan topuk yastıkçığı/taban desteği
 2. Laser terapi uygulanması
 3. Yumuşak doku masaj teknikleri
 4. Egzersiz uygulamaları

LASER TEDAVİSİ
Yaklaşık 35 yıl önce geliştirilen Laser terapi cilt ve altındaki dokulara ulaşarak vücudun doğal iyileştirme sürecini uyaran özel tip bir ışın tedavisidir.Sonuçta daha hızlı iyileşme, ağrıda, şişme ve enflamasyonda azalma sağlar.
Hücreler Laser enerjisine maruz kaldıklarında bir dizi kimyasal reaksiyon meydana gelir.Bu reaksiyonlar sonucu bazı iyileştirici etkiler oluşur:

 • Artmış hücre metabolizması
 • Lokalize kan akımının iyileşmesi
 • Kollagen kas dokusunun gelişimi
 • Akut ve kronik ağrının iyileşmesi
 • Lokalize enflamasyon ve ödemin azalması
 • İmmün sistem stimülasyonu
 • Sinir fonksiyonlarının stimülasyonu

Laser tedavisi tek başına uygulanabildiği gibi diğer manuel tedavi ve elektroterapi yöntemleri ile birlikte uygulanabilir.
LASER TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
Laser aleti direkt cilt üzerine pozisyonlanarak, nazik bir basınçla uygulanır.Genelde tedavi sırasında herhangi bir rahatsızlık ve his yoktur. Değişik alanlara uygulama yapılabilir:

 • Direkt lezyon üzerine veya zedelenme bölgesine
 • Kas yapışma yerine
 • Tetik nokta veya hassas noktalara
 • Sinir kökleri veya yüzeysel sinir gövdekeri
 • Akupunktur noktalarına

Laser tedavisi uygulandığı bölge üzerindeki olumlu etkileri yanında çevredeki dokular üzerinde de pozitif etkisi vardır. Artmış hücre membran geçirgenliği ve kimyasal mediatörlerin kan dolaşımına karışması sistemik olumlu etkilere neden olur.
LASER TEDAVİSİ NEDİR?
Düşük düzeyli lazerler(LLL) soğuk laser olarak da bilinir ve doğal ışıktan farklı, sıkıştırılmış ışıktır.Laser ışığı ısı oluşturmadan cilt yüzeyine penetre olur,cilde herhangibir zarar vermez ve yan etisi yoktur. Spesifik dalga uzunlukları ve güç düzeyleri farklı seviyelerde penetrasyon ve hücresel etkiye neden olur.
İki tip medikal Laser vardır. Yüksek düzeyli olanı dokuları kesmek için kullanılır. Düşük düzeyli olanı ise doku yenilenmesi ve biostimülasyon amaçlı kullanılır. LASER “Light Amplificiation by the Stimülated Emission of Radiation” baş harflerinden oluşmuştur. Bu Teori İlk kez Albert Einstein(1879-1955) tarafından oluşturulmuştur. Terapötik amaçlı Laser ilk kez 1962 yılında geliştirildi.
Laser tedavisi Avrupa’da 30 yıldır uygulanmaktadır. Pratikte kabul görmüş,dünyada 2500 üzerinde yayın yapılmıştır.
LASER TEDAVİSİ SONRASINDA HASTALIĞIN TEKRARLAMA RİSKİ VAR MI?
Laser vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarını kulandığı için, hastalık bir kez iyileşirse tekrarlama şanşı düşüktür. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuç alınır.
Ortalama 10-15 seans tedavi yapılmalıdır. Ağrı kesici etkisi birkaçgün içinde kendini gösterir.Birlikte egzersiz, masaj, uygun tabanlık kullanımı gerekebilir.

 
Sponsorlu Bağlantılar
 

İlginize Değer ›

 
 
 
admin - 06 Ocak 2013
 
 

Nasıl Buldular? ›

 
ınsan saglıgında topk dıkenı nedır tedavısı nasıl yapılr ABSORBE KOLLAJEN MEMBRAN topuk masajı topuk doku zedelenmesi topuk dikeninde manuel tedavi yöntemi topuk dikeni yorumlar topuk dikeni tedavisinde topuklu topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır topuk dikeni nedir tedavisi nedir topuk dikeni nedir tedavisi nasıldır
 
 

Notlar ›

 
Devegiller: Devegiller (Camelidae), çift toynaklılar takımı içerisinde yalnız başına topuktabanlılar (Tylopoda) alt takımını oluşturan familya.
Topuklu ayakkabı: Topuklu ayakkabı ya da sadece topuklu, çoğunlukla bayanların giydiği, topuğu ökçesine nazaran oldukça yüksek olan bir ayakkabı türü.
Topuk, Azdavay: Topuk, Kastamonu ilinin Azdavay ilçesine bağlı bir köydür.
Topuk, Orhaneli: Topuk, Bursa ilinin Orhaneli ilçesine bağlı bir köydür.
 

0 Yorum ›

 

Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır Hakkında Yorum Yap

Dikkat: Mesaj yazarken Topuk Dikeni Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır ile ilgili bilgi verirseniz site kullanıcıları da bu bilgilerinizden yararlanacaktır. Konu hakkında bilgi içeren mesajlarınızı bekliyoruz.